Co wybrać, pistolet czy karabinek?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Chcąc wybrać odpowiednią dla nas wiatrówkę, należy postawić sobie podstawowe pytanie: Jak zamierzamy wykorzystać nasz sprzęt?

Jeśli interesuje nas strzelanie z wiatrówki na dystansie do 20 m, przykładowo do puszek, a nie zależy nam na super celności, zalecane są pistolety sprężynowe lub bardzo popularne w ostatnich latach pistolety na CO2. Szczególnie, ta druga opcja jest bardzo ciekawa. Pistolety zasilane kapsułą CO2 to wiatrówki charakteryzujące się wysoką szybkostrzelnością. Kolejną zaletą jest realistyczny, atrakcyjny wygląd tych wiatrówek oraz - w dużym stopniu - realizm ich obsługi. Bardzo łatwo pomylić takie wiatrówki z odpowiadającymi im modelami broni palnej ze względu na wierne wykonanie. Wymiary i waga są zbliżone, na większości replik jest także odwzorowane oryginalne logo producenta, np. Walther, Smith&Wesson, Beretta, Colt. Ponadto, pistolet można łatwo schować do plecaka czy do kabury i udać się na spacer do lasu połączony ze strzelaniem lub na dłuższą eskapadę. To nie wszystko. Kilka modeli wiatrówek pistoletowych, np. Walther CP-99 Compact, ma ruchomy zamek przy strzale, tak samo, jak broń palna. Nasze osobiste wrażenia powstałe podczas strzelania czynią je jeszcze bardziej realistycznym. Największym producentem tego typu wiatrówek jest niemiecki koncern Walther-Umarex posiadający w swojej ofercie takie wiatrówki, jak: Beretta 92FS, Colt 1911, CP 99, CP 88, Desert Eagle Magnum.

Długie wiatrówki, czyli karabinki, świetnie nadają się do strzelania na dłuższe dystanse, powyżej 20 metrów. Z powodu gabarytów są cięższe i trudniej je przenosić. Najlepiej zaopatrzyć się w pokrowiec na wiatrówkę. Produkt, który zasługuje na szczególne uznanie to Walther Lever Action, wiatrówka na CO2 rodem z Dzikiego Zachodu, replika bardzo popularnego Winchestera. Jest to jeden z niewielu karabinków pneumatycznych, który jest naprawdę wierną repliką. Kolejnym hitem 2006 roku była również długa wiatrówka na CO2 firmy Umarex - 850 AirMagnum. Jego cechą charakterystyczną jest czterotaktowy zamek, podobny do takich, które stosuje się w karabinach myśliwskich typu mauserowskiego. Obydwa typy wiatrówek cechuje bardzo dobra celność i szybkostrzelność.

 

Wiatrówki pistolety:

 

Wiatrówki karabinki: