Jaka jest alternatywa dla wiatrówek? Paintball, ASG, RAM

‹‹ powrót do wiedzy

 

Pod nazwą Air Soft Gun (ASG) kryją się pneumatyczne repliki broni w skali 1:1, strzelające kulkami plastikowymi o kalibrze 6 mm, rzadziej spotykane są repliki na kulki o kalibrze 8mm. W odróżnieniu od wiatrówek, dopuszczalne jest strzelanie do innych osób podczas mniej lub bardziej zorganizowanych zabaw paramilitarnych.

Rozpoczęcie takiej zabawy jest uwarunkowane posiadaniem i STOSOWANIEM odpowiednich okularów ochronnych lub masek zasłaniających twarz! Mimo niewielkiej siły, kulka potrafi zrobić krzywdę trafiając w nieosłonięte ciało, a trafienie w nieosłoniętą gałkę oczną może skutkować utratą oka!

Takie zabawy - czy też trening - mają na celu jak najwierniejszą symulację działań militarnych oraz taktycznych w różnym otoczeniu (np. w lesie, wnętrzach pomieszczeń, zurbanizowanym otoczeniu itp.).

Repliki ASG należą do broni pneumatycznych, jako że do nadania pędu kulce wykorzystywane jest sprężone powietrze lub gaz. Jednak ASG nie są klasyfikowane jako broń, ponieważ energia pocisku jest bardzo mała.

Repliki ASG można podzielić na 3 grupy, według rodzaju napędu:

- sprężynowe (często najtańsze) - modele, które przed każdym wystrzałem muszą zostać ręcznie przeładowane; zazwyczaj wykonane są z tworzywa sztucznego ABS; w modelach tych do uzyskania sprężonego powietrza służy zespół cylindra, tłoka i sprężyny - sprężyna rozpędza tłok, który spręża powietrze w cylindrze.

- gazowe - modele, w których kulki wystrzeliwane są przy pomocy Green Gas (propanu z niewielką domieszką oleju silikonowego) lub CO2 - w tym przypadku kulka rozpędzana jest wskutek rozprężania porcji gazu dawkowanej przez zawór.

- elektryczne (zazwyczaj najdroższe) - Airsoft Electric Gun (AEG), potocznie zwany "elektrykiem". Najczęściej są to repliki broni długiej, w których sprężynę - poprzez przekładnię zębatą - naciąga silnik. Poza tym wyjątkiem, zasada działania AEG jest identyczna jak w modelach sprężynowych. Modele AEG charakteryzują się możliwością prowadzenia "ognia" ciągłego, dużym zasięgiem oraz szybkostrzelnością. Inne, również spotykane wyjaśnienie skrótu to Automatic Electric Airsoft Gun.

Repliki ASG posiadają systemy przybliżające ich działanie do ich prawdziwych odpowiedników. Są to Hop-up (podkręcanie kulki aby leciała po możliwie płaskiej trajektorii) i Blow Back (ruch zamka wywoływany przez porcję gazu uwalnianego z magazynka imituje zachowanie prawdziwej broni).

Airsoft powstał w Japonii, zaraz po II wojnie światowej, kiedy to Japończycy zostali zmuszeni do szukania alternatywy do szkolenia swojego wojska. Wtedy do programu szkolenia wojskowego zostały wprowadzone karabiny strzelające plastikową amunicją. Z karabinów tych można było strzelać do tarczy, jak i prowadzić szkolenia z walki pomiędzy oddziałami żołnierzy. Ten sposób treningu szybko został zapożyczony przez USA, a następnie wprowadzony do szkolenia żołnierzy w elitarnych jednostkach na całym świecie. Airsoft jest sportem, który zawitał do naszego kraju stosunkowo niedawno, około dziesięć lat temu. Od tego czasu, bardzo dynamicznie się rozwija i dziś, biorąc pod uwagę ilość zajmujących się nim ludzi oraz dostępność akcesoriów i replik na rynku, nasz kraj jest w europejskiej czołówce.Zabawa paintballowa to grupowa rozgrywka według z góry ustalonych zasad, lecz mająca zawsze na celu wyeliminowanie innych graczy poprzez trafienie ich kulką z farbą. Graczy obowiązują także ochronne maski oraz ubrania - bez nich zabawa taka jest bardzo niebezpieczna i grozi poważnymi obrażeniami! Tutaj juz nie mamy do czynienia z replikami prawdziwej broni, lecz tzw. markerami, które w ogóle nie przypominają jakiejkolwiek prawdziwej broni. Markery są zasilane zasobnikami z gazem CO2 (jednorazowe lub wielorazowe), który wyrzuca kulkę z farbą z odpowiednią siłą. Magazynek, tzw. Hopper, mieści najczęściej 200 kulek. Gracz trafiony kulką zostaje czasowo lub na stałe wyeliminowany z gry. Plama farby na ubraniu jest niezbitym dowodem na trafienie i nie ma możliwości oszukiwania. Klasyczny paintball nie ma już nic wspólnego z militarystyką, wręcz ucieka od porównań z wojskowością.Całkiem niedawno podjęto próbę połączenia zalet ASG oraz paintballa, wymyślając realistyczne repliki broni palnej strzelające kulkami z farbą o mniejszym kalibrze, 11 mm (.43 cala) - RAM. Dzięki temu, miłośnicy militarystyki mogą także strzelać kulkami z farbą. Najciekawszym modelem RAM (Real Action Marker) jest pistolet Walther P-99.

Celność tych "niewiatrówek" jest mniejsza od typowych wiatrówek na śruty, lecz repliki ASG, markery do Paintballa czy broń RAM nie muszą być tak celne, gdyż mamy do czynienia z celem o wiele większym niż tarcza, czyli z sylwetką człowieka.