Co spakować na wyprawę rowerową? Niezbędne wyposażenie

Turystyka rowerowa to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Każda wyprawa jednośladem wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Dotyczy to zarówno krótszych tras, jak i tych dłuższych, które obejmują nawet kilka dni, tygodni lub – w wyjątkowych przypadkach – miesięcy podróżowania. Przygotowania nie będą przy tym zawierały w sobie jedynie wyboru odpowiedniego roweru, czy też szczegółowego zaplanowania drogi. W ich obrębie warto bowiem wyróżnić także konieczność spakowania i zabrania kilku niezbędnych, a zarazem wyjątkowo przydatnych akcesoriów, które mogą okazać się dużym ułatwieniem na trasie. Podpowiadamy więc, o czym należy pamiętać, aby wyprawa rowerowa przebiegła pomyślnie oraz bez jakichkolwiek komplikacji.

Zobacz również: Jak zadbać o higienę w trakcie biwaku? 

Podstawowe elementy wyposażenia na wyprawę rowerową – co zabrać w drogę?

Absolutną podstawą każdej wyprawy rowerowej jest oczywiście w pełni sprawny rower, a także niezbędne akcesoria, które umożliwią drobne naprawy w trakcie podróży. Zakładając jednak, że ten punkt z listy jest już odhaczony, skupimy się na innych niezwykle istotnych kwestiach, które okazują się niezbędne w trakcie rozmaitych wycieczek rowerowych.

Pojemny plecak i/lub sakwy rowerowe

Zarówno plecak, jak i sakwy rowerowe, stanowią wygodne i funkcjonalne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się przy krótszych i dłuższych wyprawach rowerowych. Z założenia sakwy mogą jednak okazać się nieco lepszym wyjściem, gdyż przy długich trasach plecaki nieraz bywają nadmiernie obciążające dla pleców, co w konsekwencji znacznie obniża komfort w trakcie jazdy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby cięższe rzeczy umieścić w sakwach, a lżejsze w plecaku. Dzięki temu możliwe będzie jednocześnie zabranie ze sobą kilku rzeczy więcej.

Wygodna odzież i odpowiednie obuwie

Dodatkowe ubrania mogą okazać się przydatne nie tylko w trakcie kilkudniowych wypadów, ale również przy okazji krótszych tras. Z pewnością warto więc zabrać ze sobą takie części garderoby, jak chociażby nieprzemakalna kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy, ciepłe skarpety, wygodne spodnie, czy też bluza lub polar. Ponadto w trakcie wypadu niejednokrotnie wyjątkowo przydatne okazują się także rękawiczki (rowerowe lub zwykłe), ale i czapka z daszkiem. Zaleca się również, aby zabrać ze sobą kamizelkę odblaskową oraz okulary przeciwsłoneczne. Nie należy zapominać przy tym o wygodnym i funkcjonalnym obuwiu. I choć na wyprawę rowerową nie trzeba kupować profesjonalnych butów, tak zdecydowanie warto zadbać o to, aby wybrane obuwie cechowało się antypoślizgową podeszwą.

Apteczka pierwszej pomocy

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego też nawet osoby, które mają za sobą już niejedną wyprawę rowerową, powinny wyposażyć się w apteczkę, lub też skomponować własny zestaw składający się z wszelkich niezbędnych elementów wyposażenia. Wśród nich należy zaznaczyć przede wszystkim aktualnie przyjmowane leki, a także środek dezynfekujący, plastry, bandaże, czy też jałowe gazy. Ponadto w trakcie wyprawy rowerowej bardzo często wyjątkowo przydatne okazują się również środki odstraszające kleszcze i komary. Dzięki temu możliwe jest bowiem uniknięcie kontaktu z uciążliwymi pasożytami i owadami, które nieraz odbierają radość z jazdy na rowerze.

Etui wodoodporne

Pokrowce i etui wodoodporne to wyjątkowo praktyczne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się przy okazji wszelkich wypraw i wycieczek. Umożliwiają one bowiem bezproblemowe przechowywanie najważniejszych rzeczy, takich jak dokumenty, czy też pieniądze, które mogłyby ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu w kontakcie z wodą. Z pewnością są to więc akcesoria, które warto mieć ze sobą w trasie – zarówno tej krótszej, jak i dłuższej.

Butelka termiczna lub termos

Zarówno termosy, jak i butelki termiczne, stanowią akcesoria, które mogą okazać się wyjątkowo przydatne w trakcie niejednej wyprawy rowerowej. Dzięki nim możliwe jest bowiem zabranie ze sobą zarówno ciepłej herbaty, jak i schłodzonej wody, która przyniesie ukojenie w ciepłe i słoneczne dni. Co więcej, tego typu produkty bez problemu można umieścić w rowerowym uchwycie na bidon, co zapewni łatwy dostęp w trakcie jazdy.

Latarka lub lampa rowerowa

W momencie, gdy posiadany rower nie dysponuje odpowiednim oświetleniem, należy zadbać o nie na własną rękę. W tym celu przydatnym może okazać się zakup specjalnej lampki lub latarki rowerowej, którą z powodzeniem można zamontować na kierownicy, lub też z tyłu jednośladu. Ponadto częstym wyborem w trakcie wypraw rowerowych okazują się również latarki czołowe, które gwarantują komfortową jazdę przy jednoczesnym skutecznym oświetlaniu trasy.

Multitool

Multitool to narzędzie, które niejednokrotnie okazuje się całkowicie niezbędne w trakcie rozmaitych wypraw rowerowych. Tego typu sprzęty umożliwiają nawet dokonywanie drobnych napraw, tym samym będąc nieraz wręcz nieocenioną pomocą.

Jak odpowiednio przygotować się do wyprawy rowerowej?

Każda wyprawa rowerowa wymaga odrobiny przygotowań. Dlatego też podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed wyruszeniem w trasę, aby cała podróż przebiegła bez jakichkolwiek komplikacji.

·       Dokładnie sprawdź stan roweru – przed wyruszeniem na wyprawę zaleca się dokładne sprawdzenie, czy jednoślad jest w dobrym stanie technicznym. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim hamulce, ale również przerzutki, opony, łańcuch, czy też światła. Dzięki temu na trasie możliwe będzie uniknięcie wszelkich niepożądanych „niespodzianek” związanych zarówno z mniejszymi, jak i większymi usterkami.

·       Przygotuj najważniejsze elementy ekwipunku – zalicza się do nich między innymi kask rowerowy, a także niezbędną odzież, wygodne obuwie oraz wszelkie akcesoria, które mogą okazać się niezbędne w trakcie wyprawy. Najważniejsze z nich zostały opisane w powyższych akapitach.

·       Zaplanuj trasę i powiadom o tym bliskich – przez wyjazdem należy dokładnie zaplanować przebieg całej trasy, a także oszacować, ile czasu powinno zająć jej pokonanie. Warto przy tym pamiętać, że zarówno długość, jak i poziom trudności wyprawy, powinny być dostosowane do rzeczywistych możliwości oraz kondycji fizycznej każdego z uczestników. Ponadto nie należy również rezygnować z wtajemniczenia bliskich osób w najważniejsze informacje dotyczące wyprawy rowerowej, gdyż w wypadku rozmaitych komplikacji będą one w stanie udzielić niezbędnej pomocy.

·       Zadbaj o odpowiednie przygotowanie fizyczne – decydując się na wyprawę rowerową z pewnością nie warto porywać się z motyką na słońce. Zamiast tego należy więc poświęcić własny czas oraz zaangażowanie na odpowiednie przygotowanie się do dłuższych tras poprzez regularne pokonywanie tych krótszych. Ponadto warto również podejmować się innych aktywności, które wzmocnią mięśnie, a także zwiększą wydolność organizmu i poprawią ogólną kondycję fizyczną.

·       Przygotuj wodę i jedzenie – odpowiednie nawodnienie to jeden z najważniejszych aspektów każdej aktywności, niezależnie od jej rodzaju. Dlatego też szykując się na wyprawę rowerową należy zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody. Niezbędne będzie także pożywienie, które zagwarantuje energię potrzebną do pokonania wyznaczonej trasy.

·       Uwzględnij ewentualne komplikacje – wybierając się w trasę warto uwzględnić rozmaite niespodzianki, w tym chociażby różnego rodzaju zmiany warunków atmosferycznych, usterki roweru, a także drobne urazy. Mając na względzie fakt, iż podczas wyprawy mogą przydarzyć się rozmaite rzeczy, możliwe jest lepsze przygotowanie się na ich ewentualne nadejście.