Ranking kominiarek zimowych – TOP 5

Dobra kominiarka będzie stanowiła doskonałą ochronę głowy i szyi przed chłodem zarówno podczas uprawiania sportu, wycieczek pieszych, jak i bushcraftingu w chłodniejszych okresach roku.

Jak ją wybrać, żeby sprawdzała się jak najdłużej i w każdych warunkach? Podpowiadamy.

TOP 5 kominiarek zimowych

Helikon 1-otworowa ComfortDry

1-otworowa zimowa kominiarka ComfortDry marki Helikon świetnie nadaje się do użytkowania w niskich temperaturach. Zapewnia skuteczne ogrzewanie głowy i twarzy, a jednocześnie odprowadza na zewnątrz nadmiar wilgoci.

Zastosowanie Spandex'u, który jest niesamowicie elastycznym włóknem, sprawia, że kominiarka w pełni dopasowuje się do kształtu twarzy użytkownika. Oferuje jednocześnie gładką, przyjemną w dotyku teksturę, którą trudno zabrudzić.

Warto zauważyć, że konstrukcja tego modelu kominiarki pozwala na odsłonięcie lub zasłonięcie nosa i ust.

Polandex Ninja

Polandex Ninja to kolejny popularny wybór pośród kominiarek zimowych. Posiada ona wyłącznie jeden otwór, który jest przeznaczony na oczy. Otwór jest regulowany, co przekłada się na wysoki komfort użytkowania. Ponadto producent zadbał także o anatomiczny kształt tego modelu oraz brak szwów. Materiał nie rozciąga się nadmiernie, a dzięki temu, że wszelkie krawędzie są obszyte, kominiarka nie obciera skóry.

Zastosowano tu oddychający i szybkoschnący materiał Dri-Release. Ta nowoczesna tkanina, którą tworzy mieszanka mikrowłókien naturalnych i syntetycznych, szybko odprowadza pot z powierzchni skóry, gwarantując odpowiednią termoregulację. Ciekawostką jest fakt, że wysycha 4 razy szybciej niż bawełna.

GFT - Kominiarka z kołnierzem

Inną cenioną marką produkującą dobre kominiarki zimowe jest GFC. Kominiarka z kołnierzem, która znalazła się w naszym rankingu, została wykonana z materiału wzbogacanego jonami srebra o działaniu bakteriobójczym. Ten model nie tylko bardzo dobrze odprowadza wilgoć, ale także zapobiega przyklejaniu się materiału do skóry.

Kominiarka od GFT gwarantuje utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała nie tylko w standardowych warunkach noszenia, ale także podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Specjalne wykończenie materiału nie sprzyja zwiększaniu poziomu aktywności bakterii, co obniża także tendencje do alergii.

Kominiarka zimowa Mil-Tec

Kominiarka zimowa Mil-Tec to z kolei rozwiązanie dopracowane z myślą o osobach noszących okulary. Trzy oddzielne otwory na twarzy gwarantują bowiem swobodne oddychanie bez ryzyka parowania okularów.

Jednocześnie ten model zapewnia wysoką ochronę przed zimnem i wiatrem, także w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Materiałem wykonania jest 100% bawełna, która niweluje ryzyko podrażnień skóry, a także zapewnia wysoki komfort użytkowania.

Dzięki maskującej kolorystyce kominiarka może stanowić perfekcyjne akcesorium w zestawie survivalowym i bushcraftingowym.

Szalokominiarka Mil-Tec 12216002

Szalokominiarka Mil-Tec 12216002 to chętnie wybierane, minimalistyczne rozwiązanie oferujące wiele różnorodnych zastosowań. Elastyczna tkanina poliestrowa zapewnia przewiewność, a uniwersalna konstrukcja w formie bezszwowego rękawa gwarantuje skuteczną ochronę szyi i głowy przed warunkami atmosferycznymi.

Jako element outdoorowej garderoby szalokominiarka nie tylko chroni przed chłodem i wiatrem, ale także pyłem (na przykład w warunkach pustynnych). Latem może także chronić przed poceniem się oraz udarem. W każde warunki można zabrać ją nawet w kieszeni, ponieważ nie zajmuje wiele miejsca po złożeniu. Sprawdzi się jako kominiarka, szal, czapka, opaska oraz chusta ochraniająca dolną część twarzy.

Jak wybrać dobrą kominiarkę zimową?

Najważniejszym aspektem przy wyborze kominiarki jest oczywiście materiał, z jakiego została wykonana. Musi on bowiem zapewniać zarówno termoregulację, jak i możliwość swobodnego oddychania. Najpopularniejsze są kominiarki dwuwarstwowe, ponieważ zapewniają ciepło nawet podczas wypraw górskich zimową porą, a jednocześnie posiadają oddzielną warstwę odpowiedzialną za odprowadzanie wilgoci i nadmiaru ciepła.

Co więcej, ważne, by tworzywo nie było „gryzące”. Jednolita struktura materiału zapewnia najwyższy komfort użytkowania, szczególnie jeśli mówimy o uprawianiu takich sportów jak narciarstwo czy kolarstwo, które wymagają używania kasków. 

W przypadku części sportów dobrym wyborem może okazać się taki model kominiarki, który jest wyposażony w specjalne wycięcia na twarzy obejmujące oczy, nos i usta. Taka kominiarka w dalszym ciągu chroni on głowę, boki twarzy, uszy oraz szyję, ale umożliwia oddychanie nieograniczone żadną warstwą materiału.

Można zaopatrzyć się także w model, który posiada drobne wycięcia wentylacyjne albo ażurowe wstawki w okolicach ust i nosa. Takie rozwiązanie może okazać się wyjątkowo praktyczne, jeśli planujemy na przykład bieganie zimą. Odpowiednio duży otwór na usta umożliwi zastosowanie maseczki antysmogowej.

Chcąc wybrać dobrą kominiarkę zimową trzeba też odpowiednio dopasować rozmiar. Kominiarka nie może zsuwać się na oczy, szczególnie jeśli wybieramy ją do jazdy na nartach, motorze czy rowerze. Nie może też zmieniać swojego położenia podczas przekręcania głowy w kasku.

Dodatkowo warto wiedzieć, że na rynku są dostępne kominiarki z takimi mieszankami włókien, które zawierają dodatkowo substancje spowalniające rozwój bakterii, czym ograniczają powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Do takich substancji mogą należeć na przykład jony srebra.

Zalety kominiarek 

Kominiarki mogą oferować wiele zastosowań:

- chronią głowę i przeważającą część twarzy przed czynnikami atmosferycznymi, w tym zimnem, wiatrem oraz mrozem,

- chronią przed otarciami od kasku i gogli narciarskich,

- chronią szyję (lepiej niż jakikolwiek golf, ponieważ tworzą jednolitą strukturę pokrywającą szyję, twarz i głowę) zapobiegając przeziębieniom,

- większość modeli pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci i ciepła na zewnątrz, dzięki czemu doskonale sprawdzają się także latem.

Wiele osób nie używa kominiarek ani do biegania zimą ani pod kask. Czy jest to więc niezbędne akcesorium? Oczywiście nie, ale biorąc pod uwagę, że nie jest to droga rzecz, warto mieć ją pod ręką, gdy ma dokuczać nam lodowate powietrze, jak i w przypadkach, gdy w wyniku uprawiania aktywności na świeżym powietrzu mamy problemy zdrowotne. Kominiarka może bowiem stanowić perfekcyjny sposób na prewencję zapaleń ucha, zatok czy gardła, jeżeli mamy do nich tendencję.