Międzynarodowy Dzień Astrologii – jak rozpocząć przygodę z obserwacją nieba?

Pomimo tego, że astrologia uważana jest za dziedzinę pseudonaukową, od wieków zrzesza ona wielu miłośników z całego świata. Co więcej, w 1993 amerykańskie stowarzyszenie Association for Astrological Networking (AFAN) ustanowiło Międzynarodowy Dzień Astrologii, który obchodzony jest na całym świecie poprzez organizowanie rozmaitych spotkań, wydarzeń oraz wykładów. Za obchody święta na terenie naszego kraju odpowiada Stowarzyszenie Astrologów w Polsce.

Czym jednak zajmuje się astrologia? Jakie korzyści może przynieść obserwowanie nieba? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Czym jest astrologia i kiedy przypada jej święto?

Astrologia określana jest mianem dziedziny pseudonaukowej, którą odłączono od astronomii, będącej rzeczywistą nauką przyrodniczą zajmującą się badaniem wszelkich ciał niebieskich. Astrologię nieraz uważa się za pewnego rodzaju wróżbiarstwo, którego podstawę stanowi snucie przewidywań przyszłości na podstawie położenia ciał niebieskich. Zakłada się, że praktyka ta ma swoje korzenie w starożytnych cywilizacjach. I choć nie odgrywa ona już tak ważnej roli jak dawniej, stale zbiera wokół siebie stosunkowo szerokie grono odbiorców i miłośników. Z tego też względu amerykańskie stowarzyszenie Association for Astrological Networking ustanowiło święto astrologii, które przypada na czas równonocy wiosennej, czyli pomiędzy 20 i 21 marca. Jednocześnie warto wspomnieć, iż wspomniana data nie jest przypadkowa – to właśnie wtedy Słońce ma wchodzić w znak Barana, co uważa się za początek nowego roku astrologicznego.

Na czym polega praca astrologa?

Zasadniczo rzecz biorąc, rolą astrologów okazuje się analizowanie oraz interpretowanie pozycji ciał niebieskich, takich jak planety, czy też gwiazdy, w celu określania pewnych prawidłowości dotyczących ludzkich zachowań i cech charakteru, a także przewidywania przyszłych zdarzeń, co zwane jest często po prostu wróżeniem.

W praktyce działania astrologów można podzielić na poszczególne kategorie, wśród których wyróżnia się przede wszystkim:

–       Kreowanie horoskopów, czyli wykresów zawierających w sobie takie informacje, jak chociażby miejsce, data i dokładny czas urodzenia danej osoby, a także adekwatne do tego ułożenie ciał niebieskich.

–       Interpretowanie zodiakalne – to aspekt obejmujący interpretowanie horoskopów, a także znaczenia planet dla poszczególnych znaków zodiaku.

–       Przewidywanie przyszłych zdarzeń – astrologowie twierdzą, że na podstawie wszelkich zgromadzonych danych są oni w stanie opracować mniej lub bardziej precyzyjne przewidywania dotyczące przyszłości zarówno w kontekście danej jednostki, jak i np. wszystkich osób przynależących do danego znaku zodiaku, czyli urodzonych w konkretnym przedziale dni.

Pomimo tego, że astrologia bardzo często spotyka się z dużą krytyką, która napływa przede wszystkim ze środowisk naukowych, wielu ludzi na całym świecie bezustannie korzysta z usług astrologów. Co więcej, nieraz uzyskiwane od nich informacje stanowią wyjątkowo istotny element codzienności, a przy tym wykorzystuje się je chociażby w celu podejmowania rozmaitych decyzji życiowych.

Jakie znaczenie dla astrologii ma obserwacja nieba?

Ze względu na fakt, iż astrologowie opierają wszelkie interpretacje bezpośrednio na położeniu gwiazd, planet oraz innych ciał niebieskich, obserwacja nieba odgrywa niezwykle istotną rolę w ich pracy. Dzięki niej możliwe jest bowiem:

–       Analizowanie ruchu i pozycji planet – to kwestia, która umożliwia interpretowanie rozmaitych aspektów planet zgodnie z ich znaczeniem astrologicznym;

–       Analizowanie aspektów – czyli kątów między planetami lub też między planetami a punktami w horoskopie. Analiza aspektów pozwala astrologom na interpretowanie oraz przewidywanie rozmaitych wydarzeń życiowych, czy też przyszłych trendów.

–       Śledzenie cykli astrologicznych – cykle planetarne pozwalają astrologom na prognozowanie okresów potencjalnych zmian, wyzwań, a także sukcesów jednostki lub konkretnych grup.

Jak zacząć obserwację nieba?

Obserwacja nieba bardzo często okazuje się wyjątkowo pasjonującym zajęciem, które jednocześnie dostarcza szeregu rozmaitych wrażeń. Co więcej, wpatrywanie się w elementy naszego układu słonecznego nie musi wcale wiązać się z astrologią, a jedynie stanowić pewnego rodzaju hobby, czy też sposób na zwiększenie swojej wiedzy o świecie. Nawet całkowicie początkujący obserwatorzy nieboskłonu zdają sobie jednak sprawę z tego, że większości rzeczy najzwyczajniej nie da się zobaczyć gołym okiem. Podstawowym elementem wyposażenia niezbędnego do obserwacji nieba okazuje się więc teleskop astronomiczny. Jednocześnie należy zaznaczyć, że w kategorii tego typu sprzętów znajduje się wiele rozmaitych wariantów, które różnią się między sobą pod wieloma aspektami.

Rodzaje teleskopów astronomicznych

Teleskopy to urządzenia optyczne, których zadaniem jest odpowiednie powiększanie danych obiektów w celu zwiększenia ich widoczności. Tego typu sprzęty wyłapują więc fale elektromagnetyczne światła, a następnie skupiają je poprzez odbicie lub załamanie.

Z założenia wyróżnia się dwa główne rodzaje teleskopów, do których należą warianty soczewkowe oraz zwierciadlane Newtona.

Teleskopy soczewkowe, zwane również refraktorami, to sprzęty używane już od XVII wieku. Do dziś cieszą się one jednak dużym zainteresowaniem i uznaniem zarówno wśród naukowców, jak i całkowicie początkujących obserwatorów. Tego typu sprzęty, jak sama nazwa mówi, zawierają w sobie soczewki, które załamują światło, tym samym zmieniając jego kierunek i przekazując wiązki do okularu. System ten sprawia, że użytkownik otrzymuje powiększony obraz, który, w zależności od danej konstrukcji, może być prosty lub odwrócony.

Teleskopy zwierciadlane Newtona, zwane także reflektorami, powstały zasadniczo w odpowiedzi na poszczególne wady sprzętów soczewkowych, które wywierały bezpośredni wpływ na jakość uzyskiwanych obrazów.

Pierwszym naukowcem, któremu udało się stworzyć w pełni sprawny teleskop zwierciadlany, był Isaac Newton, stąd też jego nazwisko na stałe wpisało się w nazwę tego wariantu. 

Jak można się domyślić, konstrukcja teleskopu zwierciadlanego będzie nieco bardziej skomplikowana, niż miało to miejsce w typie soczewkowym. Zamiast soczewek znajduje się w nim bowiem pryzmat oraz zwierciadło, które odbija promienie świetlne i skupia je w jednym miejscu. Co więcej, we wnętrzu tego typu teleskopu znajduje się również lustro wtórne, które odwraca uzyskany obraz.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie teleskopu astronomicznego? Najważniejsze cechy

Wybór odpowiednio dopasowanego, a zarazem jakościowego teleskopu astronomicznego, zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Podpowiadamy więc, które cechy i parametry tego typu sprzętów okazują się najważniejsze dla ich prawidłowej pracy, a w konsekwencji również zadowolenia użytkowników.

–       Średnica obiektywu/zwierciadła – to parametr, od którego uzależniona jest ilość wychwytywanego przez teleskop światła. Im większa będzie średnica, tym jaśniejszy obraz uzyska obserwator.

–       Powiększenie – czyli cecha, od której w dużym stopniu uzależnione są ogólne możliwości sprzętu. Większe powiększenie sprawi, że obserwatorzy będą w stanie podziwiać wszelkie ciała niebieskie z dużo większą dokładnością. Warto jednak zaznaczyć, że użytkownicy są w stanie zmieniać wartość tego parametru poprzez wymianę okularu. Jednocześnie należy również pamiętać o tym, że zbyt duże powiększenie może okazać się równie niekorzystne, co zbyt małe. Wówczas uzyskiwany obraz nieraz znacząco traci na ostrości, a w konsekwencji staje się niewyraźny i całkowicie niezadowalający.

–       Pole widzenia okularu – okular jest niezbędnym elementem każdego teleskopu. To właśnie przy jego użyciu odbywa się bowiem obserwacja nieba, przez co pole widzenia okazuje się wyjątkowo istotną kwestią. Najlepsze okulary, czyli te znajdujące się w profesjonalnych teleskopach, oferują pole widzenia na poziomie nawet 90 stopni. Do amatorskiego użytku w pełni wystarczającym rozwiązaniem okazuje się natomiast okular o polu widzenia wynoszącym ok. 40-55 stopni.

Jednocześnie należy wspomnieć, że wybór teleskopu jest uzależniony od wielu rozmaitych czynników, w tym również oczekiwań ze strony użytkowników. Decydując się na zakup sprzętu z tej kategorii należy więc uwzględnić takie kwestie, jak chociażby rodzaj obserwowanych na niebie obiektów, stopień zaawansowania obserwatora, czy też nawet miejsce, w którym teleskop będzie wykorzystywany najczęściej.