Czym jest GAS-RAM?

‹‹ powrót do wiedzy

 

GAS-RAM, czyli sprężyna gazowa, występuje powszechnie we wszystkich wiatrówkach firmy Theoben. Jest to rozwiązanie opatentowane w 1982 roku. Twórcy sprężyny gazowej byli zapewne zainspirowani działaniem np. teleskopów rowerów górskich, czy samochodowych, gdyż bazują one na bardzo podobnej zasadzie działania. Do stalowej rurki, uszczelnionej z obydwu stron, wpychany jest wypolerowany pręt. Nacisk wywołuje ciśnienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wiatrówki Theoben charakteryzują się bardzo szybkim i energicznym cyklem strzału.

Urządzenia takie są praktycznie bezobsługowe, a Theoben daje gwarancje bezawaryjnego działania na 100.000 (sto tysięcy) strzałów. System ten daje możliwość niewielkiego regulowania ciśnienia w sprężynie i, w wyniku tego, energii karabinka. Zaleca się, aby takiej regulacji dokonywały tylko osoby doświadczone lub autoryzowany serwis, gdyż przeprowadzona nieumiejętnie może skutkować uszkodzeniem karabinka, utratą gwarancji, czy konsekwencjami prawnymi.

Czym jest sprężyna gazowa? 
System sprężyny gazowej GAS RAM jest opatentowanym zespołem tłokowo-cylindrowym, szczelnie zamkniętym i wypełnionym powietrzem. Energia potrzebna do oddania jednego strzału generowana jest w momencie mechanicznego sprężenia zawartego w cylindrze gazu (powietrze atmosferyczne).

System sprężyny gazowej, zastosowany po raz pierwszy w wiatrówce, pojawił się już w roku 1982. Został opatentowany przez firmę Theoben Ltd. i po dalszych udoskonaleniach stał się czymś pośrednim między tradycyjnym napędem sprężynowym a karabinkami PCP.

Najpopularniejszą wiatrówką Theoben jest model Evolution.

Zalety
W porównaniu do tradycyjnych sprężynówek, zalety tego systemu wyglądają następująco:

- Brak oznak zużywania się podzespołów nawet po dziesiątkach tysięcy strzałów 
- Wysoka powtarzalność każdego strzału, nawet na przestrzeni wielu lat użytkowania 
- Tradycyjne sprężynówki powoli tracą swoją moc z każdym wystrzelonym śrutem, gdyż sprężyna z czasem traci swoje właściwości
- Możliwość pozostawienia napiętej, gotowej do strzału wiatrówki. Jest to niedopuszczalne przy tradycyjnych sprężynówkach, gdzie znacznie przyśpiesza się wtedy proces utraty parametrów sprężyny
- Mniejsza siła potrzebna do napięcia tłoka
- Niewielki odrzut przy strzale
- Nie jest wymagana praktycznie żadna konserwacja
- Płynny i krótki cykl strzału

Jak to działa?
Ładowanie tej wiatrówki w teorii nie odbiega niczym od ładowania tradycyjnej wiatrówki z klasycznie łamaną lufą. W praktyce jednak, wysiłek potrzebny do jej napięcia jest mniejszy. W porównaniu do tradycyjnej sprężyny, działanie tego mechanizmu jest niezwykle płynne i ciche.

Osiągi
Kluczem do wysokiej celności jest powtarzalność każdego strzału, jego przewidywalność. Oprócz sporej energii, mieszczącej się w brytyjskim limicie 12 ft/lbs ( = 16,26 Joula), karabinek ten dysponuje bezkonkurencyjnie doskonałym skupieniem. Dobry strzelec osiągnie skupienie poniżej 10 mm na dystansie 25 metrów. Natomiast przy oddaniu 5 strzałów ze stabilnej podpórki, skupienie na dystansie 50 metrów powinno zamknąć się w okręgu o średnicy 15 mm. Wahania prędkości początkowej wynoszą maksymalnie 2-4 m/s, co daje powtarzalność, którą dysponowały jak dotąd tylko wiatrówki PCP.

Wykonanie
- Łoże:
Według wszystkich posiadaczy tego modelu, łoże zdecydowanie należy do silnych stron tego karabinka. Odpowiednio dobrane materiały i staranne wykonanie, poprzedzone wieloletnimi poszukiwaniami złotego środka, to klucz do sukcesu. Łoże jest tak zaprojektowane, że karabinek „sam” układa się do strzału w rękach każdej osoby. Projektantom udała się trudna sztuka połączenia tradycyjnego wyglądu z wysoką ergonomią użytkowania tej wiatrówki. Całość jest perfekcyjnie wyważona. Teksturowane miejsca uchwytu, półmatowe, miłe w dotyku wykończenie powierzchni, dobrze dobrany profil baki policzkowej oraz wentylowana stopka z miękkiej gumy to cechy nadające temu łożu wzorową ergonomię oraz niebanalny wygląd.

- Zaczep lufy:
Zaczep lufy jest bardzo solidny, nie ma mowy o luzach, czy też niepowtarzalnym położeniu lufy. Różnica pomiędzy lufą stałą a łamaną straciła tu już znaczenie. Kształt „kotwicy” zaczepu jest typowy dla podobnych konstrukcji, jednak tu jest ona nieco większa i bardziej masywna.

- Oksyda: 
Wszystkie zewnętrzne części metalowe wiatrówki pokrywa piękna, legendarna angielska oksyda. Wykonanie tej chemicznej powłoki galwanicznej stoi w tym kraju na najwyższym poziomie i jest uznawana na całym świecie za najładniejszą i najbardziej trwałą. Powłoka ta charakteryzuje się bardzo wysokim połyskiem. 

Krążek Zephyr
Kolejnym opatentowanym czynnikiem polepszającym powtarzalność strzałów oraz prędkość początkową jest krążek Zephyr na czele tłoka. Jest on tak wyprofilowany, że cały strumień powietrza skierowany jest tylko w śrucinę, znajdującą się w lufie. 

Dzięki wyżłobieniom w krążku Zephyr, strumień powietrza nie ulega zawirowaniom i turbulencjom, a powietrze nie jest uwięzione pomiędzy czołową częścią tłoka a ścianką cylindra - co jest głównym powodem odskakiwania tłoka. W karabinkach bez tego systemu odskakiwanie tłoka generuje dodatkowe szarpnięcie.

Kompensacja odrzutu
Niewielki odrzut zawdzięczamy opatentowanemu systemowi kompensacji odrzutu. W tłoku znajduje się specjalny, niewielki ciężarek, który jest przeciwwagą i uniemożliwia odbicie się tłoka od ścianki cylindra. Dzięki temu, cała zmagazynowana energia jest wykorzystywana na wypchnięcie śrutu - nie ma żadnych strat energii oraz przeciwstawnych szarpnięć.

Podsumowanie
Kolejny stopień ewolucji w pneumatyce strzeleckiej został osiągnięty. Konstrukcja wiatrówki Theoben Evolution bazuje na fantastycznym pomyśle, podpartym latami badań i eksperymentów, co w połączeniu z nowoczesną technologią oraz wysoką jakością zastosowanych materiałów i nienagannym wykonaniem dało strzelcom na całym świecie możliwości, o których jak dotąd mogli tylko marzyć.