Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Noże na grzyby

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 3

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Noże na grzyby

Grzybobranie to jedna z ulubionych form spędzania czasu na łonie przyrody. Obcowanie z naturą i pozyskiwanie smakowitych okazów to prawdziwa frajda. Nieodzownym elementem wyposażenia na wyprawę na grzyby jest ostry nożyk. W tej kategorii znajdziesz noże na grzyby, dzięki którym bez trudu odetniesz owocnik.

Jakie noże na grzyby wybierać?

Dobry i praktyczny nóż na grzybobranie to nóż składany i niewielkich rozmiarów. Akurat taki, który można łatwo przypiąć do paska – tym bardziej że często jest on połączony z wygodnym karabińczykiem, jak nóż Joker na grzyby JKR31. Takie noże można nosić przy sobie jako brelok. 

Noże na grzyby powinny mieć mechanizm umożliwiający szybkie i sprawne otwieranie – może to być np. wycięcie na paznokieć. Przydaje się też wygodna pochewka wykonana z materiału odpornego na wilgoć, np. z Cordury. Klasyczny wygląd noży podkreśla drewniana rękojeść, która świetnie komponuje się z pozostałymi elementami wyposażenia grzybiarza. Dobrze jest wybierać noże o ostrzu ze stali nierdzewnej. Specjalne nożyki na grzyby to małe, poręczne modele, które można złożyć i bezpiecznie schować do kieszeni, bez ryzyka skaleczenia się.

Jak wygląda specjalny nożyk na grzyby?

Atrybutem prawdziwego grzybiarza jest krótki, zakrzywiony nożyk. Takie narzędzie zazwyczaj dobrze leży w ręku i umożliwia obcięcie trzonka grzyba bez uszkodzenia grzybni. Wycinanie grzybów z podłoża za pomocą ostro zakończonego, zakrzywionego ostrza jest prostym zadaniem. Charakterystyczny kształt to niejedyna cecha, którą takie narzędzia różnią się od zwykłych scyzoryków lub noży kuchennych. Rękojeść noży na grzyby zakończona jest sztywną szczoteczką. Służy ona do wstępnego oczyszczania zebranych grzybów z pozostałości igliwia, liści, podłoża, ślimaków i owadów. Na drewnianej powierzchni czasem znajduje się specjalna miarka, którą możesz wykorzystać do zmierzenia średnicy kapelusza grzyba, jeszcze zanim go zetniesz.

Jak dbać o nóż na grzyby?

Noże na grzyby wymagają specjalnej pielęgnacji. Muszą być regularnie ostrzone, ponieważ stępione ostrze może poszarpać nóżkę grzyba. Nierówna powierzchnia cięcia sprzyja atakowi chorób i szkodników, co w dalszej perspektywie często doprowadza do zaniknięcia grzybni. Równe ucięcie trzonka to podstawowe zadanie noża na grzyby, jednak producenci prześcigają się w pomysłowości, jeśli chodzi o alternatywne zastosowanie. Przykłady? Nóż Joker na grzyby JKR89 to wielofunkcyjne narzędzie, które nie tylko poradzi sobie z wycięciem owocnika, ale też można przy jego pomocy odkorkować butelkę z napojem i zdjąć kapsel.

Jak zbierać grzyby przy pomocy noża?

Oprócz dobrego sprzętu ważna jest także prawidłowa technika zbioru grzybów. Wybrane owocniki należy wyciąć ostrym nożem tuż przy ziemi. Druga metoda zbierania grzybów polega na wykręceniu go z ziemi. Wymaga to jednak wprawy i precyzji. Po co tak robić? Zebranie owocnika bez uszkodzenia części podziemnej to gwarancja tego, że grzybnia nie zostanie naruszona. Dzięki temu grzyby wyrosną w tym miejscu w kolejnym sezonie.

Przed odwiedzeniem lasu w poszukiwaniu grzybów zaopatrz się w odpowiedni nożyk, który ułatwi ich zbieranie. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz odpowiedni ekwipunek na grzybobranie.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com