Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Jakie buty taktyczne wybrać na survival?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Turystom czasami zdarzają się sytuacje rodem z survivalu (sztuka przetrwania). Buty taktyczne są niezastąpione na trudniejszych górskich szlakach czy podmokłym terenie. Trwałe i ergonomiczne obuwie taktyczne ułatwi nam chodzenie np. po pochyłej, kamienistej ścieżce, śliskich i przewróconych pniach drzew, korzeniach przykrytych liśćmi, czy piachu. Utrata równowagi na tych podłożach i poważne urazy wynikają zazwyczaj z nieuwagi, braku umiejętności lub braku odpowiednich butów. O pęcherzach i otarciach nie trzeba nawet wspominać. One wystarczą, aby całkowicie przeszkodzić w wędrówce.

Buty taktyczne są zdecydowanie mocniejsze, niż obuwie trekkingowe. Zakres ich zastosowań odpowiada niewdzięcznym warunkom, w których działają służby militarne i policyjne. Sprostanie takim wymogom zapewniają tylko specjalistyczne technologie obuwnicze. Wspomagają one stabilny kontakt butów z podłożem i komfortowe ułożenie stopy. Producenci obuwia taktycznego dokładają starań, aby polepszyć wygodę i bezpieczeństwo chodzenia w każdych warunkach atmosferycznych.

Obuwie taktyczne odznacza się kilkoma niebywale praktycznymi właściwościami, dlatego polecane jest również do użytku survivalowego. Buty taktyczne o wysokim kołnierzu okrywają wrażliwe kostki. Większość modelów posiada podwyższoną podeszwę antywstrząsową. Dla przykładu, firma Magnum wyposażyła swoje buty w antypoślizgową podeszwę Vibram, przedzieloną układem kanałów prędko odprowadzających wodę, błoto i inne fragmenty podłoża. Tymczasem, membrana Sympatex, mająca precyzyjnie ograniczoną przepuszczalność, wchłania wodę z powierzchni buta wyłącznie po to, aby ją później odparować. Nie wchłania natomiast żadnych drobinek brudu i gęstych substancji. Stopa jest więc prawidłowo wentylowana i nie ulega zawilgoceniu.

Firma Bates wprowadziła System Zapewniania Indywidualnego Komfortu (Individual Comfort System), ponieważ różne części stopy poddane są zmiennemu naciskowi o różnej intensywności. Wkładka z gumowym, regulowanym krążkiem pod piętą współpracuje z podeszwą EVA amortyzującą środkową część stopy.

Legendarna marka 5.11 Tactical opracowała własny System Osłabiania Wstrząsów (Shock Mitigation System), który tłumi wysiłek chodzenia po trudnym podłożu oraz zwiększa płynność (sprężystość) chodu, co pozwala zachować energię na dłuższy czas wędrówki.

Demar jest jedynym producentem z Polski w powyższym gronie. Buty taktyczne tego producenta są wykonane np. z odpornego weluru, który nie jest podatny na otarcia i przetarcia. Fason i elastyczność skóry tych butów sprzyjają swobodnym manewrom pieszym.

 

Najczęściej używanymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji butów taktycznych są: Cordura, skóry naturalna i welurowa, nylon balistyczny, Gore-Tex.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com