Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy? Poznaj różnice i wybierz najlepszy alkomat

‹‹ powrót do wiedzy

 

Jednym z najważniejszych elementów w alkomacie jest sensor. Porównajmy alkomaty z sensorem elektrochemicznym i półprzewodnikowym. Który z nich jest lepszy?

Od rodzaju sensora pomiarowego może zależeć dokładność pomiaru. Na rynku dostępne są głównie alkomaty z sensorem półprzewodnikowym oraz elektrochemicznym. Alkomaty półprzewodnikowe są najczęściej wykorzystywane przez użytkowników indywidualnych, jako alkomaty osobiste. Dlaczego? Głównie z powodu ceny. Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym są tańsze, ale mają też minusy. Natomiast alkomaty z sensorem elektrochemicznym mają bardzo mały margines błędu, jednak ich cena jest znacznie wyższa. Jak wybrać odpowiedni alkomat?

Na samym początku należy zadać sobie pytanie, po co nam alkomat? Jest to ważne, bo inny alkomat sprawdzi się w sytuacjach okazjonalnego korzystania, inny zaś przy częstym używaniu, jeszcze inny wtedy, gdy pomiar ma być użyty jako dowód w sprawie. Tak więc jeżeli jesteśmy przedsiębiorcą i chcemy codziennie kontrolować pracowników, to musimy mieć wysokiej klasy alkomat, jeśli zaś chcemy od czasu do czasu sprawdzić siebie zanim siądziemy za kółko, możemy pozwolić sobie na tańsze rozwiązanie.

Alkomat półprzewodnikowy działa w ten sposób, że wydychane powietrze wpływa na sensor i powoduje zmianę rezystancji półprzewodnika. Niewątpliwą zaletą jest to, że tego typu sensory są stosunkowo tanie, ale niestety podatne na wpływ innych substancji znajdujących się w wydychanym powietrzu, innych niż alkohol. Na możliwe rozbieżności i błędy pomiarowe będzie miał też wpływ poziom naładowania baterii, dlatego zawsze należy zwracać uwagę na poziom naładowania (jeżeli alkomat nie ma funkcji ostrzegania przed rozładowaniem).

Natomiast alkomaty elektrochemiczne wykorzystują związki utleniające alkohol. Pod ich wpływem etanol przekształca się w kwas octowy, a to kończy się wytworzeniem prądu na anodzie komórki pomiarowej. Sensory elektrochemiczne są odporne na wpływ substancji innych niż alkohol i cechuje je niewielka możliwość wystąpienia błędu w pomiarze. Ich żywotność jest również większa, więc możemy ich używać częściej bez obawy o konieczność rychłej kalibracji.


Reasumując, jeżeli chcemy od czasu do czasu sprawdzić, czy mamy przekroczony dopuszczalny przez prawo poziom alkoholu w organizmie, można śmiało kupić jakiś dobry alkomat z sensorem półprzewodnikowym. Jeżeli jednak chcemy mieć dokładny wynik poziomu alkoholu i będziemy często wykonywać badanie, to koniecznie trzeba wybrać alkomat z sensorem elektrochemicznym.