Na początek trochę historii broni alarmowej

Kto z Was pamięta korkowce lub pistolety na kapiszony? Pamięta oczywiście niewielu, co oznacza tylko jedno - człowiek się starzeje :) Dawniej, wszelkiego typu zabawki hukowe były prawdziwym rarytasem dla dzieciaków i młodzieży, nikt nie używał terminów broń hukowa lub alarmowa. Korkowce i kapiszonowce po prostu robiły hałas i służyły raczej do zabawy.

Dzisiaj mamy do czynienia z pistoletami hukowymi które nie dość, że strzelają o wiele głośniej to ich wygląd i działanie do złudzenia przypominają prawdziwą broń palną. Ich przeznaczenie zmieniło się na obronne i treningowe. Zabawowo możemy je używać raczej już tylko podczas sylwestra, gdyż mamy możliwość wystrzeliwania rac sylwestrowych ze specjalnych nasadek które otrzymujemy gratis z pistoletem.

Test pistoletu hukowego - wygląd i działanie Phantoma 5.6

Pomimo tego, że jestem posiadaczem czerwonej książeczki i kilku jednostek broni, nadal bacznie obserwuję rynek gadżetów do samoobrony i ćwiczeń strzeleckich dostępnych bez pozwoleń, na którym czasem pojawiają się ciekawe nowinki. Ostatnio miałem styczność z nowym pistoletem hukowym Phantom 5.6, który na rynek wprowadził sklep internetowy bron.pl i dzisiaj kilka słów na temat tego właśnie pistoletu.

Na rynku jest pokaźny wybór wszelkiego typu broni alarmowej na krótkie lub długie naboje hukowe, brakowało jednak czegoś "pełnowymiarowego" i właśnie tę lukę wypełnia pistolet Phantom.

W momencie premiery, pistolet kosztował (jako nowość) prawie 700 zł, co według mnie było ceną dość wysoką. Phantom szybko jednak odniósł zasłużony sukces i sprzedawał się na tyle dobrze, że dystrybutor po zaledwie kilku miesiącach mógł obniżyć cenę o 2 stówki i obecnie kosztuje tylko 499 pln, co czyni go dostępnym teraz także dla przeciętnego Kowalskiego.

Pistolet hukowy Phantom 5.6 swoim rozmiarem i wyglądem nawiązuje do prawdziwej broni palnej, mamy więc do czynienia z nowoczesną konstrukcją świetnie imitującą broń.

Co otrzymujemy za tą cenę ? Naprawdę przyzwoitą replikę broni palnej, która nie tylko naprawdę głośno strzela (różnica kilku decybeli), podobnie się również ją obsługuje i rozkłada.

Phantom to pistolet półautomatyczny, z polimerowym korpusem oraz metalowym szkieletem i zamkiem, który po strzale jest odrzucany do tyłu, doskonale naśladując mechanikę broni palnej.

Pistolet strzela specjalnymi, wzmocnionymi nabojami hukowymi long 5,6 mm, które ładowane są uprzednio do plastikowych adapterów. Rozwiązanie na pozór niedorzeczne, jednak szybko zmieniłem zdanie w momencie strzelania. Łuski są bowiem efektownie wyrzucane podobnie jak w prawdziwej broni. Kolejną fajną sprawą jest samo ładowanie magazynka, które odbywa się identycznie jak w broni palnej.Broń alarmowa jako narzędzie do obrony bez zezwolenia

Mamy zatem realistyczną budowę, bardzo głośny wystrzał, obsługę manualną zbliżoną do broni palnej ... a do czego może służyć taki hukowiec? Według dystrybutora, Phantom, podobnie jak każda broń hukowa jest skutecznym narzędziem do samoobrony i treningu.

Obrona bronią hukową

Aspekt obronny pistoletem hukowym polega głównie na odstraszeniu potencjalnego napastnika głośnym hukiem, błyskiem ognia z lufy oraz wypadającymi łuskami. Głośny huk oraz błysk ognia z luf, dodatkowo zaalarmuje i zwróci uwagę osób postronnych. Pistolet ten swoim realizmem na pewno nadaje się do tego najlepiej ze wszystkich hukowców jakie znam i jakie można posiadać bez zezwolenia. Dodatkowa samo ładowanie i strzelanie z tak fajnego pistoletu hukowego, jakim jest niewątpliwie Phantom, sprawia dużo frajdy i zabawy.

Już samo dobycie broni z kabury, przeładowanie i trzy szybkie strzały ostrzegawcze w górę połączone z okrzykiem " STÓJ BO STRZELAM" oraz spadające na chodnik łuski podczas strzałów skutecznie odstraszą niemal każdego napastnika.

Trening strzelecki z bronią hukową

Do treningu sprawdzi się idealnie bowiem wiernie oddaje realistykę obsługi broni palnej. Ładowanie nabojów do magazynka, ładowanie magazynka do rękojeści broni, przeładowanie zamka, głośny huk, wylot łuski z okienka wyrzutnika, odrzut zamka podczas strzału, automatyczne załadowanie z magazynka kolejnego naboju, blokada zamka w tylnym położeniu po ostatnim strzale oraz rozkładanie i składanie broni to elementy z którymi spotykamy się również podczas obsługi prawdziwej broni palnej.  

Opakowanie i wyposażenie dodatkowe pistoletu hukowego Phantom

Pistolet otrzymamy w estetycznej i mocnej polimerowej walizce na broń oraz dodatkowo w kolorowym pudełku. Wygląda bardzo elegancko i sprawia od początku bardzo dobre wrażenie. 

Do pistoletu hukowego Phantom można dokupić kaburę z mocowaniem do paska spodni, szelki dzięki którym możemy zawiesić kaburę pod pachą, jak zawodowcy ;).

Dodatkowo dokupić można race sylwestrowe: hukowe, świetlne, gwiżdżące oraz kolorowe flary sygnałowe i ostrzegawcze które dodadzą blasku każdej rodzinnej uroczystości, race hukowe w razie potrzeby odstraszą ptactwo żerujące na nasze czereśnie w sadzie a kolorowe czerwone flary zaalarmują i wezwą pomoc.

Podsumowanie o pistolecie hukowym Phantom

Phantom to doskonała replika broni palnej, która powinna  na stałe zagościć nie tylko w naszych domach, ale także w mundurówce do bezpiecznych ćwiczeń i prywatnym sektorze ochrony jako realistyczne narzędzie głównie dla nocnych stróżów oraz do szkoleń i treningu. Pistolet jest oczywiście zajefajnym gadżetem, którego użytkowanie sprawia ogromną frajdę i z pewnością przyda się także podczas Sylwestra ;)

Polecam,