Survival. Sprawdź na co cię stać.

Masz ochotę oderwać się od codzienności? Wyruszyć w podróż, przeżyć fascynującą przygodę? I przy okazji się trochę zmęczyć? Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje odskoczni. Od obowiązków, pracy, miasta i całego tego życiowego pędu. My znamy sposób, który pozwoli na złapanie oddechu. To wyprawa w nieznane z nutką adrenaliny.

Czym jest survival? W skrócie to sztuka przetrwania w ekstremalnych warunkach. To zdolność wykorzystywania wcześniej zdobytej wiedzy i umiejętności z zakresu radzenia sobie w trudnych warunkach w terenie. W takiej właśnie formie survival istnieje od drugiej połowy XX wieku. Podczas wojny w Korei Amerykanie ponieśli duże straty wśród pilotów, którzy byli zestrzeliwani nad terytorium wroga. Sytuacja ta wymusiła rozwój militarnych szkoleń mających zapewnić żołnierzom przygotowanie umożliwiające przetrwanie w dziczy.

Dziś survival spełnia również inną funkcję. Dla wielu stał się pasją, sposobem na spędzanie wolnego czasu, sposobem na pokonywanie własnych słabości, na wzmacnianie siły charakteru i testowanie samego siebie. Wyprawy survivalowe okazują niezapomnianymi przygodami. To często podróż fizyczna i metaforyczna.  

Sytuacje, w których mamy okazję testować swoje umiejętności sztuki przetrwania w codziennym życiu właściwie nie istnieją. Nie możemy zatem polegać na wrodzonym instynkcie, nieprzeciętnie rozwiniętych zmysłach i manualnych zdolnościach. Planując survivalowy wyjazd musimy zadbać o właściwy ekwipunek, który ułatwi podróż, a często ją po prostu umożliwi. Przygotowując listę niezbędnych rzeczy musimy brać pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim fakt, że wszystko będziemy dźwigać na własnych plecach. Często przemierzając trudne i niebezpieczne szlaki. Nie możemy zatem pozwolić, by coś nas ograniczało bądź utrudniało bezpieczną wędrówkę. Kolejna ważna kwestia to warunki panujące w miejscu, do którego się wybieramy. Inne będą w lesie, inne w górach czy na pustyni. Także pora roku ma znaczenie. Czego innego możemy się spodziewać podróżując zimą, a czego innego latem. Warto takie zestawienie niezbędnych rzeczy przeanalizować i zweryfikować pod kątem zaspokojenia niezbędnych podczas wędrówki potrzeb.

Co jest niezbędne podczas takiej wyprawy? Poniżej przygotowaliśmy listę niezbędnego sprzętu survivalowego. Przy założeniu, że nie będą to wyprawy do amazońskiej dżungli.

Zaczniemy od sprawy oczywistej. Przede wszystkim wygodne, solidne i sprawdzone buty. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której narażeni będziemy na powstanie bolesnych odcisków. Niewłaściwe obuwie zwiększa również ryzyko np. skręceń i potrafi wpłynąć na kondycję naszego kręgosłupa. A nieodpowiednia jakość naraża nasze stopy na odmrożenia lub przemoczenie. 

Kolejna kwestia to odpowiedni ubiór. Kurtka, bielizna termoaktywna, polara, spodnie, czapka. Każdy element garderoby ma znaczenie. Jego rodzaj uzależniamy oczywiście od pory roku i warunków pogodowych. Musimy zadbać, by nasza odzież survivalowa chroniła nas przed wysokimi temperaturami, a także przed niskimi. Należy wybierać modele, które są odporne na wilgoć i zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Nie możemy zapominać również o tak prozaicznej z pozoru rzeczy, jak wygoda ich noszenia. Każdy rodzaj dyskomfortu może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.

Jeśli podczas panując naszą wyprawę przewidujemy, że być może będziemy zmuszeni do spędzenia nocy na świeżym powietrzu, to nie możemy zapomnieć o zaopatrzeniu się w śpiwór i karimatę.

Niezbędnym elementem każdego survivalowego ekwipunku jest apteczka. Powinna zawierać leki, które przyjmujemy, środki opatrunkowe, środki dezynfekujące, rękawiczki jednorazowe i nożyczki. Nie może być zbyt ciężka. Powinniśmy ją umieścić w łatwo dostępnym miejscu. Każdy uczestnik wędrówki powinien wiedzieć, gdzie ona się znajduje. Powinien panować w niej porządek i wszystko powinno znajdować się na swoim miejscu.

Na naszej liście powinien się bezwzględnie znaleźć nóż. Może się okazać potrzebny podczas budowania schronienia czy przygotowywania posiłku. Niestety nie ma uniwersalnych modeli, które idealnie będą nadawać się do wszystkiego. Powinniśmy zatem wyposażyć się w taki nóż, który będzie najbardziej dopasowany do rodzaju aktywności.

Pozostałe akcesoria wyposażenia survivalowego to latarka, urządzenia nawigacyjne, manierka, termos, zapałki, zapalniczki i krzesiwa. Nie możemy zapominać również o prowiancie. Na rynku są dostępne gotowe racje żywnościowe. Dobrze sprawdzą się również konserwy. Pożywienie nie powinno zajmować zbyt dużo miejsca. Porcje powinny być nieduże, lecz cechujące się wysoką kalorycznością.

Wszystko, co potrzebne trzeba gdzieś spakować. Obowiązkowo potrzebny jest pakowny i wygodny plecak. Powinien on być odporny na przetarcia i wodoszczelny. Dobrze, gdyby wybrany model posiadał liczne kieszenie i siatki. Można w nich umieścić akcesoria, które powinny znajdować się pod ręką.

Masz już wszystko, co niezbędne? Jeśli nie, to zapraszamy do naszego sklepu. Po skompletowaniu ekwipunku nie pozostaje już nic innego jak tylko spakować plecach, uzbroić się w dobry humor i ruszyć w nieznane.