Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Ogrzewacze - cechy i rodzaje

‹‹ powrót do wiedzy

 

ogrzewacz dłoni


Ogrzewacz
to przedmiot, którego zalety doceni każdy, komu jest zimno. Jednak występują różne rodzaje ogrzewaczy osobistych. Postaram się przybliżyć zasady ich działania oraz przedstawić najważniejsze cechy. Proponuję zacząć o zaprezentowania najczęściej spotykanych podziałów osobistych ogrzewaczy ciała.

Oczywiście podział ogrzewaczy zależy od przyjętego kryterium, najczęściej dotyczy ono części ciała, które mają być ogrzane. Ten główny podział wygląda następująco:

- ogrzewacze dłoni,

- ogrzewacze stóp.


Możliwe jest także kategoryzowanie ogrzewaczy według rodzaju substancji będącej źródłem ciepła lub sposobu powstawania ciepła. Takim łączącym te cechy ujęciem jest podział ogrzewaczy na:

- ogrzewacze na paliwo płynne,

- ogrzewacze na paliwo gazowe,

- ogrzewacze węglowe,

- ogrzewacze elektryczne,

- ogrzewacze krystaliczne,

- ogrzewacze kinetyczne,

- kompresy oraz termofory.


Jednak najczęściej spotykany jest uproszczony podział na ogrzewacze chemiczne, benzynowe, elektryczne i jednorazowe ogrzewacze żelazowe. Na jego podstawie przyjrzymy się poszczególnym rodzajom ogrzewaczy.


Ogrzewacz chemiczny

Ogrzewacz chemiczny działa w oparciu o ciepło wytworzone podczas krystalizacji roztworu przesyconego. Daje to duże możliwości w zastosowaniu. Pomijając opis reakcji chemicznej, należy zwrócić uwagę na budowę takiego ogrzewacza. Płyn zamknięty w hermetycznej torebce z tworzywa sztucznego po przełamaniu metalowej blaszki znajdującej się wewnątrz, w wyniku reakcji chemicznej zaczyna wytwarzać ciepło. Po użyciu płyn zamienia się w krystaliczną masę. Ogrzewacz może być używany wielokrotnie, należy jedynie zregenerować ogrzewać, wkładając torebkę do wrzątku na kilka minut.

Ogrzewacz benzynowy

Bardzo często używane są również ogrzewacze benzynowe. Konstrukcja tego typu jest dosyć prosta. Metalowy zbiorniczek wypełniony jest benzyną, która emituje ciepło podczas utleniania. Sercem ogrzewacza jest żarnik z platynowym katalizatorem. Uważa się, że ogrzewacze napełniane benzyną lub alkoholem są najwydajniejsze. Wytworzona temperatura waha się między 70 a 80 stopni Celsjusza. Taki ogrzewacz będzie dawał ciepło nawet przez 24 godziny.

Ogrzewacz elektryczny

Ogrzewacze elektryczne są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ można je włączać i wyłączać w dowolnym momencie. Element grzewczy jest zasilany prądem elektrycznym sieciowym lub pochodzącym z baterii. Ogrzewacze elektryczne mają długą żywotność i są bardzo bezpieczne w użyciu.

Ogrzewacz żelazowy

Czasami można też spotkać jednorazowe ogrzewacze żelazowe. W torebce znajduje się rozdrobnione żelazo, celuloza i woda jako katalizator. W momencie kontaktu z powietrzem zachodzi reakcja, która inicjuje wytwarzanie ciepła. Jednorazowe ogrzewacze żelazowe działają zwykle do 12 godzin.

 

Każdy z typów ogrzewaczy ma swoje plusy i minusy, więc przy zakupie należy brać pod uwagę, w jakich sytuacjach chcemy danego ogrzewaczach używać. Przyjęcie kryterium celowości niewątpliwie ułatwi nam wybór odpowiedniego dla nas ogrzewacza.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com