Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Na czym polega działanie wiatrówek PCP?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Wiatrówki typu PCP (ang. Pre Charged Pneumatic) to urządzenia na sprężone powietrze, które znajduje się w kartuszach tychże wiatrówek. Ogromną zaletą karabinków PCP jest ich bardzo duża celność, nieosiągalna z żadną wiatrówką sprężynową. PCP są bezodrzutowe, nie szarpią przy strzelaniu, większość karabinków posiada możliwość zastosowania magazynka, nie trzeba wkładać dużo siły, aby oddać kolejny strzał. Do wad takich wiatrówek można zaliczyć konieczność dokupienia butli i ładowanie zasobnika co kilkadziesiąt strzałów. Poza tym, karabinki PCP są dość drogie, np. w cenie 1890 zł.


Kilka słów o ich napełnianiu. Ciśnienie w kartuszu oscyluje wokół 200 barów, ale producent zawsze podaje, ile ma wynosić ciśnienie w danym modelu. Wiatrówkę PCP możemy napełnić na dwa sposoby. Za pomocą specjalnej pompki lub przy pomocy butli nurkowej o ciśnieniu 200 lub 300 barów. Zaletą pompki jest to, że nie musimy biegać do punktu napełniania butli nurkowych. Pompka nie jest tak ciężka, jak butla. Jednak ten sposób ma jedną zasadniczą wadę. Aby naładować średniej wielkości kartusz wiatrówki PCP, musimy naprawdę sporo się napocić i po takim zabiegu przeważnie trzeba chwilę odpocząć przed strzelaniem.

Butla nurkowa to najbardziej rozpowszechniony sposób napełnienia kartusza. Wybierając butlę, najlepiej kupić tę markową, z atestem. Z tak dużymi ciśnieniami (200 lub 300 barów) nie ma żartów, więc lepiej nie ryzykować z niesprawdzonym sprzętem. Należy też pamiętać, aby na wszelki wypadek nie wystawiać butli oraz napełnionej wiatrówki na słońce, a w domu nie stawiać jej przy kaloryferze. Preferowane ciśnienie to 300 barów, ponieważ oferuje dużo więcej napełnień niż te o pojemności 200 barów. Pojemność butli też jest istotna. Musimy się zastanowić, czy chcemy butlę 3- czy 15-litrową. Mała butla to mniejsza waga, ale za to częściej będziemy odwiedzać sklepy dla płetwonurków, czy remizy strażackie. W tych miejscach za niewielką opłatą odbywa się napełnianie.

Mając butlę, należy zadbać o szybkozłączkę dostosowaną do modelu wiatrówki. Są one najczęściej sprzedawane w komplecie z wiatrówką, jednak w niektórych przypadkach trzeba się dodatkowo zaopatrzyć w złączkę do ładowania.

Samo napełnianie kartusza nie powinno sprawić większych problemów. W tym celu należy podłączyć szybkozłączkę do zaworu w kartuszu, następnie upewnić się, czy odpowietrznik w zestawie do ładowania jest zakręcony i delikatnie odkręcić zawór butli. Po napompowaniu do żądanego ciśnienia, najpierw odpowietrzamy wężyk, a potem odczepiamy szybkozłączkę. Niektóre wiatrówki PCP napełnia się poprzez odkręcenie kartusza, a następnie wkręcenie go bezpośrednio do butli.

Do strzelania z karabinka PCP niezbędna jest także luneta oraz montaż, gdyż żaden z tych karabinków nie posiada stałych przyrządów celowniczych (muszki i szczerbinki). Tylko luneta pozwoli w pełni wykorzystać możliwości takiego karabinka. O celności karabinków PCP na dystansie 50 metrów świadczą przestrzeliny skupione w okręgu około 1-2 centymetrów.