wyposażenie na wyprawę w góry


Każda wyprawa w góry to wyzwanie, do którego należy się zawsze starannie przygotować. Analiza trasy i przewidywanych warunków pogodowych są konieczne do tego, aby nasze przygotowanie do wyprawy było optymalne. My przygotowaliśmy listę 10 niezbędnych elementów podczas górskiej wędrówki, które warto mieć zawsze przy sobie.

1. Plecak

Pomieści prowiant i niezbędne akcesoria, pozostawiając ręce wolne do wspinaczki.

Wybierając plecak, należy określić, jakie ma być jego zastosowanie i jakie nasze wymagania musi spełnić. Ważne zatem przy wybieraniu są takie kwestie, jak określenie charakteru wyprawy, czasu jej trwania i tego, w jakim wybieramy się składzie. Udzielenie odpowiedzi na takie pytanie pozwoli wybrać plecak o odpowiedniej pojemności i systemie nośnym. W efekcie tego powinniśmy wybrać najbardziej funkcjonalne rozwiązanie. Jeżeli między uczestnikami wyprawy nie ma jakiegoś specjalnego podziału w zakresie przenoszenia ekwipunku i każdy sam dźwiga na plecach wszystkie potrzebne rzeczy, to ważnym jest, aby w naszym plecaku zmieściło się wszystko, co jest naprawdę istotne podczas górskich wycieczek. Na jednodniowej trasie świetnie sprawdzą się małe plecaki o pojemności 20 – 25 litrów (np. Helikon Raccoon 20 l, Wisport Pear 24l). Jednak gdy planujemy już dwudniowy przemarsz z noclegiem w schronisku czy hotelu górskim wybierzmy coś większego, jak na przykład 30 litrowy plecak Wisport Sparrow lub 32 litrowy Wisport Ranger. Dłuższe wyprawy wymagają dużego plecaka transportowego (bazowego) powyżej 50 litrów (np. Wisport Reideer 55 l lub 75 l).

2. Scyzoryk

Niepozorny, choć nieoceniony kompan podróży. Nigdy nie wiesz, kiedy się przyda – choćby po to, by otworzyć puszkę konserw!

Scyzoryk to poza uniwersalnym ostrzem jeszcze wiele przydatnych funkcji. Dzięki tym dodatkowym narzędziom, takim jak na przykład otwieracz do konserw, nożyczki czy wkrętak jesteśmy w stanie poradzić sobie nawet w zaskakujących sytuacjach. Scyzoryk w górach przydaje się do przygotowania posiłków, jako otwieracz, a także w sytuacjach awaryjnych może zostać użyty np. do rozcięcia ubrania. W szczególności polecamy scyzoryki wielofunkcyjne uznanej szwajcarskiej firmy Victorinox (np. modele TOURIST lub CLIMBER). W sieci można znaleźć wiele historii, w których scyzoryk okazał się bardzo przydatny, a nawet uratował komuś życie. Zaletami scyzoryka jest jego uniwersalność i kompaktowa konstrukcja, która sprawia, że jest bardzo poręczny. Z całą pewnością scyzoryk należy włączyć również do górskiego EDC.

3. Termos

Pogoda w górach bywa nieprzewidywalna, a hipotermia może okazać się zabójcza. Termos z ciepłą herbatą to podstawa wyposażenia!

Nieocenioną rzeczą podczas górskich wypraw jest termos. Zwłaszcza podczas chłodnych dni termos pozwoli się rozgrzać i uzupełnić płyny. Podczas wędrówki zawsze możemy przystanąć, napić się i iść dalej, bez konieczności robienia dłuższego postoju. W termosie mamy gorącą herbatę albo kawę, ale warto również zwrócić uwagę na termosy obiadowe. W takich termosach możemy przechowywać gorący posiłek. Nowoczesne termosy są wykonane ze stali, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe od termosów starego typu ze szklanym wkładem. Przypominamy o kondycjonowaniu termosów przed napełnieniem oraz o tym, że pełny termos będzie dłużej trzymał ciepło, niż napełniony w części. Dla osób, które jeszcze nie mają dobrego termosu polecamy produkty niemieckiej firmy ESBIT.

4. Lornetka

Pozwala podziwiać piękne widoki i zwiększa bezpieczeństwo podczas wycieczek w trudnym terenie.

Lornetka na górską wyprawę nie powinna być zbyt duża, aby nam nie ciążyła. Jej gabaryty i waga muszą być takie, żeby można było z niej wygodnie korzystać. Przy kompletowaniu ekwipunku na wyprawę zwróćcie uwagę na powłoki antyrefleksyjne oraz powiększenie. W górach powiększenie do 12 razy w zupełności wystarczy, a dzięki temu unikniemy „skakania” obrazu. Lornetka na taką wyprawę powinna być wykonana z materiałów odpornych na uszkodzenia, bo podczas górskiej wspinaczki nie trudno o obicia o skały. Fajnie jak lornetka jest również odporna na ulewny deszcz. Dzięki lornetce nie tylko będziecie mogli podziwiać przyrodę, pomoże również w planowaniu marszu, dając możliwość ustalenia punktów orientacyjnych w terenie. Jeśli chodzi o lornetkę na taką wyprawę, to warto zapoznać się propozycjami szwedzkiej firmy SILVA.

5. Latarka

Jeśli coś zatrzymało Cię w górach dłużej niż planowałeś, latarka pozwoli Ci bezpiecznie wrócić do domu.

Pamiętajmy, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Zwłaszcza w górach, gdzie przemierzamy duże odległości, poruszamy się w nieznanym terenie i jeszcze możemy zostać zaskoczeni złą pogodą. To wszystko może sprawić, że nasz marsz może się znacznie opóźnić. Dlatego trzeba być przygotowanym na to, ze będziemy wracać po zmroku. Do tego konieczne jest jakieś oświetlenie. Zalecamy jakąś latarkę i od razu zaznaczamy, że świetnym rozwiązaniem sprawdzającym się w górach są latarki czołowe (np. marki SILVA). Czołówka nie absorbuje rąk, które mogą być potrzebne do podpierania się, chwytania się łańcuchów czy trzymania mapy. Światło z takiej latarki oświetli nam szlak.

6. Kompas

To właśnie on nie pozwoli Ci zboczyć z kursu!

Jeżeli zboczymy w wyznaczonego szlaku, to bez kompasu trudno nam będzie dotrzeć do celu. Kompas pomoże określić położenie i kierunek, w którym należy podążać. Kompas jest obowiązkową rzeczą na każdej wyprawie. Może to być malutki kompas guzikowy albo namapowy, ale musi być. Pamiętajcie, aby kompas nosić zawsze przy sobie. Na rynku są dostępne różne kompasy i busole, w różnych cenach (od kilku do kilkuset złotych). Bardzo dobrym rozwiązaniem na tego typu wędrówkę jest prosty kompas SILVA METRO, który można przyczepić karabińczykiem do szlufki spodni. Dla szukających bardziej zaawansowanego kompasu polecamy np. SILVA EXPEDITION S.

7. Jedzenie liofilizowane

Niezbędne podczas ekstremalnych wypraw, gdy przemierza się wiele kilometrów z dala od cywilizacji.

Podczas chodzenia po górach musimy zadbać o kaloryczny posiłek. Żeby prowiant nam nie ciążył i był wygodny w przenoszeniu, proponujemy Wam jedzenie liofilizowane (np. MX3 AVENTURE). Taki posiłek jest bardzo łatwy w przygotowaniu, bo potrzebny jest jedynie wrzątek. Liofilizaty są wygodne i smaczne, a do tego pokrywają w zupełności zapotrzebowanie na energię. Jest to świetne rozwiązanie podczas dłuższego postoju na trasie lub gdy dotrzemy już do schroniska.

8. Kuchenka turystyczna

Dzięki niej, ciepły posiłek będzie na wyciągnięcie ręki, nawet podczas najbardziej niesprzyjającej pogody.

Kuchenka zapewnia podczas wędrówki dużą niezależność i z pewnością fajnie mieć taką rzecz podczas dłuższych postojów na szlaku. Są różne rodzaje kuchenek turystycznych, ale jako podstawowe wyposażenie koniecznie trzeba uznać małą kuchenkę na paliwo stałe (np. ESBIT POCKET STOVE). Jeżeli będzie potrzeba zagotować wodę, to taka kuchenka idealnie się sprawdzi. Można użyć w tego typu sytuacji paliwa stałego w kostkach, ewentualnie paliwa żelowego. Wydajność takiej kuchenki nie jest duża, ale jej zaletą jest niewielki rozmiar, waga i prostota. Jeżeli skończy się nam zapas paliwa, można użyć po prostu znalezionych na miejscu gałęzi.

9. Pokrowiec na mapę

Mapa pozwala określić swoje położenie w terenie. Dbanie o nią, to żelazna zasada każdego członka wyprawy!

Na każdej wyprawie mapa jest czymś wyjątkowo ważnym. Dlatego należy o nią szczególnie dbać. Mapy używamy przygotowując trasę wyprawy, ale na szlaku, także po nią sięgamy. Jeżeli mapa będzie w pokrowcu, to nawet deszcz i silny wiatr jej nie zniszczą. Tak zabezpieczona mapa będzie nam służyć latami. Różne rozmiary pokrowców gwarantują, że z pewnością wybierzecie coś dla siebie. Bardzo dobrym etui na mapę jest INFANTRY MAP CASE CAMO firmy BCB. Z takim zabezpieczeniem mapa na pewno się nie potarga i nie zamoknie.

10. Zestaw survivalowy

Akcesoria, które zwiększają szanse przeżycia w niesprzyjających warunkach. Przydatne również na wycieczkach w góry lub do lasu.

Zestaw survivalowy składa się przynajmniej z kilku elementów, które w sytuacji krytycznej pozwalają na przetrwanie. W takim zestawie zazwyczaj znajdziemy elementy wyposażenia apteczki pierwszej pomocy, kompas guzikowy, zapałki survivalowe albo małe krzesiwo, haczyki na ryby, żyłkę. Czasami w zestawie znajdziemy mały składany nóż. Wszystkie te elementy znajdują się w zamykanym woreczku albo metalowym pudełku. Tego typu niezbędniki nie jednemu uratowały życie. Zwróćcie uwagę na dostępne na rynku zestawy survivalowe i wybierzcie coś dla siebie (np. GERBER BG SCOUT ESSENTIAL KIT).