Czad określany jest jako „cichy zabójca” - jest bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie groźny. W całym kraju trwa akcja NIE DLA CZADU. O przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas używania urządzeń grzewczych i gazowych apeluje mistrz olimpijski z Soczi Zbigniew Bródka. My również apelujemy o ostrożność.


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Państwowa Straż Pożarna przestrzegają zwłaszcza w okresie sezonu grzewczego przed niebezpieczeństwem, jakim jest czad. Nie warto ryzykować życia swojego i rodziny, bo czad nie wybiera – zabija każdego. Jedną z najczęstszych przyczyn zatrucia czadem są problemy z gazowymi urządzeniami grzewczymi. Strażacy co roku prowadzą akcje uświadamiające, ale liczba interwencji, zatruć i ofiar śmiertelnych jest wciąż duża.

W ubiegłym sezonie grzewczym w związku z czadem strażacy interweniowali prawie 3900 razy i niestety nie zawsze zdążyli na czas. W sezonie grzewczym 2014/2015 straciło życie ponad 60 osób. Niestety i w obecnym sezonie grzewczym czad zbiera swoje żniwa. Poniżej przedstawiamy statystykę Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej obrazującą ilość interwencji i niestety również ofiar w trwającym sezonie grzewczym 2015/2016 (informacje na dzień 21.01.2016 r.).

 

akcja nie dla czadu


Miejmy nadzieję, że liczba wypadków związanych z czadem będzie coraz mniejsza. Pamiętajmy, żeby zwracać szczególną uwagę na stan techniczny urządzeń, prawidłową ich instalację oraz należytą wentylację pomieszczeń. Warto również wyposażyć swoje mieszkanie w czujnik czadu. Nie ryzykuj swojego życia – wygraj z czadem.