ranking wiatrówek do 500 zł

Strzelanie z wiatrówki to popularna forma rekreacji, którą warto rozpocząć, jeśli interesują nas militaria i doskonalenie celności. Dla wielu początkującym problemem może być jednak budżet, dlatego stworzyliśmy ranking wiatrówek do 500 zł. To kwota, która w zupełności wystarczy do zakupu pierwszej wiatrówki. Co w związku z tym warto wybrać?

Zwróćmy uwagę na rodzaj wiatrówki

Przed wyborem konkretnego modelu możemy mieć wątpliwości, jakiego rodzaju wiatrówka będzie wskazana. Na rynku znajdziemy wiatrówki sprężynowe, napędzane CO2, wiatrówki PCA i PCP. Każda z nich różni się metodą wystrzeliwania pocisków. 

W przypadku wiatrówki sprężynowej wymagane jest naciągnięcia sprężyny, a gdy mówimy o wiatrówkach gazowych, to za wystrzeliwanie śrutu odpowiedzialne są kapsuły ze sprężonym gazem CO2 – 12g lub 88g.

Wiatrówki PCA (Pre Charged Air) - w tym wypadku powietrze w komorze sprężamy samodzielnie, ręcznie za pomocą dźwigni w kolbie lub poprzez podnoszenie zamka pistoletu.

Warto jeszcze wspomnieć o modelach PCP (Pre Charged Pneumatics), które korzystają ze zmagazynowanego pod wysokim ciśnieniem powietrza do wystrzeliwania śrutu - jednak w ich przypadku budżet w wysokości 500 zł nie będzie wystarczający.

Kaliber wiatrówki i moc również ma znaczenie

Średnica wewnętrzna lufy i kaliber stosowanych śrutów wiąże się z przeznaczeniem danej wiatrówki. Najczęściej spotyka się kalibry 4,5 mm (.177 cala) i 5,5 mm (.22 cala). Pierwszy z nich jest używany do celów sportowych i treningowych (sprawdzi się idealnie dla początkujących), natomiast drugi z nich stosuje się w strzelaniu na większe odległości oraz w zastosowaniu do przewracania celów, np metalowych poperów. Ponadto warto pamiętać, iż w Polsce można strzelać z wiatrówki bez zezwolenia modelami, w których energia pocisku nie przekracza 17 J. Gdy już wiemy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, czas się dowiedzieć, jaka wiatrówka do 500 zł będzie odpowiednia.

Pistolet wiatrówka GLOCK 19 4,5 mm BB CO2

Jednym z modeli, na który warto zwrócić uwagę, jest wiatrówkowa wersja bardzo popularnego, austriackiego pistoletu Glocka 19. Wiatrówka ta wystrzeliwuje śrut za pomocą 12 g kapsuł z CO2, a do strzelania używa kulki stalowe o kal. 4,46 mm. To klasyczne rozwiązanie, które przypadnie do gustu początkującym strzelcom. Pistolety na śrut stalowy używa się głównie do strzelania rekreacyjnego – do puszek, butelek i innych przewracanych celów. Można też oczywiście strzelać do tarczy papierowej.

Karabinek wiatrówka BEEMAN SNIPER 1920 4,5 mm TRUGLO

Replika popularnego karabinu amerykańskiego M16 to świetnie rozwiązanie dla osób, które szukają zarówno sprawnej wiatrówki rekreacyjnej, jak i ciekawie wyglądającego modelu. Mówimy o wiatrówce, w której energia wylotowa śrutu wynosi 16 J (kaliber 4,5 mm). Umożliwia to klasyczny mechanizm sprężynowy, który świetnie sprawdzi się w przypadku początkujących, jak i zaawansowanych strzelców.

Karabinek wiatrówka Industry Brand mod. QB-36-2

Inną propozycją, choć wciąż o kalibrze 4,5 mm, jest Industry Brand mod. QB-36-2. To model, który sprawdzi się w ramach strzelania rekreacyjnego. Doskonale będzie odpowiadał osobom, które chcą spędzać aktywnie czas i marzą o tym, aby rozpocząć strzelecką przygodę z solidną wiatrówką za przystępną cenę. Podobnie jak w wypadku wiatrówki firmy Beeman mówimy o modelu sprężynowym, który swoim designem bardziej przypomina klasyczny karabin. Ten model wyróżnia inny sposób naciągu sprężyny – tzw. naciąg dolny ze stałą lufą – naciągamy ją poprzez dźwignię umiejscowioną pod lufą. Co ważne, jest to wiatrówka z automatycznym bezpiecznikiem, który zapobiega niekontrolowanemu wystrzałowi.

Karabinek wiatrówka Marksman 2361 4,5 mm + luneta 4x32

Inną wiatrówką do 500 zł jest model Marksman 2361 kaliber 4,5 mm. Atrakcyjnym rozwiązaniem w tym wypadku jest dołączona luneta, która pozwala na oddawanie celnych strzałów na większe odległości. To wiatrówka, która świetnie leży w dłoni i jest wykonana z wysokiej klasy materiałów. Marksman 2361 to jednocześnie model mocny i celny - prędkość początkowa śrutu w jej wypadku wynosi to ok. 260 m/s. W tym modelu do miotania stosuje się śrut ołowiany Diabolo z wierzchołkiem typu szpic, grzybek oraz płaski.