Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Kompas elektroniczny czy tradycyjny - jaki wybrać?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Kompas magnetyczny jest tradycyjnym urządzeniem wymagającym umiejętności nawigacji. Wiedząc, że bieguny geograficzne i magnetyczne nie pokrywają się w jednej linii (zjawisko deklinacji magnetycznej), będziemy mogli poprawnie odczytać wskazania igły magnetycznej względem tzw. róży wiatrów, czyli podziałki na której zaznaczone są wszystkie kierunki geograficzne. Razem z tradycyjnym kompasem może być używana papierowa mapa.

Cyfrowy kompas nie jest poddany wpływowi sił natury (oddziaływaniu pola magnetycznego Ziemi), ponieważ wykorzystuje informacje zakodowane w satelitach. Otrzymane pomiary precyzyjnie wskazują lokalizację. Kompas elektroniczny może być zintegrowany z systemem GPS w jednym urządzeniu. Wówczas, mapa na wyświetlaczu obraca się względem kierunku geograficznego, w którym maszerujemy lub jedziemy na rowerze. Ponadto, drogę do określonego miejsca można wyznaczyć od razu i tylko sprawdzać, którędy się poruszać.

We właściwym działaniu kompasu magnetycznego mogą przeszkodzić przedmioty namagnesowane i wytwarzające prąd o wysokim natężeniu. W przypadku kompasu elektronicznego, zakłócenia wywołują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Trzeba też wziąć pod uwagę, że elektronika bywa zawodna także z nieprzewidzianych powodów.

Kto wybierze kompas elektroniczny jako rozwiązanie wygodniejsze, nie powinien rezygnować z kompasu magnetycznego i mapy. Taką alternatywę zawsze warto mieć przy sobie. Jeśli nie potrafimy obchodzić się z kompasem elektronicznym, dobrym pomysłem będzie zabranie osoby, która potrafi.

 

Kompasy i busole w ofercie broń.pl

 

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com