Kolimatory to celowniki wykorzystujące zjawisko kolimacji. Początkowo, z racji swojej ceny, wykorzystywane były tylko przez wojsko. Z czasem jednak technologia uległa komercjalizacji i mocno wkroczyła na rynek cywilny, tym samym zaadaptowana została również wśród użytkowników asg. W chwili obecnej na rynku asg mamy ogromny wybór produktów będących wiernymi kopiami wojskowych kolimatorów. Ich budowa i działanie do złudzenia przypominają „bojowe” odpowiedniki. Zasilane są najczęściej bateriami typu AA lub bateriami specjalnymi ( zegarkowymi ). Posiadają regulację jasności punktu celowania oraz opcję jego ustawienia w pionie i poziomie. Często również istnieje funkcja zmiany koloru i kształtu samego punktu celowania, co bardzo pomaga przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Kolimatory montowane są głównie na szynie 22mm lub za pomocą specjalnych montaży. Najbardziej popularne typy kolimatorów na rynku to : Acog, Eotech, Aimpoint, Reflex Sight. Ich stosunkowo niewielka cena (od 100 do 500zł ), niskie koszty eksploatacji oraz prosta obsługa spowodowały, że sukcesywnie wypierają mechaniczne przyrządy celownicze. Pamiętać jednak należy, że kolimatory stosuje się do strzelania dynamicznego i wykorzystywane są najczęściej do rozgrywek na niewielkie lub średnie dystanse. Celowniki kolimatorowe stanowią kolejny dodatek do asg, który wpływa na zwiększenie realizmu zabawy oraz upodobnienie repliki do broni wykorzystywanej np. przez ulubioną jednostkę.

 

 

Drugą równie popularną grupą celowników optycznych są lunety. Celownik optyczny (luneta) zamontowany na karabinku pozwala na dokładne celowanie oraz obserwację nawet dalekiego celu. Stosowane mogą być przez „snajperów ”, jak i przez standardowych „strzelców” , pragnących poczuć dreszcz emocji przy strzelaniu na większy dystans. Miłośnicy softu najczęściej sięgają po produkty stosowane w strzelectwie sportowym ( np. w wiatrówkach ). Zdarza się jednak, że sięgają również po oryginalne wojskowe lunety, takie jak PSO-1 czy produkty Leupolda.

W temacie lunet, warto przypomnieć kilka podstawowych parametrów celownika optycznego:

- powiększenie (może być stałe lub zmienne od 4 do 24) - najpopularniejszy standard to zmienne powiększenie 3-9x – pozwala na wybór między szerokim polem widzenia (x3) lub dużym przybliżeniem na mały cel (x9)

- średnica obiektywu (od 20 do 60mm) - im większy obiektyw, tym więcej światła wpada do środka, najpopularniejszy standard to 32-44

- średnica tubusa (25,4 lub 30mm) – tubus 30mm poprawia transmisje światła oraz umożliwia stosowanie bardzo dużych powiększeń

- rodzaje krzyża – powszechnie stosowane to duplex (cienki krzyż w środku, grubszy na zewnątrz), mil-dot (cztery lub sześć punktów na krzyżu umożliwiających branie poprawki na opad kulki, czy wiatr)

- podświetlenie – niektóre lunety posiadają kilkustopniowe podświetlenie krzyża, lub jego centralnej części w jednym lub dwóch kolorach

- regulacja paralaksy ( boczna lub na tubusie ) umożliwia dostrojenie ostrości krzyża do ostrości oglądanego obrazu

Luneta na pewno jest bardziej skomplikowanym celownikiem optycznym, jednakże w przeciwieństwie do kolimatorów daje ogromną przewagę w strzelaniu precyzyjnym na większe odległości oraz obserwacji. Ceny lunet kształtują się w podobnym jak w przypadku kolimatorów przedziale od 100 zł do 500 zł (mowa oczywiście o celownikach do rekreacji). Lunety montowane są na szynach 22 mm, przy użyciu montaży ( 1 lub 2 częściowych ), w zależności od repliki i samej lunety.

 

 

Scenariusze asg odbywają się nie tylko w świetle dnia, coraz częściej „akcje” przeprowadzane są również w nocy. Widoczność w nocy, zwłaszcza w terenie leśnym ograniczona jest nawet do metra. W tej sytuacji pomocny może być noktowizor, czyli urządzenie, którego działanie opiera się na zjawisku wzmacniania światła szczątkowego, co umożliwia widzenie nocą. W asg najczęściej wykorzystuje się dostępne na rynku cywilnym noktowizory 1 generacji ( maksymalnie generacji 2+ ). Są to przeważnie mono okulary, lornetki noktowizyjne, celowniki noktowizyjne montowane na szynę 22 mm. Noktowizory dają ogromną przewagę nad przeciwnikiem podczas rozgrywki, niemniej koszty nocnej zabawy są wysokie, cena noktowizora waha się od 600 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Czego się jednak nie zrobi, by zapewnić sobie niezapomniane przeżycia i emocje ;)