Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Buty trekkingowe

Zobacz jako Siatka Lista

1 elementu

Ustaw kierunek rosnący
na stronę
Zobacz jako Siatka Lista

1 elementu

Ustaw kierunek rosnący
na stronę

Buty trekkingowe to podstawa każdej wyprawy w teren, zwłaszcza w góry. Wyjście w teren bez odpowiednich butów to skazywanie się z góry na porażkę, a w pewnych warunkach nawet podejmowanie niepotrzebnego ryzyka. Wędrówkę górskim szlakiem trzeba zacząć od planowania niezbędnych akcesoriów i sprzętu. Są oczywiście szlaki dla turystów, na których zwykłe obuwie sportowe będzie wystarczające, ale gdy mówimy o wędrówce górskiej z prawdziwego zdarzenia po prostu musimy postawić na dobre buty i będą to właśnie specjalne buty trekkingowe.

Obuwie trekkingowe męskie: czego oczekiwać?

Dobre buty trekkingowe to przede wszystkim porządna podeszwa. Męskie buty trekkingowe są zaprojektowane tak, by podeszwa pozwalała swobodnie poruszać się po kamieniach, wertepach, błocie, nierównych powierzchniach – wszędzie tam, gdzie w zwykłych butach sportowych, adidasach czy trampkach bylibyśmy wręcz skazani na kontuzję. Podeszwa w butach trekkingowych musi być na tyle mocna i twarda, by ochronić stopę przed urazem – buty sportowe, a zwłaszcza trampki czy półbuty mają kompletnie niedostosowane podeszwy. Przy lekkim, codziennym obuwiu zwykły kamyk będzie czasem sprawiał dyskomfort, podobnie jak chodzenie po żwirze, a podczas górskich wędrówek mówimy o całych ścieżkach pełnych kamieni.

 

Męskich butów trekkingowych nie da się zastąpić też zwykłym obuwiem zimowym. Owszem, buty zimowe mają grubsze podeszwy i też nieźle stabilizują kostki, natomiast wciąż nie jest to najlepsze obuwie na zimową wędrówkę. Podeszwy butów zimowych są obecnie projektowane najczęściej z myślą o przestrzeni miejskiej, a nie leśnych szlakach, stąd nie zawsze się one sprawdzą, poza tym cholewka buta może się zniszczyć, nie wytrzymać takiej wędrówki, może też mieć słabą odporność na wilgoć w długim czasie, czyli na początku buty nie będą przesiąkać, ale już po kilku czy kilkunastu godzinach będzie to duży problem.

Dopasowanie do pory roku: buty trekkingowe zimowe i letnie

Wybierając buty trekkingowe męskie trzeba wziąć pod uwagę porę roku, podczas której planujemy wyjazd czy wyjazdy. Dla osób planujących wędrówki zimą odpowiednie będą buty trekkingowe zimowe męskie, a dla podróżników preferujących cieplejsze miesiące – buty trekkingowe letnie męskie. Czym się różnią od siebie? Oczywiście między takimi rodzajami butów trekkingowych jest wiele różnic, ale są też podobieństwa.

Buty trekkingowe męskie: przede wszystkim podeszwa

Niezależnie od pory roku zadaniem butów trekkingowych jest zapewnić użytkownikowi komfort poruszania się po szlakach. Bardzo ważna w tym jest podeszwa, ponieważ to właśnie nierówne, kamieniste podłoże jest problematyczne i nie każde buty sobie z nim poradzą. Obuwie trekkingowe męskie jest tak projektowane, by przemieszczanie się po lesie, terenach rzadko uczęszczanych i kamienistych było możliwe i w miarę możliwości bezpieczne, to znaczy by obuwie ułatwiało podróżnikowi chodzenie: ograniczało ślizganie się, w miarę możliwości usztywniło też stopę, żeby uniknąć zwichnięcia czy złamania. Oczywiście żadne obuwie nie jest w stanie tak zapanować nad chodzącym, by zawsze uchronić go przed kontuzjami, ale dobra konstrukcja buta zmniejsza ich prawdopodobieństwo poprzez zwiększenie przyczepności do podłoża.

 

Buty trekkingowe męskie są też zwykle dużo lżejsze od innego rodzaju obuwia i to ich duża wartość dodana. Powstają ze specjalnych materiałów, dzięki czemu można uzyskać lekkie, ale mocne i trwałe obuwie, sprawdzające się w trudnych warunkach w każdej pogodzie, również tej niesprzyjającej.

Buty trekkingowe zimowe męskie: ochrona przed niskimi temperaturami

Buty trekkingowe zimowe męskie powinny poza tym, że pozwalają łatwiej wędrować w górach, pomagać utrzymywać stałą temperaturę ciała, odprowadzać też wilgoć czy pot, najlepiej też, żeby były w miarę oddychające. W warunkach zimowych najważniejszym celem jest komfort cieplny. W takim przypadku mężczyzn uprawiających zimowe sporty czy wędrujących po szlakach chroni wiele warstw i tyczy się to też obuwia. Do butów trekkingowych zimowych męskich zakładamy odpowiednie skarpety, często są one np. wełniane, grubsze niż letnie, celem jest to, by uniknąć odmrożeń. Wyższa cholewka butów trekkingowych zimowych stabilizuje kostkę i ułatwia zachowanie bezpieczeństwa też w miejscach, gdzie ze względu na opady śniegu nie widać idealnie ścieżki czy tego, co może być pod śniegiem.

Buty trekkingowe letnie męskie: odprowadzanie ciepła i lekka konstrukcja

Przy wyborze butów odpowiednich na letnie wędrówki bardzo ważne stają się ciężar buta i sposób odprowadzania ciepła. Latem wysoka temperatura może panować nawet w górach, gdzie zwykle jest sporo chłodniej niż w dolinach. Na to, jak bardzo gorąco jest osobie pokonującej szlak, może mieć wpływ konstrukcja buta, rodzaj użytych materiałów, ale też oczywiście jego waga, która dokłada się do ciężaru ekwipunku, jaki musi dźwigać.

 

W tym wypadku lekkość butów męskich trekkingowych to ogromny atut i coś, czego nie można pomijać. Zainwestowanie w dobre buty trekkingowe nie tylko zwiększy bezpieczeństwo na szlaku, ale też pozwoli łatwiej go pokonać.

 

Materiały, z jakich wykonuje się buty trekkingowe męskie letnie, są zwykle bardzo wysokiej jakości, przepuszczają powietrze i dzięki temu stopa oddycha, odprowadzają wilgoć na zewnątrz czy wspierają ten proces, ale z drugiej strony sprawdzają się też podczas deszczu. To ważne, ponieważ w górach pogoda potrafi się zmienić w ciągu zaledwie kilku minut, a będąc na szlaku nie można w prosty sposób zawrócić czy pójść na skróty. Dlatego osoby lubiące górskie wędrówki muszą być przygotowane na każde warunki, w tym mieć odpowiedni strój i obuwie.

Buty trekkingowe męskie: jak je odpowiednio przetestować?

Kupując buty często po prostu je przymierzamy i stwierdzamy, że pasują lub nie pasują. W przypadku butów trekkingowych warto sobie zadać nieco więcej trudu. Podczas mierzenia butów trekkingowych męskich warto mieć przy sobie różne skarpety, zarówno cienkie, jak i grube – najlepiej takie, które planujemy zakładać na wędrówki górskim szlakiem. But trekkingowy podczas przymiarki trzeba dobrze zasznurować oraz sprawdzić, czy wszystko dobrze się trzyma. Podczas mierzenia na różne skarpety trzeba się zastanowić, czy po zasznurowaniu w każdej z opcji but pasuje i nie będzie nas nigdzie uwierał.

 

Kolejną ważną rzeczą podczas mierzenia butów trekkingowych, czy to zimowych butów trekkingowych, czy letnich butów trekkingowych, jest sprawdzenie ich podczas chodzenia, najlepiej przez kilka minut. Zwykłe buty, zwłaszcza skórzane, mają przestrzeń do tego, by nieco dopasować się do stopy podczas użytkowania, skóra naturalna pracuje i nieco się rozciąga. W butach trekkingowych tego efektu nie będzie i trzeba poradzić sobie poprzez umiejętne dosznurowanie buta, wybór sportowych, porządnych skarpet i dobre sprawdzenie, czy rozmiar na sto procent jest odpowiedni.

 

Dobre buty trekkingowe męskie potrafią służyć przez całe lata. Warto o nie dbać, czyścić po powrocie z wędrówki, przechowywać w suchym miejscu i używać odpowiednich środków do konserwacji, najlepiej polecanych przez producenta.

 

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com