zakup wiatrówki - co wziąć pod uwagę

Wiatrówki to popularna forma rekreacji, która może jednocześnie służyć do treningu celności. Szeroki wybór modeli na rynku może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jaką wiatrówkę kupić? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, aby wybrać właściwy dla siebie model?

Rodzaj wiatrówki

Na rynku znajdziemy kilka podstawowych rodzajów wiatrówek: sprężynowe, napędzane CO2, wiatrówki PCA, wiatrówki PCP. Czym różnią się od siebie? Jak łatwo się domyślić, w wypadku wiatrówki sprężynowej wystrzelenie pocisku wymaga uprzedniego naciągnięcia sprężyny. Generuje to rozrzut, ale jednocześnie sprawia, że nie jest wymagane wykorzystywanie naboi CO2. Najłatwiejszymi w obsłudze wiatrówkami sprężynowymi są modele łamane, które jednak charakteryzują się nieco gorszą celnością niż konstrukcje stałe. 

W przypadku wiatrówki CO2 mówimy o konieczności zakupu dodatkowego naboju z dwutlenkiem węgla, który wystarcza na oddanie kilkudziesięciu strzałów w zależności od modelu. W modelu tego typu za miotanie śrutu odpowiedzialny jest sprężony CO2, co sprawia, że ma ona nieco niższą moc niż sprężynowa, ale za to nie doświadcza odrzutu. 

Poza tym wyróżnia się wiatrówki PCA (Pre Charged Air) - w ich przypadku należy przed oddaniem strzału samodzielnie sprężyć powietrze za pomocą dźwigni. Dzięki temu możemy również regulować moc miotania - im mniej razy użyjemy dźwignię, tym słabszy oddamy strzał. 

Innym rozwiązaniem są wiatrówki PCP (Pre Charged Pneumatics), które korzystają ze zmagazynowanego powietrza do miotania śrutu. To zaawansowane modele, które są jednocześnie bezodrzutowe i charakteryzują się bardzo dobrą celnością. 

Kaliber wiatrówki

Kaliber wiatrówki określa średnicę lufy i rozmiar amunicji, którą będziemy używać. Popularne kalibry to 4,5 mm (.177 cala) i 5,5 mm (.22 cala). Kaliber 4,5 mm jest powszechnie stosowany do celów sportowych i treningowych, podczas gdy kaliber 5,5 mm jest bardziej odpowiedni do strzelania na większe odległości.

Dodatkowe możliwości

W niektórych modelach ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie konstrukcji, która pozwala na montaż dodatkowej optyki celowniczej. Pozwala to na oddawanie celnych strzałów na większe odległości, co jest szczególnie istotne w wypadku modeli z największą mocą miotania śrutem. Ponadto niektóre wiatrówki można ładować za pomocą magazynków, co dodatkowo wpływa pozytywnie na szybkostrzelność. 

Decydując o tym,  jaką wiatrówkę kupić, należy rozważyć wiele aspektów, przy czym istotny jest także sam wygląd broni - w wielu wypadkach mamy do czynienia z wiernymi replikami broni ostrej (np. Beeman USA Sniper m.1920 k. 5,5 mm to replika amerykańskiego M16), co wpływa na jej wygodę i funkcjonalność. Ponadto warto się zastanowić, do czego będzie używana wiatrówka, jakie są nasze umiejętności strzeleckie oraz jakie parametry są dla nas najważniejsze. Po szeroki asortyment wiatrówek oraz akcesoriów warto odwiedzić sklep www.bron.pl, gdzie osoby zainteresowane strzelectwem znajdą różnorodne modele, dopasowane do potrzeb.  

wybór wiatrówki poradywybór wiatrówki porady