Softowa amunicja

Szybki rozwój rynku asg, skłania do kilku refleksji tyczących stosowanej podczas gry amunicji. Jak odpowiednio dobrać masę kulek, jaką markę wybrać oraz jakie wyróżniamy rodzaje 6mm amunicji asg wyróżniamy – te pytania często sobie zadajemy. Zacznijmy zatem od selekcji kulek.

Dobór kulek uzależniony jest głównie od: od prędkości początkowej repliki oraz typu lufy. Przykładowe zestawienie pokazujące dobór masy kulki w zależności od prędkości początkowej repliki

-Repliki z prędkością wylotową kulki od 250fps do 300fps – kulki o masie 0,20g / 0,23g

-Repliki z prędkością wylotową kulki od 300fps do 400fps – kulki o masie 0,23g / 0,25g

-Repliki z prędkością wylotową kulki od 400fps do 480fps – kulki o masie 0,25g / 0,28g

-Repliki z prędkością wylotową kulki od 480fps do 550fps – kulki o masie 0,30g / 0,36g

-Repliki z prędkością wylotową powyżej 550fps – kulki o masie od 0,36g i cięższych

Istotne jest również by używać kulek dostosowanych do rodzaju luf. Kulki precyzyjne zalecane są do luf o kalibrze od 6,04 do 6,02mm. Cechują się bardzo wysoką precyzją wykonania oraz polerowaną bezszwową powierzchnię. Standardowe kulki ( bez określenie precyzyjne ) zalecane są do replik stokowych, tzn. z lufami pół precyzyjnymi. Kulki te charakteryzują się również wysoką jakością wykonania, mogą jednak powodować zacięcia w lufach precyzyjnych .

W temacie wyboru producenta polecamy kulki znane i sprawdzone na rynku tj : Walther, Tokyo Soldier, Elite Force, Combat Zone.

 

 

Nowymi typami kulek, o których należy wspomnieć są kulki biodegradowalne oraz kulki „invisible „.

Pierwsze ze wspomnianych ulegają naturalnemu rozkładowi pod wpływem wilgoci po upływie około 3 tygodni. Kulki te będą zdobywały coraz większą popularność ze względu na coraz bardziej restrykcyjne przepisy związane z ochroną środowiska w UE. Kulki ” invisible „, najczęściej w kolorze zielonym lub czarnym, powodują , że nie widzimy lecącej kulki i tym samym trudniej nam namierzyć „przeciwnika ” strzelającego do nas. Pewnym utrudnieniem dla osoby używającej tego typu amunicji jest brak możliwości korygowania lotu kulki co wymusza tym samym korzystanie z przyrządów celowniczych – ma jednak pozytywny wpływ na realizm zabawy. Często kulek maskujących używają „snajperzy ” dzięki czemu po oddaniu strzału ich pozycja nie zostaje odkryta .

 

 

Reasumując zaleca się używanie kulek odpowiednich do naszych replik ( pod kątem wagi i ich precyzji ), odradzamy jednocześnie stosowanie produktów niepewnych, w postaci dziwnych wynalazków np. kulek asg z farbą, które niestety potrafią zabrudzić lufę lub gear-box podczas strzału.