Przychodzi weekend, wstajemy wypoczęci później niż zwykle i mamy już w głowie ułożony plan jak wykorzystać tę piękną pogodę jaką mamy za oknem. Część osób wybierze się na przejażdżkę rowerami po jakieś malowniczej okolicy, ktoś z dzieciakami wybierze się na wycieczkę do parku lub nad wodę, a jeszcze ktoś inny wybierze sie w teren, aby... postrzelać z łuku.

Tak, dzisiaj będzie o łukach ;) W tej cześci bloga przedstawimy po krótce nieco łuczniczej wersji spędzania wolnego czasu, która z miesiąca na miesiąc w naszym kraju staje się coraz bardziej popularną formą rozrywki zarówno dla młodszych, jak i starszych osób. Zachęcamy więc do przeczytania poniższego artukułu i zapoznania się z ciekawym materiałem video, na którym łuczniczy ekspert przedstawi Wam różne informacje odnoszące się do łuków w bardzo przystępny sposób.

Łucznictwo już od dawna nie jest kojarzone tylko z czasami średniowiecznymi, gdzie ciężkie walijskie łuki siały spustoszenie na polach bitew, a w lasach grasowały bandy pokroju Robin Hooda łupiąc bogatych kupców i przekazując środki biednym chłopom oraz ich rodzinom. Łuk był narzędziem do walki i do polowania na zwierzynę (oczywiście teraz również jest w niektórych krajach dość popularne, ale ma to już całkiem inne podłoże niż setki lat wstecz ), obecnie natomiast jego rola uległa jednak diametralnej zmianie.

Dziś coraz częściej słyszy się o powstających gdzieś tzw. ścieżkach łuczniczych, o "koledze kolegi, który ma kolegę" strzelającego z łuku czy też o turniejach łuczniczych odbywających się w różnych miejscach w Polsce. Co mogło wpłynąć na wzrost popularności tej formy rekreacji / aktywności sportowej?

OK, ZDECYDOWAŁEM SIĘ NA ZAKUP ŁUKU. JAKI ŁUK MOGĘ DLA SIEBIE WYBRAĆ?

Do wyboru mamy całkiem sporo różnych modeli łuków, każdy rodzaj ma swoje cechy szczególne, jakie zadecydować mogą o tym, na co się zdecydujemy.

ŁUKI TYPU RECURVE - klasyczne, sportowe / olimpijskie

Jedne z najpopularniejszych łuków do celów sportowych oraz rekreacyjnego strzelania. Idealne na początek przygody z łucznictwem dla osób, które chcą mieć model jednocześnie wygodny i prosty w użyciu. Środkowa część łuku zwana majdanem (część, za którą chwytamy ręką łuczną) w takich łukach z reguły wykonywana jest z drewna, aluminium lotniczego lub np. karbonu. Do majdanu zamocowane (na standardowe śruby lub poprzez montaż ILF) mamy ramiona wykonane np. z kompozytu (połączenie drewna z włóknem szklanym) lub włókien karbonowych z domieszką drewna czy pianki syntetycznej, to ich twardość między innymi wyznacza siłę łuku podawaną w lbs.

ŁUK KLASYCZNY TAKE DOWN BLUE JAZZ dostępy TUTAJ.

blue_jazz

ŁUKI TRADYCYJNE

To właśnie takie łuki jakie przeważającej większości osób kojarzą się z dawnymi czasami, bitwami lub polowaniem po lasach na zwierzynę. Cóż, te łuki przeżywają obecnie renesans, występują w wielu ciekawych wzorach i najczęściej zbudowane są z jednego kawałka drzewa czy laminatu wielu warstw drewna. Dla pasjonatów łucznictwa i fantastyki to właśnie taki rodzaj łuków jest tym najlepszym. Prostota w budowie i obsłudze często przemawia do wielu osób, które często spotkać można na ścieżkach łuczniczych, na zawodach łucznictwa polowego (field) lub spotkaniach bractw rycerskich. Łuki tradycyjne nie posiadają takich ułatwień jak np. celownik lub podstawka pod strzałę, co de facto oznacza dla łucznika strzelanie intuicyjne.

Fascynatów takich łuków tradycyjnych z pewnościa zainteresować może nasza propozycja czyli łuk Robin Hood dostępny TUTAJ 

robin

ŁUKI BLOCZKOWE

Najnowocześniejszy rodzaj łuków do celów sportowych, myśliwskich (tzw. bowhuntingu) lub rekreacyjnych. Ten rodzaj łuków narodził się z potrzeb ściśle myśliwskich w latach 60' w Stanach Zjednoczonych, wyróżnia go przede wszystkim duża powtarzalność, celność, stosunkowo niewielkie wymiary oraz spory zasięg. Oczywiście, wszelkie udogodnienia oznaczają również to, że łuk jest dużo bardziej zaawansowany technicznie w budowie, a co za tym idzie, również jego obsługa nie będzie tak prosta i intuicyjna jak np. w przypadku zwykłego łuku walijskiego. Cóż, coś za coś :)

Najważniejszą kwestią wyróżniającą łuki bloczkowe są właśnie bloczki (camy) na końcu ramion, okablowanie oraz występowanie tak zwanej fazy let-off, o której za chwilkę słów kilka wspomnimy. Bardziej „agresywna” budowa jaka wielu sympatykom łucznictwa odpowiada idzie też oczywiście z reguły w parze ze spora siłą i dalekim zasięgiem strzału. Najmocniejsze łuki bloczkowe przekraczają 350 fps prędkości wylotowej strzały i uzyskują zasięg strzału rzędu kilkuset metrów.

Wracając do let-off, jest to największa zaleta łuków bloczkowych. Łucznik napinając cięciwę w łuku bloczkowym do pewnego momentu naciąga nominalną wartość np. 60 lbs, by po chwili, gdy „zaskoczą” bloczki i przejmą na siebie większą część ciężaru, trzymać na cięciwie jedynie np. 80% nominalnej wartości siły naciągu. W prosty sposób to ujmując, łatwiej jest nam celować i oddać strzał z pełną nominalną siłą łuku, gdyż nie trzymamy stale tak dużej siły łuku, prościej jest się skoncentrować i oddać pewny strzał.

Oferta łuków bloczkowych, oraz akcesoriów do nich jest ogromna, z pewnością każdy miłośnik łucznictwa z czasem znajdzie coś dla siebie i skompletuje swój wymarzony zestaw łuczniczy.

ŁUK BLOCZKOWY SKULL REX BIAŁO-CZARNY dostępny TUTAJ.

skull

NA CO JESZCZE NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE ŁUKU?

Siła łuku

Zawsze mierzmy siły na zamiary, nie przesadzajmy i nie wybierajmy na początek łuku najsilniejszego oraz najszybszego z możliwych, gdyż strzelanie z takiego po pierwsze może okazać się szkodliwe dla poprawnej techniki i postawy łuczniczej, a po drugie, trening łuczniczy i frajda przez zbyt silny łuk może zamienić się w udrękę i zniechęci nas do tego typu aktywności.

Dla większości do nauki strzelania z łuku wystarczy już niewielka siła naciągu poniżej 30 lbs. Przy mniejszych wartościach łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę łuczniczą, nabrać dobrych nawyków treningowych i skoncentrować się na 

powtarzalności oraz precyzji strzału. Oczywiście nie znaczy to wcale, że mocniejszy łuk będzie dla nas złym rozwiązanie, bo dużo jednak zależy od naszej kondycji i uwarunkowań fizycznych. Na silniejsze łuki bloczkowe możemy spojrzeć
natomiast z nieco innej strony z uwagi na let-off i ewentualną możliwość regulacji siły naciągu na bloczkach, dlatego mężczyzna o przeciętnej sile nie powinien mieć zbyt wielu kłopotów z ogarnięciem jakiegoś standardowego łuku
bloczkowego w granicach 50 lbs. Oczywiście należy zwrócić uwagę na to, że wraz z treningami łuczniczymi wzrośnie także nasza siła i łatwość z jaką będziemy napinać cięciwę w zakupionym przez nas sprzęcie, dlatego mocniejszy łuk może
okazać się problematyczny jedynie na początku przygody z łucznictwem. Kategoria łucznicza jest na tyle szeroka, jest tak wiele różnych modeli, wersji o najróżniejszych siłach naciągu, że z pewnością każdy znajdzie sobie coś w sam raz dla
siebie.

JAKI OSPRZĘT DOBRAĆ?

STRZAŁY

Mamy kilka rodzajów strzał z lotkami z gumoplastiku, a mianowicie:

- Strzały drewniane - podstawowe strzały do łuków o słabej sile naciągu, tanie, aczkolwiek mniej wytrzymałe niż pozostałe typy strzał.

- Strzały z włókna szklanego – nieco wytrzymalsze strzały wykonane ze specjalnego włókna szklanego,
dobre dla młodszego użytkownika i do strzelania treningowego, zakończone zazwyczaj wklejanym grotem tarczowym.

- Strzały aluminiowe – bardzo popularne strzały, proste i stosunkowo tanie, często wykorzystywane do rekreacyjnego strzelania i na treningach. Bywają w opcjach z grotem ostrym, jak i grotem tarczowym. Dobra opcja na początek.

-Strzały z włókna węglowego – najwytrzymalsze z opisanych w tym blogu. Nadają się idealnie do mocniejszych łuków klasycznych oraz do łuków bloczkowych z uwagi na to, że nie wyginają, ani nie łamią się po niecelnym strzale, gdy strzała
trafia np. w ziemię czy w drewniany stojak od maty.

SPUST DO ŁUKU BLOCZKOWEGO

Każdy kto chce strzelać z łuku bloczkowego powinien zaopatrzyć się w to małe urządzenie. Pozwala nam napinać łuk bloczkowy w sposób właściwy i pewny, pozwala też na sprawne zwolnienie napiętej cięciwy i oddanie strzału.

OCHRANIACZ NA PALCE

Inaczej zwany skórką na palce, jest to podstawowy i prosty gadżet chroniący nasze palce przed bólem i otarciami związanymi z długotrwałym treningiem łuczniczym. Niezbędny przedmiot dla każdego łucznika rozpoczynającego przygodę z łucznictwem.

MATA ŁUCZNICZA

Może być słomiana lub piankowa, ważne by dobrze wychwytywała strzały :) W przypadku słabszych łuków wystarczająca jest standardowa mata słomiana i do tego dobry stojak. Dla silniejszych łuków klasycznych lub bloczkowych lepszym 

rozwiązaniem będzie natomiast mata piankowa, która lepiej tłumi energię strzały. Oczywiście obecnie poza zwykłymi standardowymi matami I słomiankami mamy do wyboru również najróżniejsze cele 3D wykorzystywane np. podczas zawodów
łucznictwa terenowego field. Najczęściej spotykanymi celami 3D są więc jakieś sarny, dziki, zające czy bażanty, ale również w ofertach co bardziej fantazyjnych producentów można odnaleźć np. zombie lub dinozaury. Cóż, nie ma to jak
trenować gdzieś w lesie strzelanie do celu na wypadek apokalipsy zombie ;)

WOSK DO CIĘCIW

Jeśli chcesz, by Twój łuk sprawnie działał przez dłuższy czas, to dobrym pomysłem jest to, by dokonac zakupu tego małego, a bardzo użytecznego przedmiotu. To prosty I sprawdzony sposób do konserwowania cięciwy.Mamy nadzieję, że tekst z tego bloga pomógł Wam lepiej zapoznać się z tematyką łuczniczą i że być moze będzie to dla Was początek pięknej łuczniczej przygody :)
Co niejednokrotnie powtarzamy, łucznictwo to aktywność sportowa i frajda dla każdego niezależnie od płci i wieku. Jedyne co pozostaje, to wybrać coś dla siebie zwracając uwagę na rzeczy, o których wspominamy tutaj i już można czerpać ogromną radość z tej jakże ciekawej aktywności sportowej.

Przyszłym oraz obecnym łucznikom czytającym tego bloga życzymy samych "żółtek" na tarczy oraz oferujemy możliwość skorzystania ze specjalnego kodu rabatowego 5% na produkty zawarte w kategorii "Łuki proce dmuchawki" - kod: "luki1905".

Z łuczniczym pozdrowieniem,
Ekipa BRON.PL