Wojny i konflikty zbrojne, postępujące zmiany klimatyczne, czy też katastrofy naturalne – wszystko to sprawia, że ludzie czują się coraz mniej bezpieczni. W związku ze wzrostem ilości potencjalnych zagrożeń, zwiększeniu ulega również zainteresowanie różnego rodzaju sztukami przetrwania, w tym chociażby preppingiem. Podpowiadamy więc czym dokładnie jest prepping, a także – czym zajmują się preppersi oraz jakie cechy posiadają.
Zobacz również: Jak rozpocząć przygodę z survivalem?
„Prepping” wywodzi się od angielskiego słowa „preparation”, które oznacza przygotowanie. To właśnie bycie gotowym na rozmaite wydarzenia i wszelkie sytuacje kryzysowe stanowi bowiem motyw przewodni preppingu.
Preppersi gromadzą umiejętności, wiedzę, a także różnego rodzaju zapasy, które umożliwią przetrwanie w trudnych, skomplikowanych, a nieraz również i drastycznych sytuacjach. Ponadto tworzą oni również plany ewakuacyjne, poszukują lub budują schrony, bunkry, czy też ziemianki, ale i uczą się umiejętności z zakresu survivalu, pierwszej pomocy, lub też samoobrony. Preppersi gromadzą także rozmaite przedmioty.
Jednocześnie zaznacza się, że prepping obejmuje również zmiany w zakresie myślenia oraz postrzegania rzeczywistości. Preppersi bardzo często nie ograniczają się bowiem wyłącznie do przygotowań na tragiczne wydarzenia, takie jak wojny, czy też klęski żywiołowe, ale również poszukują dróg ucieczki, czy też miejsc do schronienia w codziennych sytuacjach, takich jak zakupy w markecie, czy udział w wybranym wydarzeniu (np. koncercie lub meczu). Co więcej, preppersi bardzo często tworzą pewnego rodzaju grupy i społeczności, z którymi pozostają w stałym kontakcie, a także umawiają się na współpracę w momencie, gdy zajdzie taka konieczność.
Z łatwością można więc zauważyć, że prepping jest niejako stylem życia, którego podejmują się ludzie wyznający takie zasady, jak chociażby „przezorny zawsze ubezpieczony”.
Mogłoby się wydawać, że w preppingu i survivialu chodzi zasadniczo o to samo, a więc umiejętność przetrwania z dala od cywilizacji, czy też wszelkich idących za nią udogodnień. W praktyce jednak istnieją zasadnicze różnice pomiędzy preppingiem a survivalem, które obejmują chociażby fakt, że survival nie zawiera w sobie aspektu gromadzenia rozmaitych zapasów. Jego główną ideą okazuje się bowiem zdolność do poradzenia sobie z wykorzystaniem tego, co oferuje dana przestrzeń - a więc chociażby wszelkie zasoby naturalne. W preppingu kładzie się natomiast nacisk na to, aby pod każdym względem być przygotowanym na wszelkie możliwe ewentualności, w tym nawet przysłowiowy „koniec świata”. Z założenia takie przygotowania obejmują więc nie tylko posiadanie pewnej wiedzy i umiejętności, ale również zapasów niezbędnych do przetrwania.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że w survivalu mamy do czynienia z pewnego rodzaju spontanicznością, a także nieprzewidywalnością zdarzeń. Preppersi poświęcają natomiast czas na dokładne zaplanowanie przebiegu wielu rozmaitych sytuacji, przewidywanie ich skutków, a także tworzenie zapasów, które umożliwią przetrwanie w każdej z nich.
Zasadniczo rzecz biorąc, preppersi przygotowują się na sytuacje i zdarzenia, które uważają za najbardziej prawdopodobne. Z łatwością można się jednak domyślić, że zupełnie inaczej będzie to wyglądać w Polsce, a inaczej w pozostałych krajach i rejonach świata. Można przy tym wydzielić kilka poszczególnych kategorii wydarzeń, na które szykują się preppersi. Wśród nich zaznacza się chociażby:
· Katastrofy naturalne i klęski żywiołowe – takie jak powodzie, intensywne pożary, trzęsienia ziemi, usuwiska, tornada lub trąby powietrzne, czy też intensywne opady śniegu i lawiny.
· Pandemie i skażenia biologiczne – prepping obejmuje wówczas gromadzenie środków higienicznych, jednorazowych rękawiczek i maseczek, a także masek przeciwgazowych, kombinezonów, specjalnych rękawic, czy też butów.
· Wojny i/lub konflikty zbrojne – w tym wojny z użyciem broni atomowej/biologicznej, różnego rodzaju ataki terrorystyczne, a także cybernetyczne. W obrębie takich scenariuszy preppersi kładą nacisk na gromadzenie żywności, wody oraz niezbędnego sprzętu.
· Peak Oli – to nic innego, jak szczyt wydobycia ropy naftowej, który to spowodowałby konieczność przejścia na inne źródła energii. Preppersi skupiają się wówczas na samodzielnym tworzeniu i korzystaniu z odnawialnych źródeł energii, a więc zakładają panele słoneczne, czy też tworzą elektrownie wiatrowe na swoich posesjach. Osoby, które mogą sobie na to pozwolić, niejednokrotnie przenoszą się również na obszary wiejskie, gdzie samodzielnie uprawiają ziemię w celu przygotowania się na wzrost cen i spadek dostępności pożywienia.
· Kryzys finansowy – to scenariusz, który zakłada, że światowy system walutowy jest całkowicie niestabilny i może w każdym momencie się załamać. W celu zabezpieczenia preppersi inwestują więc przeważnie w złoto, choć niektórzy skupiają się również na kryptowalutach.
Początki z preppingiem wcale nie muszą obejmować dokładnego planowania i przewidywania wszystkich możliwych scenariuszy przeróżnych wydarzeń. Wręcz przeciwnie – swoją przygodę warto rozpocząć chociażby od nabycia odpowiedniej wiedzy, a także przydatnych praktycznych umiejętności. Z pewnością należy jednocześnie wyposażyć się chociażby w podstawowe akcesoria i przydatne elementy, do których zalicza się np. zestawy przetrwania. W tym kontekście warto wspomnieć chociażby o marce BCB, która w swojej ofercie uwzględnia produkty mające sprawdzić się zarówno w przypadku rozmaitych przygód survivalowych, jak i rzeczywistych sytuacji wymagających samodzielnego poradzenia sobie w trudnych warunkach.
Tak więc, obok akcesoriów do gotowania, krzesiw, czy multitooli, producent umieścił również gotowe zestawy, takie jak 17-elementowy NATO Combat BCB CK015NH, czy też nieco bardziej rozbudowany, 37-elementowy Hunter's Grab Pack BCB CK067. Pierwszy z nich skompilowano dla wojsk NATO, a wszelkie elementy (np. tabletki do uzdatniania wody, składany nóż, mała latarka, zestaw do łowienia ryb) zostały zapakowane w szczelną, wodoodporną puszkę z aluminium. Większy zestaw znajduje się natomiast w praktycznej nylonowej torbie z wodoodpornym zamkiem. Zawiera on w sobie jednocześnie takie elementy, jak chociażby koc termiczny, zestaw wędkarski i do szycia, druciana piła, LED-owa latarka i wiele innych.
Co więcej, początkujący preppersi:
· Tworzą plany działania i listy niezbędnych rzeczy odpowiednio do danych zagrożeń;
· Sporządzają listy własnych zasobów – w tym również przydatnych umiejętności;
· Nie rezygnują z nauki – zamiast tego starają się stale powiększać własną wiedzę z różnych dziedzin, w tym również nauk medycznych, czy nawet ogrodnictwa lub budownictwa;
· Tworzą rozpiski dotyczące niezbędnych sprzętów, które sprawdzają się w rozmaitych sytuacjach.
Początki z preppingiem nie muszą obejmować ogromnych jednorazowych wydatków. O wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się przy tym rozplanowanie własnego budżetu, a także określenie, ile pieniędzy miesięcznie można wydać na przygotowania do poszczególnych zdarzeń. Koniecznym okazuje się również stworzenie listy najpotrzebniejszych rzeczy, zgodnie z którą będą odbywać się dalsze zakupy. I choć poszczególne wydarzenia mogą wymagać nieco innych rozwiązań, istnieje kilka ogólnych kategorii produktów, akcesoriów i sprzętów, które posiada niemal każdy preppers. Wśród nich wyróżnia się:
· Wodę i akcesoria do jej uzdatniania – prepping może obejmować zarówno gromadzenie wody w specjalnych baniakach, jak i zaopatrzenie się w odpowiednią ilość filtrów lub specjalnych tabletek uzdatniających, które umożliwiają picie wody z rzek i jezior.
· Żywność i sprzęty do jej przygotowywania – zapasy żywności powinny składać się z wartościowych, a zarazem odpowiednio zbilansowanych pokarmów. Preppersi niejednokrotnie gromadzą żywność, której przydatność do spożycia wynosi od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Warto wyposażyć się także w produkty, które nigdy nie tracą swojej ważności, takie jak miód, sól, czy cukier. Co więcej, w tym kontekście prepping może również obejmować wyposażenie się w krzesiwo lub zapas zapalniczek/zapałek, kuchenkę turystyczną i zapasowe butle z gazem, a także naczynia do przygotowywania i serwowania posiłków.
· Środki higieny osobistej – preppersi gromadzą takie środki higieny osobistej, jak chociażby papier toaletowy, nawilżane chusteczki, pasty i szczoteczki do zębów, mydła, szampony i żele pod prysznic, dezodoranty, płyny do dezynfekcji, tampony oraz podpaski.
· Apteczka i leki – w trakcie tworzenia listy niezbędnych akcesoriów nie można zapomnieć o kompletnej apteczce pierwszej pomocy, a także zapasie najważniejszych leków – w tym chociażby przeciwbólowych, przeciwgorączkowych lub antyalergicznych.
· Awaryjne zasilanie – preppersi bardzo często gromadzą akumulatory, a także powerbanki, które mogą stanowić źródło prądu, gdy z różnych względów zostanie on odcięty. Ponadto na liście niezbędnych akcesoriów może również znaleźć się generator prądu lub agregat prądotwórczy.
Jednocześnie warto wspomnieć, że doskonałym rozwiązaniem „na start” okazuje się zakup odpowiednio dopasowanego zestawu przetrwania, który będzie zawierał w sobie rozmaite akcesoria i wiele przydatnych narzędzi. Tego typu rozwiązanie sprawia również, że samodzielne komponowanie takiego zestawu staje się zbędne, co z kolei może stanowić oszczędność zarówno w kontekście czasu, jak i pieniędzy.