Plecak turystyczny czy plecak taktyczny? Przeczytaj, czym się różnią

‹‹ powrót do wiedzy

 

Plecak turystyczny

Jak sama nazwa wskazuje, plecak turystyczny należy do grupy plecaków przeznaczonych do szeroko rozumianej turystyki. Wszelakiej turystyki... Od krótkich wypadów do lasu, nad rzekę, przez całodniowe piesze wycieczki aż do kilkudniowych wypraw z namiotem, śpiworem i karimatą.

Do tak zróżnicowanych czasowo wycieczek (a co za tym idzie – z różną ilością ekwipunku) potrzebne będą różne plecaki, o różnej pojemności i konstrukcji.

wyprawa w góry z plecakiem turystycznym

 

Na krótki jednodniowy wypad za miasto czy w góry wystarczy jednokomorowy plecak bez stelaża o pojemności 20-30 litrów. Musi się do niego zmieścić wyżywienie, woda, jakiś ciuch na zmianę, peleryna, może mapa, czyli tak naprawdę niewiele... Sprzęt taki powinien posiadać pas piersiowy - jego zapięcie powoduje lepsze przyleganie do pleców oraz skutecznie zapobiega "skakaniu" plecaka na przykład podczas biegu. Opcjonalnym dodatkiem, w który zawsze w mniejszej lub większej ilości wyposażony jest plecak, są kieszenie wewnętrzne i zewnętrzne. To wszystko... Więcej nie potrzeba.

Na dłuższą kilkudniową wycieczkę (ale z noclegami np. w schroniskach) potrzebny będzie ciut większy plecak o pojemności około 30-50 litrów, do którego, oprócz rzeczy na wycieczkę jednodniową, zmieści się jeszcze śpiwór oraz więcej ubrań na zmianę. Nadal będzie to sprzęt jednokomorowy i z reguły bez stelaża. Oczywiście nie zabraknie w nim kieszeni oraz pętelek czy linek do przytroczenia dodatkowego ekwipunku.

Natomiast na kilkudniowe wycieczki z „całym dobytkiem”, czyli dodatkowo namiotem i sprzętami do przygotowania pożywienia potrzebny będzie duży plecak o pojemności 80-100 litrów, dwu lub nawet trzykomorowy, ze stelażem i pasem biodrowym. Stelaż może być zewnętrzny lub wewnętrzny - każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Zewnętrzny lepiej przenosi ciężar plecaka i go rozkłada, natomiast może utrudniać przedzieranie się przez krzaki i zarośla. Wewnętrzny z reguły jest lżejszy, ułatwia wkładanie ekwipunku do wnętrza, ale gorzej przenosi ciężar. Dodatkowo, plecak będzie posiadał np. paski do przymocowania karimaty itp.

Plecaki turystyczne ze średniej lub wyższej półki są najczęściej wykonywane z nylonu lub cordury (lekkiego materiału odpornego na przetarcia), mają potrójne szwy, markowe zamki i klamry, bowiem wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać, aby razem tworzyć dobry produkt.

Jednym z najpopularniejszych producentów plecaków turystycznych jest marka Wisport.

 

Plecak taktyczny

Ten typ plecaka używany jest przez wszelkie służby mundurowe i specjalne, przez pasjonatów ASG oraz tych, którzy lubią po prostu militarny styl. Generalnie cechuje go stonowana kolorystyka (czarne, khaki, oliwkowe, w barwach maskujących leśnych, pustynnych itp.), ale zdarzają sie również bardziej odważne kolory, np. czerwony...

Tak jak i plecaki turystyczne, występują w różnych wielkościach (pojemnościach) - od bardzo małych kilkulitrowych po duże kilkudziesięciolitrowe. Wszystko uzależnione od tego, do jakich zadań będą przeznaczone.

W większych plecakach można spotkać oczywiście stelaż (ale tylko wewnętrzny) oraz szeroki pas biodrowy - wszystko dla wygody noszenia i szybkiego pakowania. Niektóre modele można doposażyć we wkład hydracyjny, czyli, prościej mówiąc, kilkulitrowy bukłak na wodę z giętką rurką do podawania wody bezpośrednio do ust.

Praktycznie wszystkie modele mają na zewnątrz taśmy do mocowania dodatkowego ekwipunku w systemie molle (modułowy system przenoszenia oporządzenia osobistego). Z jego pomocą można dołączać do plecaka dodatkowe elementy, np. apteczkę, pochwę z nożem, ładownice, kieszenie, pokrowce na manierki itp. Możliwości są praktycznie nieograniczone. System jest zunifikowany na całym świecie, więc jeżeli dokupimy coś opisanego „system molle” to na pewno będzie pasować do naszego plecaka.

Plecaki taktyczne najczęściej wykonane są z cordury, posiadają atestowane klamry oraz zamki błyskawiczne uznanych i sprawdzonych producentów. Tutaj nie może być mowy o tanich zamiennikach, bowiem od nich może zależeć czyjeś życie lub zdrowie.

Jednym z najpopularniejszych producentów plecaków taktycznych jest firma Helikon.

sesja militarna z plecakiem taktycznym

 

A jaki plecak jest Tobie potrzebny? Sam musisz odpowiedzieć na to pytanie. Ale mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższego tekstu będzie Ci choć troszkę łatwiej.

 

Powodzenia!