Chcę zamówić pistolet na CO2, ale nie wiem, który wybrać.

‹‹ powrót do wiedzy

 

Koncern Umarex-Walther oferuje szeroką paletę przeróżnych modeli. Czasami trudno wybrać model, z którego będziemy w pełni zadowoleni, ponieważ każdy jest inny i na swój sposób najlepszy. Poniżej, tematycznie sklasyfikowano wszystkie modele w jednym miejscu. Ułatwi to Państwu decyzję bez pominięcia istotnych cech tych pistoletów i pomoże w znalezieniu kompromisu.


Prędkość początkowa
Wszystkie pistolety Walther-Umarex mają bardzo porównywalne parametry, nie ma tu zauważalnych różnic. Jedynym wyjątkiem są modele z Blow Backiem, gdzie prędkość śrutu jest nieco mniejsza z uwagi na zużycie części energii na cofnięcie zamka.

Mechanizm spustowy
W mojej opinii, najbardziej płynnym mechanizmem spustowym dysponują 3 modele: Rewolwer Smith&Wesson, Walther CP-88 oraz Beretta 92 FS, ale nie oznacza to dyskwalifikacji pozostałych pistoletów, bowiem każdy mechanizm spustowy ma swoją charakterystykę i wymaga większego lub mniejszego przyzwyczajenia.

Sposób montowania kapsuły
Firma Umarex zastosowała w swoich modelach 2 systemy przebijania kapsuły CO2:

1. Przebijanie stopką w rękojeści (modele: Beretta 92 FS, Walther CP-88, Colt 1911, Reck Police, Smith&Wesson).

2. Śruba dociskowa:

a) zwykła; modele: PPK/s, Desert Eagle Magnum

b) mimośrodowa (z regulacyjną śrubą mosiężną); modele: CP-99, CP-99 Compact, CP-Sport, Nighthawk, Red Hawk

Dodatkowo, modele CP-99 oraz CP-Sport posiadają magazynki w rękojeści na kapsułę CO2 ze zintegrowanym zaworem. Dysponując drugim takim magazynkiem, wymienimy zasilanie w kilka sekund.

Magazynki na śrut
Najszersze zastosowanie znajduje magazynek cylindryczny 8-strzałowy, na każdy rodzaj srutu diabolo (oprócz kulek stalowych i długiego śrutu Walther Prometheus). Te magazynki są w modelach: CP-99, Beretta 92 FS, Colt 1911, Reck Police, Desert Eagle Magnum, CP-88, CP-Sport, Nighthawk, Red Hawk.

Oczywiście można stosować jeden rodzaj magazynku do wszystkich tych modeli.

Modele strzelające kulkami stalowymi mają specjalnie zaprojektowane, pojemne magazynki i nie są między sobą wymienne (Walther PPK/s, Walther CP99-Compact).

Model Desert Eagle Compact jako jedyny pistolet firmy Umarex posiada stały magazynek na 15 kulek stalowych.

Wyjątek stanowią także modele Smith&Wesson ze specjalnym magazynkiem 10-strzałowym.

Budowa oraz materiały
W całej puli pistoletów można wybrać model lżejszy lub cięższy w zależności od własnego gustu. Wszystkie modele są wagowo identyczne względem swoich pierwowzorów bez amunicji. Do najcięższych modeli wykonanych prawie w całości ze stopu metalu należą: Smith&Wesson, Beretta 92 FS, CP-88, Colt 1911, PPK/s, Reck Police. W pozostałych modelach, na szerszą skalę zastosowano nowoczesne materiały sztuczne oparte na poliwęglanach oraz polimerach. Ich zaletą jest duża wytrzymałość oraz niewielka waga.

Celność
Najcelniejsze są modele strzelające śrutem ołowianym typu diabolo, z 8-strzałowym magazynkiem cylindrycznym. Modele na kulki stalowe nie osiągają tak dobrego skupienia, gdyż nie mają tak dużej stabilności lotu. Można zaobserwować następującą prawidłowość: Im dłuższa lufa, tym celniejszy pistolet. Najcelniejszym modelem z wyżej wymienionych jest rewolwer Smith&Wesson 586 z 8' lufą.