Akcesoria do wiatrówek – jaki jest wybór osprzętu do mojej wiatrówki?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Przy zakupie wiatrówki warto zainteresować się dodatkowymi akcesoriami, które na pewno urozmaicą nam zabawę.


Najczęściej kupowanym osprzętem jest niewątpliwie celownik optyczny. Przyrządy celownicze typu muszka-szczerbinka nigdy nie pozwolą nam na tak precyzyjne strzelanie, jakie oferuje nam luneta. Dobór odpowiedniego celownika to osobna sprawa i często też wiąże się z indywidualnymi potrzebami. By móc osadzić celownik na wiatrówce, będziemy potrzebować odpowiedniego montażu.

Montaże ogólnie dzielimy na jedno- i dwuczęściowe. Zależnie od siły odrzutu karabinka, stosujemy jeden z nich. Należy także pamiętać o odpowiedniej średnicy pierścieni, które będą dostosowane do tubusu lunety. Typowa średnica tubusu to 25,4 mm, czyli jeden cal. Coraz częściej pojawiają się także lunety o tubusie 30 mm.

Równie często spotykanym dodatkiem do wiatrówki jest pokrowiec. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości pokrowiec, jeśli myślimy o wyjazdach w plener czy na strzelnicę. Do wiatrówek pistoletowych, które są replikami, można dobrać kabury skórzane, które można dopiąć do paska lub zawiesić na specjalnych szelkach. Są kabury udowe, a także kamizelki taktyczne.

Posiadając model z magazynkiem, możemy się zaopatrzyć w jeden lub więcej magazynków zapasowych.

Kto myśli o strzelaniu w pomieszczeniu powinien kupić kulochwyt i papierowe tarcze odpowiadające jego wymiarom (14x14 lub 17x17 cm). Rzecz bardzo przydatna z racji tego, że możemy go postawić i powiesić na ścianie. Śrut przy uderzeniu w kulochwyt nie rykoszetuje i zbiera się na jego dnie. Jest kilka rodzajów kulochwytów. Różnią się wielkością i kształtem. Dodatkowe akcesoria tego typu to spinery, czyli tzw. Lizaki, które obracają się w momencie trafienia. Na zawodach Field Target wykorzystywane są także cele resetowalne ze strefą „kill zone”. Strzał w tę strefę powoduje przewrócenie stalowej figurki przedstawiającej zwierzę. Ponowne postawienie figurki odbywa się za pomocą sznurka. Bardzo ciekawą propozycją jest tarcza magnetyczna. Po każdym celnym strzale w jedną z czterech figurek, można je ponownie postawić trafiając w figurkę w kształcie kółka.

Aby utrzymać broń w dobrej kondycji należy ją czyścić. Do tego celu służą różnego rodzaju olejki, oddzielnie do oksydy i drewna, jest nawet specjalny olej do śrutu (Logun PL-9). Co jakiś czas należy także wyczyścić wnętrze lufy. W tym celu warto zaopatrzyć się w wyciory o odpowiedniej średnicy oraz preparat do czyszczenia luf.