Czy patriotyzm może być częścią popkultury? Okazuje się, że tak. Po wielu latach historia i uzewnętrznianie swego patriotyzmu przestają być passé.

W świecie wszechogarniającej komercji, którą jesteśmy bombardowani na każdym kroku, młodym ludziom coraz trudniej jest odnaleźć wartości i wzorce. Bez wątpienia patriotyzm, czyli myślenie stawiające w centrum Ojczyznę, jest wartością, która powinna być przekazywana następnym pokoleniom. Tylko jak to zrobić? Nie ma co walczyć z trendami, trzeba po prostu się w nie wpisać i podać patriotyzm tak, jak każdy inny produkt.

W tej chwili można powiedzieć, że powoli pojawia się moda na patriotyzm, który wyrażamy zazwyczaj poprzez odwołania do Naszej historii. Najlepszym przykładem takiego podejścia do tematu jest linia koszulek patriotycznych tworzonych przez firmę Surge Polonia. Producent odkrywa na swoich koszulkach karty historii Polski, głównie przywołując symbole, postacie i wydarzenia burzliwego XX wieku. To świetny pomysł, ciekawy i perspektywiczny, bo historię mamy bogatą.

Interaktywne muzea, działalność edukacyjna i popularyzatorska instytucji państwowych - wszystko fajnie, ale nie ma nic lepszego, niż wplecenie pożądanych społecznie treści do kultury masowej. Najlepszymi nośnikami są muzyka oraz moda, o ile z muzyką jakoś na razie idzie ciężko, to świat mody otworzył się na symbole narodowe i wydarzenia historyczne. Tak jak jakieś 10 lat temu na całym świecie panowała moda na T–shirty z podobizną Ernesta „Che” Guevary, tak dzisiaj w szkołach, pubach, na siłowni i wszędzie tam, gdzie bywają młodzi, spotykamy ludzi w koszulkach Surge Polonia.

Najważniejsze jednak jest to, że koszulki Surge przyczyniają się do popularyzacji Naszej wspólnej historii. Nadruki przedstawiające słynną kotwicę Polski Walczącej, czy mniej znanego misia Wojtka z armii gen. Andersa rzucają się w oczy i od razu wpisujemy w wyszukiwarkę internetową, chcąc się dowiedzieć co mamy na koszulce, a co ma kumpel lub nasza dziewczyna. W ten sposób samorzutnie młodzież (i nie tylko) przekazuje innym wiedzę historyczną, eksponuje swój stosunek do Ojczyzny, będąc jednocześnie jak najbardziej na czasie.

 

koszulki patriotyczne surge polonia