Łuki bloczkowe czy klasyczne?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Łuk klasyczny (określany również jako łuk tradycyjny) jest w zasadzie taki, jakim możemy go sobie najprościej wyobrazić. Do jego produkcji wykorzystuje się technologie określane mianem tradycyjnych. Łuk bloczkowy jest bardziej nowoczesny i wykonany z wytrzymałych surowców. Jego wysokość jest zmniejszona przy jednoczesnym zachowaniu mocy strzałów.

 

Łuki bloczkowe

W ogólnym zarysie, celowanie do tarczy lub maty z łuku bloczkowego daje odczuwalny komfort. Trzymanie w pełni napiętej cięciwy przed strzałem jest łatwiejsze, niż w łukach klasycznych, co zapewnia więcej czasu na mierzenie do celu. Osoby bez nawyków do strzelania z łuku mogą użyć spustu łuczniczego specjalnie dedykowanego do łuków bloczkowych. Chwycenie cięciwy tym akcesorium pozwala na bardziej umiejętne wypuszczenie strzały. Ten rodzaj łuku jest zestawem nowinek technologicznych, które mogą pomóc adeptom, jak i profesjonalnym łucznikom. Mowa tu o tłumieniu wibracji po strzale, czy ogólnej wytrzymałości na warunki pogodowe i pracę mechaniczną. 

łuk bloczkowy cobra
Przykładowy produkt z kategorii Łuki proce dmuchawki - Łuki

 


Łuki klasyczne

Łuk klasyczny pozostaje nadal sprzętem atrakcyjnym w specyficzny sposób. Nie znaczy to, że jest lichą alternatywą wobec łuku bloczkowego. Co prawda, nie oferuje dodatkowych możliwości, np. usprawnień celowniczych i regulacyjnych konstrukcji bloczkowej. Pod względem treningowym, stanowi to dużą wartość. Dostrzegalne są bowiem błędy techniczne łucznika. Strzelanie z łuku klasycznego jest też bardziej intuicyjne. Trzeba wiedzieć, kiedy należy precyzyjnie strzelić. Skupienie i tężyzna fizyczna odgrywają zatem nieco większą rolę w przypadku łuków klasycznych. Opanowanie dyscypliny łuczniczej jest więc wskazane, aby korzystać z tego rodzaju łuków.

łuk klasyczny armex ur
Przykładowy produkt z kategorii Łuki proce dmuchawki - Łuki

 


Wybór łuku

Głównymi kryteriami przy decydowaniu się na jakikolwiek łuk są przede wszystkim kondycja fizyczna i upodobanie dotyczące stylu strzelania (trening sportowy lub rekreacyjny). Pamiętając o krzepie, sprawdzenie siły naciągu łuku (wyrażanej funtami - lb/lbs) powinno być zawsze brane pod uwagę.