Niestety żyjemy obecnie w takich czasach, że w wielu miejscach sam kontakt z powietrzem grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Co chwila słyszy się w telewizji o przekroczonych normach stężenia pyłów, o tym, że jakość powietrza jest fatalna lub, że zanieczyszczenie utrudnia funkcjonowanie w konkretnym rejonie kraju. Dodatkowym problemem ostatnich dni jest chiński wirus o nazwie koronawirus, który doprowadził do śmierci juz kilkaset osób. Jak w takim razie uchronić się przed tego typu zagrożeniem? Czy jest na to jakiś sposób?

Aktualna stan jakości powietrza w Polsce znajdziesz klikając tutaj

Owszem, jest. Nawet całkiem prosty – MASKI ANTYWIRUSOWE i ANTYSMOGOWE.

W tej części naszego bloga chcielibyśmy przybliżyć wszystkim w krótkiej, przystępnej formie to, czym są maski ochronne, antywirusowe i antysmogowe, czym się różnią, dla kogo są wskazane i co najlepiej dla siebie wybrać, by uniknąć zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń wiszących w powietrzu.

safemask

Maski anty wirusowe i antysmogowe to jednym słowem prosta, w miarę wygodna i stosunkowo niedroga forma ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza jakie wdychamy. Takie maski zazwyczaj wykonane z wysokiej jakości bawełny, neoprenu, przewiewnej siateczki nylonowej lub mieszanki materiałów chronią więc przed smogiem, pyłami, spalinami, wirusami czy różnego rodzaju szkodliwymi bakteriami i alergenami. Oczywiście, skuteczność działania takich masek bywa bardzo różna. Wszystko zależne jest bowiem od ich budowy, czyli jakości i rodzaju użytych materiałów / filtrów.

Dla kogo przeznaczone są maski antysmogowe?

Cóż, chyba każdy z nas chce oddychać świeżym, czystym powietrzem, dlatego maski antysmogowe mogą być noszone praktycznie przez każdego niezależnie od płci i wieku. Szczególnie natomiast maski takie polecane są osobom:

- przebywającym w mniej lub bardziej zanieczyszczonym środowisku (aglomeracje miejskie z dużą ilością smogu, rejony o zwiększonej ilości pyłów w powietrzu).
- bardzo aktywnym fizycznie, uprawiają sport lub inną aktywność w terenie (np. biegacze, rowerzyści)
- dzieciom i osobom o obniżonej odporności narażonym na kontakt z zanieczyszczeniami powietrza lub wirusami (osoby mieszkające w pobliżu terenów przemysłowych)

Na co zwracać uwagę przy wyborze maski antysmogowej?

Przy wyborze maski dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaje filtrów w niej użytych oraz na spełniane normy i certyfikaty. Należy też oczywiście pamiętać, że aby maska spełniała swoją rolę, musi szczelnie zakrywać nos i usta (dzięki temu będzie prawidłowo filtrować powietrze), powinna dobrze przylegać do twarzy i przy tym być jeszcze wygodna w noszeniu (maski zazwyczaj są dostępne w kilku rozmiarach). Oczywiście maskę trzeba również wybrać odpowiednio do swoich potrzeb, bo inna maska sprawdzi się lepiej u sportowca, a inna u starszej pani wychodzącej na spacer z pieskiem po osiedlu. Zazwyczaj producenci podają informację o tym, czy dana maska jest przeznaczona do użytku codziennego, czy do celów sportowych.

To co zwłaszcza zimową porą unosi się w powietrzu może budzić grozę, dlatego maski antywirusowe i antysmogowe zdobywają coraz większość popularność w naszym kraju. Coraz częściej widok biegacza z maską na twarzy mijającego nas rano po drodze do pracy nie jest już zjawiskiem dziwnym. Ludzie na własnej skórze odczuwają dyskomfort spowodowany smogiem, dlatego też obecnie chętniej i częściej sięgają po coś, co może pomóc normalnie funkcjonować. Producenci masek antysmogowych nie ograniczają się więc jedynie do klasycznych, jednokolorowych masek do użytku codziennego i prześcigają się w doborze wzorów, kolorów, czy też rozwiązań idealnych do celów czysto sportowych. Na półkach sklepowych można natrafić na kolorowe maseczki bawełniane lub neoprenowe z motywem zwierzęcym, można też wyszukać nowoczesne modele swoim designem nadające dynamicznego, sportowego charakteru. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.


Rodzaje masek

Maski mogą być jednorazowego lub wielokrotnego użytku.

Te tańsze, jednorazowe modele są zazwyczaj bawełniane i zapewniają jedynie standardową ochronę przed zanieczyszczeniami oraz pyłami. Ich skuteczność nie jest za specjalnie wysoka, dlatego sprawdzają się dobrze jedynie przy krótszym przebywaniu na zewnątrz. Jeśli zastanawiamy się nad produktem, jaki nosilibyśmy ze sobą częściej, do użytku codziennego, wtedy warto pomyśleć o nieco droższym, ale i korzystniejszym jakościowo rozwiązaniu do wielorazowego użytku. Maski wielorazowe często mają zastosowane lepsze filtry lub rozwiązania sprawdzające się przy codziennym użytku, filtrują więcej zanieczyszczeń i bywają bardziej komfortowe w noszeniu. Taką maskę można używać przez okres kilku miesięcy, odpowiednio ją czyszcząc i wymieniając stale filtry.

Maski różnią się od siebie również poprzez użyte w nich filtry.

- FILTR WĘGLOWY
Najczęściej wykorzystywanym filtrem w maskach antysmogowych jest filtr węglowy, który wyłapuje około 99% pyłków i innych zanieczyszczonych cząsteczek powietrza. Stanowi rówmnież znaczącą barierę ochronę przed szkodliwymi alergenami, wirusami, spalinami itp. oraz niweluje brzydkie zapachy.

- FILTRY HEPA
Filtr częściej wykorzystywany w przypadku masek do celów sportowych. Jako materiał wyróżnia się lepszą oddychalnością, posiada również wysoką skuteczność filtracji.

- POŁĄCZENIE OBU FILTRÓW
Niektóre maski antysmogowe charakteryzują się wykorzystaniem obu filtrów, co oczywiście jest rozwiązaniem umożliwiającym uniwersalne stosowanie danej maski.

Jeśli ten temat nie jest Ci obojętny i chciałbyś zapoznać się z ofertą masek antysmogowych kliknij tutaj.