Czym jest energia?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Niektórzy entuzjaści wiatrówek wierzą, że jakość karabinka jest zależna od poziomu energii. Energia może być obliczana na różne sposoby. Na przykład, energia karabinka podawana jest jako prędkość i energia wylotowa, podczas gdy energia śrutu podawana jest jako energia kinetyczna (moc obalająca).


Określenie prędkości wymaga użycia chronografu. Możesz również przejrzeć opisy bazujące na informacjach producentów, zwykle w odniesieniu do najlżejszych śrutów. Musisz być świadomy tego, że prędkość cięższych śrutów spada po wystrzale, jednakże ich moc obalająca (energia kinetyczna) zwykle wzrasta. Dlatego powinieneś patrzeć na opisy producentów z przymrużeniem oka.

Energia wiatrówki-karabinka może być luźno podzielona na 3 grupy: Magnum, Standardowa i Maczowa.

Energia Magnum jest energią przy prędkości powyżej 274 m/s w kalibrze 4,5 mm. Gdy kaliber (rozmiar) śrutu wzrasta z 4,5 do 5,5 mm, prędkości spadają. Nie oczekuj, że zobaczysz zwyczajną wiatrówkę o kalibrze 5,5 mm strzelającą z prędkością powyżej 274 m/s. Dlatego energia wylotowa również jest używana do określenia mocy. Im wyższa energia wylotowa, tym większa moc obalająca i ogólna moc karabinka.

Karabinek Magnum dobrze sprawdza się w strzelaniu ogólnym. Prędkość dla karabinków klasy Magnum wynosi od 259 do ponad 305 m/s. W dzisiejszych czasach, celność i energia kinetyczna (moc obalająca) określają efektywność wiatrówki bardziej niż prędkość śrutu.

Karabinek o energii standardowej zwykle generuje prędkości od 213 do 259 m/s w większości kalibrów. Daje to świetne osiągi do strzelania podwórkowego. Większość wiatrówek sprężynowych mieści się w tym przedziale prędkości.

Prędkości śrutów dla karabinków maczowych zwykle wynoszą poniżej 213 m/s. Generalnie, karabinki maczowe strzelają w prędkościach od 152 do 213 m/s i mają energię wylotową poniżej 8 Jouli. Nie pomyl słabego karabinka o prędkości poniżej 183 m/s z wiatrówkami maczowymi. Karabinek maczowy jest zaprojektowany tak, aby był niesamowicie celny na dystansie 10 metrów. W tym wypadku celność jest dużo ważniejsza niż energia. Ogólnie sprawę ujmując, im mniejsza energia w stock'owej wiatrówce sprężynowej, tym mniejszy odrzut i ruch.Zauważ, że te energie i klasyfikacje nie są prawdziwe, jeśli będziemy rozpatrywać pistolety. Moc w pistolecie sprężynowym osiągana jest dzięki bardzo mocnej sprężynie (pod dużym naprężeniem). Wielkość pistoletu ogranicza ilość energii, jaką może wytworzyć.

Energia kinetyczna jest najbardziej precyzyjnym sposobem, aby określić moc wiatrówki. Moc jest najważniejsza dla strzelca na dalekich dystansach. Energia kinetyczna jest właściwą mocą obalającą w celu, nie w lufie. Precyzyjny strzelec jednak bardziej martwi się możliwością zachowania prędkości przez pocisk tak długo, jak to możliwe, zamiast mocą obalającą. Im lepiej śrut zachowuje energię (i co za tym idzie - moc obalającą), tym lepsza będzie trajektoria śrutu.