Pistolety pneumatyczne mogą być zasilane sprężyną, korzystać z 12 gramowych kapsuł ze sprężonym CO2 (dwutlenek węgla) lub być zasilane kartridżami. Oferta wiatrówek na CO2 jest bardzo duża i dostosowana do różnorakich gustów i potrzeb.
Zaletą tych pistoletów jest atrakcyjny, kompaktowy wygląd oraz wierne odwzorowanie w stosunku do oryginalnej broni. Zarówno pistolety, jak i rewolwery na CO2 są wielostrzałowe. Można zatem wystrzelić cały magazynek bez konieczności przeładowania za każdym razem. Dodatkowym atutem jest możliwość zamontowania dodatkowych akcesoriów w postaci latarek taktycznych, kolimatorów, laserów, a także lunet.

W ofercie firmy Brocock znajdują się rewolwery i pistolety zasilane przez kartridże pneumatyczne. Celem było uzyskanie jak największego realizmu obsługi. Kartridże przypominają wyglądem naboje do broni palnej. Do nabijania kartridży służy specjalna pompka. Kilka pompnięć wystarcza, by uzyskać ciśnienie ok. 230 BAR. Dobrej jakości materiały użyte do wykonania i spory huk przy wystrzale dodatkowo wzmagają realizm.

Mechanizmy spustowe mogą działać w systemach:

1. SA/DA (rewolwerowy)
Możliwość strzału z samonapinacza spustu (jeden strzał za drugim, bez żadnych innych czynności), lub oddanie bardziej precyzyjnego strzału po uprzednim napięciu kurka lub zamka. Np. modele CP-88modele CP-88, Colt, Reck Police, CP-99, Beretta 92

2. DAO - tylko możliwość strzału z samonapinacza spustu (jeden strzał za drugim). Np. Desert Eagle Compact, CP-Sport, Kolter K-19

3. Blow Back (Półautomaty, czyli Semi-auto) - odrzut zamka i napięcie kurka przy strzale. Np. Walther PPK/s, CP-99 Compact, Desert Eagle Magnum, Walther P-99 RAM. Energia do przeładowania zamka pobierana jest podczas strzału z kapsuły CO2

Słowniczek:
DA – Double Action (samonapinacz)
SA – Single Action (napinanie kurka)
DAO – Double Action Only
BLOW BACK – Szybki samoczynny ruch zamka do tyłu podczas strzału w celu przeładowania
SEMI AUTO – Półautomat, czyli samoczynne napinanie mechanizmu zbijaka

Możliwość odciągnięcia zamka lub kurka (SA) daje nam skrócenie drogi i zmniejszenie siły nacisku spustu i w efekcie bardziej celny strzał.

System Blow Back to opatentowany przez koncern Umarex – Walther mechanizm, który doskonale naśladuje zachowanie broni palnej. Blow Back po raz pierwszy został wykorzystany w modelu PPK/S. Gaz ze zbiornika, oprócz wykorzystania do wystrzelenia pocisku, trafia także w zamek broni, co pozwala na jego odrzucenie w tył, tak, jak ma to miejsce w prawdziwej broni palnej. Dzięki temu także droga spustu jest skrócona, przez co zwiększa się szybkostrzelność i celność.

Nowością na rynku są rewolwery węgierskiej firmy Keseru strzelające gumowymi kulami, śrutem 4,5 lub 5,5 mm zależnie od wersji. Siłą napędową jest krótki hukowy nabój 6mm, który w chwili wystrzału wytwarza falę akustyczną. Konstrukcja i sposób działania jest taka sama, jak w typowym rewolwerze. Kurek uderzając w krawędź spłonki powoduje wystrzał. Pojemność bębenka w przypadku wersji na gumę to 6 sztuk. Wersje na śrut mają dzisięciostrzałowe magazynki.