W zaczynającym się sezonie grzewczym 2014-2015 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło czwartą akcję społeczno-informacyjną "NIE dla czadu", która potrwa do marca 2015 roku. W gmachu MSW, szefowie służb przeciwdziałających występowaniu tlenku węgla (zwanego także czadem) oraz usuwający jego tragiczne skutki omówili zagadnienie i odwołali się do ponurych statystyk pożarów i innych zdarzeń z jego udziałem z poprzednich lat oraz minionego sezonu. Wiadomo, że aż 2290 osób padło ofiarami tlenku węgla, a 61 straciło życie od września 2013 do marca 2014.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz jako jeden z prowadzących konferencję przyznał, że pilnowanie bezpiecznego przepływu powietrza w domu i zamontowanie czujników czadu i dymu są koniecznymi działaniami, ponieważ gazowa instalacja grzewcza może stać się powodem niepokojącej aktywności tlenku węgla. Podsekretarz stanu MSW Stanisław Rakoczy poinformował natomiast o tym, że grudzień i styczeń były w ubiegłych latach najgroźniejszymi miesiącami dla użytkowników pieców, kuchenek i innych urządzeń gazowych.

Nie wolno pozwalać sobie na lekceważenie tak trującego gazu. Wydziela się przez ograniczone spalanie węgla, drewna, czy oleju, tzn. bez dostatecznej obecności tlenu. Odczuwalny brak świeżego powietrza z powodu często zamkniętych okien lub zbyt szybkie zamknięcie np. pieca lub kuchenki sprzyjają groźnemu niedotlenieniu urządzenia i pomieszczenia. Spustoszenie, którego później czad dokonuje w organizmie, postępuje bardzo szybko, ponieważ role zmieniają się w przerażający sposób – tlenek węgla odcina człowiekowi dopływ tlenu. Nie można się łudzić – nie ma szans na zobaczenie czadu i wykrycie go węchem.

W sytuacji zatrucia, wystarczą bóle głowy i senność, by rozbroić naszą koncentrację i zdolność do sprawnego poruszania się. W tym roku (2014), od września po zaczadzeniu zmarło już siedem osób.

W myśl przesłania rozpoczętej 27.10.2014 ogólnokrajowej akcji "NIE dla czadu" należy dać sobie i swoim bliskim szansę na odpowiednio wczesne ostrzeżenie ratujące zdrowie lub życie.

 

W kategorii Elektronika sklepu broń.pl proponujemy zainteresowanym osobom czujniki dymu, gazu i czadu.