Na czym polega działanie wiatrówek na CO2?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Gaz CO2 (dwutlenek węgla) jest powszechnie wykorzystywany do napędzania wiatrówek krótkich i długich, a także markerów paintball. Najczęściej używa się zasobników jednorazowych o pojemności 12g lub 88g, wypełnionych tym gazem w formie płynnej. Wszystkie pistolety i rewolwery wiatrówkowe są zasilane niewielką kapsułą 12g umieszczoną najczęściej w rękojeści takiej wiatrówki, a karabinki oraz markery paintball są zasilane kapsułami 88g. Zaletą gazu CO2 jest to, że mała jego ilość w formie płynnej wystarczy na relatywnie duży zapas energii do wystrzelenia kilkudziesięciu strzałów - w porównaniu do sprężonego powietrza. Ponadto, CO2 pracuje pod niższym ciśnieniem niż powietrze w karabinkach PCP. Wadą CO2 w kontekście wiatrówek jest jego duża wrażliwość na temperaturę. Stąd zaleca się strzelanie z wiatrówek na CO2 tylko w temperaturze pokojowej (10 - 30°C). Przy niższej temperaturze, gaz ten ma niższe ciśnienie rozprężania oraz dodatkowo oziębia się podczas rozprężania, czyli strzelania. Także przy bardzo szybkim strzelaniu szybko oziębia się zawór i wydajność ilościowa spada, co nie ma miejsca przy karabinkach PCP. 

Wiatrówki na CO2 posiadają zawór igłowy oraz mechanizm zbijakowy, który "wypuszcza" odpowiednią dawkę gazu do jednego strzału. We wszystkich pistoletach wiatrówkowych na CO2 z naszej oferty nie ma konieczności napinania zamka czy też kurka przed każdym strzałem.

Są jednak różnice w działaniu mechanizmu spustowego w wiatrówkach, uwarunkowane konstrukcyjnie:

Mechanizmy spustowe mogą działać w systemach:

1. SA/DA (rewolwerowy)
Możliwość strzału z samonapinacza spustu (jeden strzał za drugim, bez żadnych innych czynności) lub oddanie bardziej precyzyjnego strzału po uprzednim napięciu kurka lub zamka, np. wiatrówki CP-88, Colt, Reck Police, CP-99, Beretta 92.

2. DAO
Istnieje tylko możliwość strzału z samonapinacza spustu (jeden strzał za drugim), np. wiatrówki Desert Eagle Compact, CP-Sport, Kolter K-19.

3. Blow Back (pistolet samopowtarzalny)
Odrzut zamka i napięcie kurka przy strzale, np. wiatrówki Walther PPK/s, CP-99 Compact, Desert Eagle Magnum, Walther P-99 RAM. Energia do przeładowania zamka pobierana jest podczas strzału z kapsuły CO2.

4. Karabinek powtarzalny (repeater)
Przed oddaniem strzału konieczne jest napięcie mechanizmu zbijakowego, np. wiatrówki HAMMERLI Air Magnum 850, Walther Lever Action, karabinki PCP.

Słowniczek:
DA - Double Action (samonapinacz)
SA - Single Action (napinanie kurka)
DAO - Double Action Only
BLOW BACK - szybki, samoczynny ruch zamka do tyłu podczas strzału (w celu przeładowania)
SEMI AUTO - samopowtarzalny, czyli samoczynne napinanie mechanizmu zbijaka
REPEATER - karabinek powtarzalny,nNp. UMAREX Air Magnum 850

Możliwość odciągnięcia zamka lub kurka (SA) daje nam skrócenie drogi i zmniejszenie siły nacisku spustu i w efekcie bardziej celny strzał.