Który system napędu jest najlepszy: PCP, sprężyna, GAS RAM, czy może CO2?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytanie. Każdy analizuje wady i zalety danego systemu, i wyciąga własne wnioski. Należy więc uznać wady za mało istotne dla siebie i skupić się na wykorzystaniu zalet.


Dla przykładu: PCP jest bezodrzutowy, przyjemny w strzelaniu i bardzo celny, ale jego wadą jest konieczność dokupienia butli i ładowanie jej co kilkadziesiąt strzałów. Poza tym, karabinki PCP są drogie - minimum 1890 zł.
Np. Logun Solo

Sprężyna nie wymaga specjalnego źródła zasilania, ale generuje ostre nieprzyjemne szarpnięcie, a energia strzału słabnie po kilku paczkach śrutu. W dodatku, sprężyna nigdy nie będzie tak celna, jak w PCP.
Np. BMK 40

Dość nowatorskim, ale sprawdzonym już rozwiązaniem, jest GAS RAM: brak oznak spadku mocy, prosta obsługa i konserwacja oraz charakterystyczny odrzut i krótki cykl strzału - to jego zalety. Do wad można zaliczyć wysoką cenę i kopiący odrzut, który jednak w porównaniu do zwykłych sprężynówek ma kierunek przeciwny do kierunku wylatującego z lufy śrutu. Odrzut w Gas Ramie działa więc w jednym kierunku, a nie w dwóch, co zalicza się na korzyść systemu Gas Ram.
Np. Theoben Evolution

Gaz CO2 jest wrażliwy na zmiany temperatury otoczenia, celność jest porównywalna do karabinków PCP (w przypadku karabinka CO2 na śrut), a relatywnie mała butla 88g CO2 gwarantuje około 200 strzałów o pełnej mocy 16 Jouli - np. w karabinku: UMAREX AirMagnum 850.

Mamy nadzieję, że to krótkie, acz treściwe zestawienie, okaże się pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji o wyborze karabinka pneumatycznego.