Czym jest celownik kolimatorowy?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Celownik kolimatorowy to urządzenie celownicze z prostym układem elektronicznym. Kolimator zastępuje tradycyjną muszkę i szczerbinkę. Patrząc przez zamontowany na pistolecie kolimator, widzimy czerwoną kropkę, która jest wyświetlana na soczewce celownika. Podczas celowania, kropka musi się znaleźć na obiekcie, do którego celujemy. Kolimatory skonstruowano dla celów wojskowych z myślą o maksymalnym skróceniu czasu celowania. Jest to bardzo ważny czynnik w taktyce posługiwania się bronią. 

Od pewnego czasu dostępne są specjalne kolimatory przeznaczone także do wiatrówek krótkich, a także długich. Kolimatory nie posiadają powiększenia obrazu, dlatego też najlepiej spisują się na pistoletach pneumatycznych na CO2 o relatywnie krótkim zasięgu strzału, np. Walther CP-99, Beretta 92 FS, Colt 1911 itd. Każdy celownik kolimatorowy posiada dwa pokrętła do mechanicznej regulacji pionowej i poziomej, które umożliwiają ustawienie celownika po zamontowaniu. Chodzi o to, żeby punkt celowania zgrać z punktem trafienia - tak samo, jak w przypadku lunety. Tylko poprawnie ustawiony kolimator zapewni prawidłowe współgranie obu punktów. Oprócz tych pokręteł jest także włącznik diody LED, która jest źródłem światła, czyli wspomnianej czerwonej kropki. Włącznik ten może być prosty suwakowy (ON/OFF) lub w formie pokrętła, którym można regulować natężenie światła (6-11 poziomów). Regulacja natężenia jest pomocna w tym, aby np. o zmroku nie zostać oślepionym jaskrawą kropką (wtedy światło diody musi być słabsze). Jednak w pełnym słońcu, światło diody powinno być ustawione na maksymalną wartość.

Nie wszystkie modele są przystosowane do zamontowania kolimatora (np. Walther PPK/s, Blow Air Power, CP-99 Compact), gdyż do montażu potrzebna jest specjalna szyna. Z karabinkami zaś najlepiej współgrają celowniki optyczne, czyli lunety.

 

Celowniki kolimatorowe na szynę akcesoryjną picatinny (22 mm):