gdzie można strzelać z wiatrówki

Wiatrówki, choć nie są traktowane jako broń palna, cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem wśród miłośników strzelectwa. Jednak jak to bywa z różnego rodzaju bronią, także i one podlegają pewnym regulacjom prawnym, choć w niektórych wypadkach brak bezpośrednich. Zanim więc wybierzesz się na strzelanie, warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w naszym kraju.

Co to jest wiatrówka?

W skrócie wiatrówka jest przeznaczona do strzelania śrutem lub kulą, w którym siła wyrzutu pocisku jest generowana za pomocą sprężyny, sprężonego powietrza lub CO2. W Polsce wiatrówki do 17 J nie są traktowane jako broń i można je kupować bez zezwolenia. Wyróżniamy kilka rodzajów wiatrówek - więcej o nich w dalszej części tekstu.

Gdzie można strzelać z wiatrówki?

Najlepszym miejscem do korzystania z wiatrówki są strzelnice. Są odpowiednio przystosowane do tego rodzaju aktywności, gwarantując maksimum bezpieczeństwa. Korzystanie ze strzelnic nie jest jednak obowiązkowe. Ponadto możemy strzelać z wiatrówki na własnej posesji, pod warunkiem że zapewniamy bezpieczeństwo otoczenia i nie zakłócamy spokoju publicznego. Warto pamiętać, aby nie strzelać w kierunku dróg, budynków czy miejsc publicznych.

Co z miejscami publicznymi?

Inaczej jest w kontekście terenów publicznych. Strzelanie z wiatrówki na terenach publicznych (np. w lesie, na polanie) w teorii jest legalne, ale możemy spodziewać się, że brak zabezpieczeń takiego miejsca sprawi, że dopuścimy się wykroczenia. Jak już wspomnieliśmy, według polskiego prawa wiatrówki o energii początkowej pocisku nie przekraczającej 17 J nie są uważane za broń w rozumieniu ustawy o broni i amunicji. Oznacza to, że nie trzeba posiadać zezwolenia na jej zakup czy posiadanie, nie ma także obowiązku używania tego typu broni na strzelnicy. Niemniej jednak, używanie wiatrówki, podobnie jak każdego innego narzędzia, niesie za sobą odpowiedzialność.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bez względu na to, gdzie strzelamy, zawsze musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa:

  1. Zawsze kierować lufę wiatrówki w bezpiecznym kierunku.
  2. Zabezpieczyć teren, aby przypadkowo nie doszło do postrzelenia osoby postronnej.
  3. Nie strzelać w kierunku ludzi ani zwierząt.
  4. Używać odpowiedniego ekranu lub tarczy, która zatrzyma śrut.

Jeśli teren został odpowiednio zabezpieczony, to po strzelaniu należy dokładnie oczyścić teren ze śrutu, tarcz i innych akcesoriów, które były użytkowanie.

Jaką wiatrówkę warto wybrać?

Na rynku znajdziemy kilka podstawowych rodzajów wiatrówek, które znajdują się w sklepie bron.pl: sprężynowe, napędzane CO2, wiatrówki PCA, wiatrówki PCP. Czym różnią się od siebie? W przypadku wiatrówki sprężynowej wystrzelenie pocisku wymaga uprzedniego naciągnięcia sprężyny. Gdy mówimy o wiatrówce CO2, to musimy zakupić dodatkowe naboje z dwutlenkiem węgla.

Wiatrówki PCA (Pre Charged Air) natomiast to takie, w których przed oddaniem strzału samodzielnie spręża powietrze za pomocą dźwigni. Ostatnim typem są wiatrówki PCP (Pre Charged Pneumatics), które korzystają ze zmagazynowanego powietrza do miotania śrutu.