Wybór repliki …

… to chyba największy dylemat dla każdego początkującego pasjonata. Wybór najczęściej jednak zależny jest od zasobności portfela, upodobań estetycznych lub skojarzeń wobec samej repliki. O gustach dyskutować nie wypada , w temacie jednak zasobności portfela – sugerujemy uzbieranie sumy na replikę, z grupy replik sprawdzonych i polecanych. Odradzamy kupowanie artykułów z bazaru od nieznanego producenta oraz o „mega-super” osiągach i właściwościach z ofert internetowych, za cenę magazynka do pistoletu GBB. Wybór warto również skonsultować ze „starszymi ” kolegami na forach tematycznych. Nasze porady tyczące wyboru repliki skupią się na selekcji napędu repliki ich wad i zalet.

Dzieląc repliki ze względu na zasilanie , wyróżniamy :

-repliki sprężynowe ( wymagają przeładowania po każdym strzale, najmniej wrażliwe na czynnki pogodowe

-repliki zasilane gazowo (kapsuła Co2 lub green gas )

-repliki elektryczne (zasilane akumulatorem) stanowią najbardziej popularną grupę wśród miłośników asg

Repliki sprężynowe

 

 

Replika sprężynowa to zwykle pierwsza replika dla osób rozpoczynających swą przygodę z asg. Czynnikiem decydującym jest zwykle kwestia materialna. Jak wspomniano wcześniej replika ta po każdym oddanym strzale musi być przeładowywana, w celu naciągnięcia sprężyny. Do uzyskania sprężonego powietrza służy zespół cylindra, tłoka i sprężyny – sprężyna rozpędza tłok, który spręża powietrze w cylindrze, ostateczna energia przekazywana jest oczywiście na kulkę. Repliki te ze względu na cenę wykonywane są w większości z polimeru. Stokowa energia replik sprężynowych waha się od 200 fps ( w przypadku pistoletów ) nawet do 450 fps w przypadku karabinów snajperskich .Cena karabinów wyborowych o tak wysokich parametrach sięga nawet do 2000 zł. „Springi” bo tak potocznie mówi się o replikach sprężynowych słyną, jednak ze swojej niewrażliwości na pogodę. Miejsca na placu boju ustępują im na pewno repliki gazowe, wrażliwe na niską temperaturę powietrza (efekt syfonowania gazu ) jak również repliki elektryczne, zasilane akumulatorami, które w warunkach zimowych mają tendencję do zmniejszonej wydajności czego efektem jest szybsze rozładowanie. „Sprężyny” posiadają swój niezaprzeczalny klimat głównie ze względu na braku możliwości strzelania serią, uczą działania zespołowego oraz skupienia się na precyzyjnym strzelaniu.

Repliki gazowe

 

 

Repliki gazowe cieszą się uznaniem nie tylko w kategorii pistoletów, obecnie coraz większe zainteresowanie budzą karabinki z blow-backiem zasilane gazowo. Repliki gazowe tzw. „gaziaki” zasilane są green gazem, czyli mieszanką propanu z domieszką oleju silikonowego bądź kapsułami z Co2 ( dwutlenkiem węgla ). Zasilanie gazowe gwarantuje dużą prędkość początkową, możliwość strzelania serią oraz co najbardziej cieszy miłośników – działanie systemu blow back ( ruch zamka podczas strzału ). Zamek pracuje podczas strzału, w drodze powrotnej pobiera kulkę; w momencie opróżnienia magazynka pozostaje w tylnym położeniu ( tak jak ma to miejsce w broni palnej). Do budowy replik gazowych stosuje się głównie metal oraz polimer. Często, podobnie jak w broni palnej, zamek wykonany jest z metalu , szkielet natomiast z kompozytu. Realistyczne odwzorowanie szczegółów (pod kątem materiałów, masy i wyglądu ) oraz działania spowodowały iż „gaziaki ” cieszą się obecnie rosnącą popularnością. Nie ma jednak róży bez kolców :) . Gazowe zasilanie replik stanowi jednocześnie ich słaby punkt. Wrażliwość zaworów oraz wpływ niskiej temperatury na sam gaz częściowo wyklucza niestety repliki gazowe podczas niskiej temperatury. Należy również pamiętać, ze zarówno magazynki jak i same repliki wymagają należytej i regularnej konserwacji. Repliki o tym napędzie możemy zakupić już od około 200 zł, górna granica w przypadku karabinków wynosi obecnie ponad 2000zł

Repliki elektryczne

 

 

Aeg -to najpopularniejsza grupa replik używana obecnie w świecie asg. Na jej komercyjny sukces złożyło się wiele elementów,tj: wysoce realistyczne odwzorowanie w stosunku do broni palnej ( wymiary, masa, użyte materiały , podobnie pracujące mechanizmy ), możliwość strzelania serią, duży zasięg , możliwości tunningu oraz bardzo szeroka gama akcesoriów. Zasilanie stanowi akumulator złożony z ogniw Ni -mh oraz najnowszej generacji ogniwa Li-po ( litowo – polimerowe ). Działanie oparte jest na silniku, który za pośrednictwem przekładni ( kół zębatych ) naciąga sprężynę i dokonuje sprężenia powietrza w zespole cylindra i tłoka. W przeciwieństwie jednak do replik sprężynowych i gazowych, konstrukcja repliki elektrycznej jest bardziej skomplikowana i „kapryśna”. Kluczową rolę w wykonaniu części wewnętrznych stanowią jakość użytego materiału (np. abs czy metal) oraz precyzja samego wykonania. Ma to znaczący wpływ na żywotność działania repliki, jej bezawaryjność oraz możliwości tunningu czyli poprawy osiągów strzału. Repliki elektryczne jak wspomniano powyżej, posiadają trybu zmiany ognia na ogień ciągły ( często seria ) co mocno wpływa na dynamikę zabawy i jej klimat.

Magazynki „elektryków ” tzw. hi-capy w standardzie mieszczą od 200 do nawet 2500 kulek ( karabiny maszynowe ) i umożliwiają długą zabawę nawet z jednym magazynkiem. Coraz modniejsze staje się jednak używanie tzw. real capów lub low capów czyli magazynków o tej samej pojemności jak w broni palnej ( np .magazynek do M15A4 na 30 kulek ). Zwiększa to z pewnością realizm samej zabawy , znacząco wpływa na konieczność działania zespołowego oraz motywuje do rozważniejszego strzelania.

Gama akcesoriów do replik asg jest przeogromna, mowa zarówno o częściach wewnętrznych, akcesoriach zewnętrznych oraz konwersjach. Głównie z grupą replik aeg związane jest pojęcie tunningu. Usługi takie oferują autoryzowane sklepy. Jednak coraz częściej tunningu dokonuje się samodzielnie. Wybór co zostanie poddane wymianie zależy oczywiście do na . W zakresie tunningu wymienić można dosłownie wszystko, począwszy od sprężyny ( najprostszy tunning ) skończywszy na wymianie całego gear-boxa ( wraz z podzespołami ), lufy , komory hop up , silnika oraz elementów elektrycznych (okablowanie, styki ). Przy takiej operacji należy jednak wziąć pod uwagę ewentualny kosztorys, który w przypadku markowych części i podzespołów może wynosić nawet około 2000 zł. Elementem kluczowym jest jedynie zasobność portfela i fantazja właściciela repliki. Należy jednak pamiętać, że replika stanowi tylko „narzędzie” do samej zabawy. Pod rozwagę należy również wziąć moc naszej repliki uzyskaną po tunningu. Czy 600 fps to moc właściwa do używania jej np. w kontakcie bezpośrednim ( na małym dystansie )?

Również dzięki konwersjom ( modyfikacjom ) możemy wymienić dosłownie wszystko począwszy od body z logo (np. z ulubionej gry komputerowej) poprzez kolbę używanej przez siły specjalne skończywszy na stworzeniu dosłownie hybrydy 2 karabinków, np. M4 z Ak47. W tej kwestii, wyobraźnia i potencjał producentów replik i podzespołów asg jest przeogromny .

Zasięg replik oscyluje w granicy około 50 metrów (repliki stockowej ), górne granice mogą wynosić nawet około 100 metrów (oczywiście po tunningu ) .

Koszty replik elektrycznych. Ceny kształtują się już od 400zł, górna znana obecnie granica to ponad 10 000 zł, czyli wartość średniej klasy używanego samochodu. Standardowo wszystko zależeć będzie od pojemności portfela oraz pasji hobbysty.

Jakiej repliki podczas działań w pomieszczeniach a jakiej na dalszych dystansach… o tym następnym razem :)