Z czego strzelać? Jaki karabinek wybrać? To pytania, które zadajemy sobie przed zakupem wiatrówki.

Pomocne w wyborze jest poznanie swoich potrzeb.

I tak :

Jeśli chcesz strzelać na krótkim i średnim dystansie (10-25m) do tarczy, wtedy zdecydowanie wystarczy dobry karabinek sprężynowy. Na tej odległości “kopanie” wiatrówki nie będzie aż tak bardzo rzutować na nasze tarczowe wyniki, a co za tym idzie będziemy mogli czerpać większą radość ze strzelania.

Jeżeli zamierzasz używać karabinka na dalekich dystansach ( 40+ m) i nadal celnie dziurawić tarczę, wtedy należy zapomnieć o wiatrówkach sprężynowych. Zasady działania tych wiatrówek sprawiają, że takie parametry jak energia strzału oraz celność nie idą tu w parze. Duża siła opłacona jest celnością. Ta sytuacja nie występuje w karabinkach zasilanych na gaz CO2 lub sprężone powietrze PCP. I właśnie w stronę takich karabinków musimy zwrócić swoją uwagę. Z racji tego, że nie ma w nich ciężkich szybko poruszających się elementów mechanizmu, nie występuje w nich zjawisko “kopnięcia”. Z wysokiej jakości karabinków PCP na 50m można osiągnąć skupienie o średnicy jednogroszówki.

Precyzyjne strzelanie na dalekim dystansie, w bardziej taktycznym klimacie. Właśnie w tym celu powstała pierwsza wiatrówka taktyczna Hammerli CR20. Dzięki wysokiej precyzji wykonania, oraz ergonomii bliskiej ideału, jest to idealny wybór dla miłośników „snajperstwa”.

Jeśli chcesz postrzelać bardziej dynamicznie, np. do poperów, lub innych celów reaktywnych, wtedy najlepszym rozwiązaniem będą wiatrówki z możliwością szybkiego oddawania strzałów na małym i średnim dystansie. Takie, jak Mp5 lub Beretta CX4. Dzięki dużej pojemności magazynka, zapewniają ogromną „siłę ognia” i co za tym idzie masę frajdy.