Poradnik prezentowy dla młodego survivalowca

Choć główną ideą przygód survivalowych okazuje się nabycie umiejętności przetrwania w trudnych warunkach, a także przy znacznie ograniczonych ilościach dostępnego sprzętu, początki z tego typu sposobem spędzania wolnego czasu nieraz wręcz wymuszają odpowiednie wyposażenie się. Niezależnie od tego, czy dana wyprawa ma być krótka, czy też raczej dłuższa, warto mieć ze sobą kilka podstawowych rzeczy, które w wielu sytuacjach mogą okazać się niezwykle przydatne, a wręcz niezbędne. Z tego względu podpowiadamy więc, jakie akcesoria są niezastąpione w trakcie przygód survivalowych, a także – z czego ucieszy się każdy miłośnik survivalu.

Zobacz również: Wiosna na szlaku – wyprawowe ABC

Pomysły na prezent dla młodego survivalowca – co kupić?

Pomimo tego, że najlepsze prezenty to te, które każdorazowo wybierane są indywidualnie, w przypadku miłośników survivalu możliwe jest stworzenie listy akcesoriów i elementów wyposażenia, które doskonale sprawdzą się niemal u każdego. Tak więc, wybierając prezent dla młodego survivalowca, zdecydowanie warto skorzystać z zawartych poniżej propozycji oraz przykładowych rozwiązań, gdyż pozwoli to na uniknięcie rozczarowania w postaci nietrafionego podarunku.

Jakościowy plecak

Solidny i wytrzymały plecak to zasadniczo absolutna podstawa dla wielu survivalowców. Umożliwia on bowiem spakowanie wszelkich najpotrzebniejszych rzeczy, a także bezproblemowe ich przenoszenie. Co więcej, plecak jest również znacznie wygodniejszy, niż chociażby torba podróżna, przez co stanowi on doskonałe rozwiązanie zarówno na krótsze, jak i dłuższe wyprawy. Odpowiednio dopasowany model nie będzie również ograniczał ruchów, tym samym umożliwiając komfortowe przemieszczanie się.

Wybierając plecak na prezent dla młodego survivalowca warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Wśród nich należy wyróżnić chociażby jakość i materiał wykonania, czyli aspekty, które wywierają bezpośredni wpływ na trwałość produktu. Ponadto koniecznym okazuje się również uwzględnienie pojemności wybranego plecaka, a także udogodnień w postaci wielu praktycznych kieszonek, czy usztywnień lub zabezpieczeń, które zwiększają komfort noszenia.

W obrębie polecanych modeli z pewnością warto wyróżnić plecaki marki GFC Tactical, czyli solidne, trwałe i wytrzymałe produkty, które cechują się przemyślaną konstrukcją, a zarazem przystępną ceną. Ponadto w ofercie marki znajduje się wiele odmiennych modeli plecaków, w tym chociażby wariant taktyczny we wzorze „pantera leśna” lub model 3-Day Assault Pack w kolorze czarnym. Dopasowanie możliwie najlepszego wariantu nie będzie więc stanowiło najmniejszego problemu.

Namiot

Choć wyprawy survivalowe nieraz zakładają spanie w zbudowanym własnoręcznie szałasie, lub też nawet pod gołym niebem, młodzi survivalowcy niejednokrotnie o wiele chętniej korzystają z namiotów, które zapewniają im komfort, a zarazem chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To właśnie dlatego jakościowy namiot może okazać się dobrym rozwiązaniem na prezent, choć przed jego zakupem warto rozważyć chociażby takie kwestie, jak rozmiar, materiał wykonania, czy też waga danego wariantu.

Wśród producentów, którzy w tej kategorii z pewnością wyróżniają się na tle innych, warto wyróżnić markę Mil-Tec oferującą wytrzymałe i solidne namioty w przystępnych cenach. Do polecanych modeli zalicza się chociażby wariant dwuosobowy Iglu Standard, lub też jednoosobowy Recom. Każdy z nich jest przy tym wykonany z poliestru, który gwarantuje w pełni wodoodporną konstrukcję. Ponadto namioty te są również łatwe do rozłożenia, a następnie złożenia. Dodatkowym atutem okazuje się natomiast niska waga, dzięki której przenoszenie namiotu nie stanowi nadmiernego obciążenia i nie będzie uciążliwe nawet w przypadku długich wypraw.

Sprawdź także: Jak przygotować się do sezonu biwakowego?

Dmuchana karimata

Nawet jeśli przygody survivalowe z założenia nie mają należeć do luksusowych, tak zadbanie o możliwość komfortowego snu okazuje się wyjątkowo istotne. Po przespanej nocy zyskujemy bowiem o wiele więcej sił do dalszego działania, co w przypadku survivalu odgrywa niezwykle istotną rolę. Dlatego też, w trosce o spokojny sen, na wyprawę survivalową zdecydowanie warto zabrać dmuchaną karimatę. Tego typu produkty są bowiem lekkie, zajmują niewiele miejsca, a przy tym okazują się także wyjątkowo praktyczne. Ich rozłożenie, a następnie ponowne złożenie, zajmuje niewiele czasu i jest całkowicie bezproblemowe. Co więcej, do napompowania karimaty wystarcza zaledwie kilkanaście dmuchnięć, przez co zabieranie ze sobą pompki staje się zupełnie zbędne.

W tej kategorii na szczególną uwagę zasługuje marka M-Tac, która w swojej ofercie zawiera karimaty jednoosobowe, a także dwuosobowe. Niezależnie od wybranego modelu użytkownicy mogą jednak liczyć na wysoką jakość wykonania, a także możliwość zadbania o komfortowy wypoczynek w trakcie wyprawy survivalowej.

Ciepły śpiwór

Nawet w samym środku lata noce niejednokrotnie potrafią być wyjątkowo zimne. Dlatego też ciepły i wygodny śpiwór bardzo często stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia w trakcie wszelkich wypraw survivalowych. Co więcej, nieraz rezygnuje się z namiotu lub karimaty, ale zabiera ze sobą śpiwór, który nie tylko zagwarantuje możliwość okrycia się w trakcie snu, ale i będzie stanowił izolację od podłoża chociażby podczas przesiadywania przy ognisku.

Za jakościowe śpiwory nieraz trzeba zapłacić nieco więcej, przez co jest to wręcz doskonała propozycja na prezent dla młodego survivalowca. Przy wyborze odpowiedniego wariantu warto jednocześnie rozważyć takie modele, jak chociażby oliwkowy wariant od M-Tac, czy też model Snugpak Sleeper Lite. Każdy z nich wyróżnia się bowiem solidnym wykonaniem, które gwarantuje trwałość i niezawodność nawet w przypadku trudnych warunków atmosferycznych. Ponadto są to również śpiwory o niewielkiej wadze, dzięki czemu nie stanowią one nadmiernego obciążenia podczas wypraw survivalowych.

Latarka

Latarka to jeden z absolutnie niezbędnych elementów wyposażenia każdego survivalowca. Podczas rozmaitych wypraw konieczne jest bowiem odpowiednie zadbanie o własne bezpieczeństwo – w tym również po zmroku. W trakcie przygód survivalowych bardzo często nie korzysta się jednak ze smartfonów z wbudowanymi latarkami, przez co zakup dedykowanego sprzętu przeważnie jest nieunikniony.

Wybierając latarkę na prezent dla młodego survivalowca z pewnością należy uwzględnić takie aspekty, jak chociażby konstrukcja danego sprzętu, która powinna być wytrzymała, a zarazem odporna na ewentualne upadki. Ponadto warto zwrócić uwagę także na rozmiar danej latarki, tym samym stawiając raczej na warianty kieszonkowe, które to okazują się wyjątkowo praktyczne, a zarazem lekkie i poręczne.

Wśród polecanych modeli sprzętów z tej kategorii warto zaznaczyć takie rozwiązania, jak chociażby Ledlenser P2R Core, Fenix E01 V2.0, czy też Fenix WF05E. Każda ze wspomnianych latarek cechuje się bowiem solidną i wytrzymałą konstrukcją, przystępną ceną, a także kompaktowymi rozmiarami i niską wagą.

Kompas

Biorąc pod uwagę fakt, że wyprawy survivalowe przeważnie mają na celu niejako odcięcie się od świata, a także wszechobecnej technologii, w ich trakcie nieraz całkowicie rezygnuje się z korzystania ze smartfonu. Wówczas niemożliwe staje się więc również szybkie włączenie mapy i uruchomienie nawigacji, a nawet jeśli – bardzo często w danych lokalizacjach ciężko jest złapać dobry zasięg. W związku z tym kompas niejednokrotnie okazuje się bardzo przydatnym sprzętem, który warto mieć w plecaku – nawet tylko „na wszelki wypadek”.

Decydując się na zakup kompasu w ramach prezentu dla młodego survivalowca zdecydowanie warto rozważyć takie modele, jak Silva 3NL-360 - 37583, lub też Helikon Ranger Compass Mk2. Każdy z nich gwarantuje lekką, a zarazem solidną konstrukcję, łatwą i bezproblemową obsługę, a także przystępną cenę. Dzięki temu odnajdą się one w niemal każdych warunkach, tym samym stanowiąc zabezpieczenie w przypadku zboczenia z trasy lub zagubienia się.

Scyzoryk lub multitool

Scyzoryki i multitoole zaliczane są do wielofunkcyjnych, a zarazem wyjątkowo praktycznych narzędzi, które nieraz mogą okazać się niezbędne zarówno w przypadku wyprawy survivalowej, jak i podczas zwykłego biwaku, czy też nawet pikniku. I choć zdarza się, że sprzęty te wrzucane są do tej samej kategorii, w rzeczywistości istnieją pomiędzy nimi istotne różnice.

Scyzoryki przeważnie są bardziej zwarte, a przy tym zbudowane w oparciu o główną rękojeść, do której chowa się narzędzia. Są one również nieco bardziej uniwersalne i „codzienne”, gdyż sprawdzają się przy wykonywaniu rozmaitych, choć niezbyt zaawansowanych czynności. Ponadto scyzoryki zazwyczaj są także mniejsze i lżejsze, a przy tym oferują jedynie podstawowe narzędzia, takie jak ostrza, nożyczki, śrubokręt, czy otwieracze do butelek.

Do polecanych rozwiązań z tej kategorii, które mogą okazać się doskonałym prezentem dla młodego survivalowca, warto zaliczyć chociażby model Azymut Izeron, wyposażony w 13 narzędzi, czy też nieco bardziej zaawansowany wariant Azymut Tatron, który oferuje dostęp do aż 25 narzędzi.

Jeśli natomiast chodzi o multitoole, sprzęty te przeważnie określane są jako większe, a zarazem nieco bardziej złożone konstrukcyjnie. Zwykle cechują się one składaną rękojeścią, w której zawarte są często o wiele bardziej specjalistyczne narzędzia, jak kombinerki, czy nawet śrubokręty z wymiennymi końcówkami. Jednocześnie warto wspomnieć, że multitoole niejednokrotnie wykorzystywane są w sytuacjach wymagających dokonania poszczególnych napraw, czy też nawet przygotowania szałasu w trakcie wyprawy survivalowej.

W obrębie jakościowych, a zarazem praktycznych i funkcjonalnych propozycji z kategorii multitooli, należy wyróżnić chociażby 11-elementowy wariant Azymut Gron, a także 10-elementowy model Azymut Turon.

Menażki

W trakcie każdej wyprawy survivalowej konieczne jest zadbanie o spożywanie sycących posiłków, które zapewnią energię i siłę do podejmowania dalszych działań. Aby jednak móc się posilić, konieczne jest odpowiednie przygotowanie danych składników. W tym celu zdecydowanie warto wyposażyć się w funkcjonalne menażki, które to umożliwiają gotowanie, serwowanie, przechowywanie, a także transportowanie posiłków. Tego typu akcesoria są również doskonałą propozycją na prezent dla młodego survivalowca, gdyż stanowią praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu rozmaitych sytuacjach.

Decydując się na zakup menażki należy jednak postawić na wytrzymały i solidny wariant – na przykład od marki Zebra Thailand lub Helikon-Tex. Dzięki temu zyskuje się bowiem pewność, że wybrane produkty wykonano z jakościowych materiałów, które posłużą nawet przez długie lata. Ponadto wspomniane menażki są również wyjątkowo łatwe w czyszczeniu, ale i odporne na korozję.

Lornetka

Choć lornetki bardzo często nie są zaliczane do podstawowych elementów wyposażenia na wyprawę survivalową, tego typu sprzęty niejednokrotnie mogą okazać się bardzo przydatne, a zarazem funkcjonalne. Obserwacja otoczenia przez lornetkę nieraz staje się również wyjątkowo pasjonująca, gdyż możliwe jest wówczas chociażby doglądanie zwyczajów i zachowań dzikich zwierząt. Co więcej, lornetka pozwoli także na skuteczną i dokładną obserwację wybranego obszaru lub danego terenu w celu poszukiwania wody, pożywienia, schronienia, czy też nawet ewentualnych zagrożeń - a wszystko to bez konieczności pokonywania dodatkowych kilometrów.

Ze względu na fakt, iż jakościowe lornetki nieraz mogą kosztować całkiem sporo, jest to doskonała propozycja na prezent dla młodego survivalowca. Decydując się na zakup sprzętu z tej kategorii warto jednocześnie uwzględnić takie warianty, jak chociażby Delta Optical Voyager II, czy też Delta Optical Voyager S. Są to bowiem kompaktowe lornetki turystyczne, które cechują się solidną konstrukcją, satysfakcjonującym powiększeniem, a także stosunkowo niewielką wagą i kompaktowymi rozmiarami.

Teleskop astronomiczny

Teleskop astronomiczny to sprzęt, który umożliwia obserwowanie nieba, a także wszelkich znajdujących się na nim ciał niebieskich. I choć zdecydowanie nie będzie to aboslutnie niezbędny element wyprawy survivalowej, teleskop może stanowić wyjątkowy dodatek do spędzania czasu na łonie natury, tym samym umożliwiając pogłębianie własnej wiedzy o świecie, a także fascynacji kosmosem. Teleskop astronomiczny może jednocześnie okazać się wyjątkowym prezentem dla młodych survivalowców, którzy pragną rozpocząć od podstaw, lub też rozwinąć swoje zainteresowanie obserwacją nieba. Na początek warto jednak wybrać przystępny cenowo sprzęt, który jednocześnie zagwarantuje wysoką jakość obrazu oraz dobre powiększenie. Wymagania te spełniają takie modele, jak Opticon StarRanger, czy też Sky-Watcher Synta. Są to bowiem budżetowe teleskopy, które doskonale sprawdzą się wśród młodych użytkowników, tym samym dając im możliwość bezproblemowej obserwacji rozmaitych ciał niebieskich. Zostały one również wykonane z trwałych i solidnych materiałów, przez co będą w stanie posłużyć nawet przez długie lata.