Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Jakie powiększenie powinna mieć lornetka? Kupić lornetkę ze stałym czy zmiennym powiększeniem?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Lornetki służą nam do obserwacji krajobrazów, zwierząt i ptaków, różnych zjawisk, nocnego nieboskłonu itp. W zasadzie wszystkiego, co chcemy obejrzeć z bliska, a podejście do tego obiektu jest niemożliwe lub niebezpieczne. Aby robić to komfortowo i z przyjemnością, zobaczenie każdego z nich w przybliżeniu wymaga innego sprzętu, a co za tym idzie - innej lornetki. Przy tym wyborze zaczynają się „schody”... Na samym początku, przed wyborem sprzętu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co najczęściej będziemy „podglądać” i w jakich warunkach. Nie ma bowiem lornetki uniwersalnej, do wszystkiego.

 

Powiększenie lornetki o stałym przybliżeniu

Pierwszym parametrem i jednym z dwóch najważniejszych, jaki musimy wybrać jest powiększenie lornetki. Rozróżniamy lornetki o stałym przybliżeniu oraz lornetki o zmiennym przybliżeniu.

Informacja o przybliżeniu jest zawsze umieszczona w widocznym miejscu na sprzęcie. Jest to liczba przed znakiem "x" w oznaczeniu dwuliczbowym, np. 10x50.  W naszym przypadku to liczba 10, która oznacza dziesięciokrotne powiększenie. W praktyce, obiekt oddalony od obserwatora o 100m przez lornetkę wygląda jakby był w odległości 10m (100m/10=10m).

Mając tylko taką wiedzę, początkujący obserwator wybrałby lornetkę o dużym lub bardzo dużym powiększeniu, na przykład 16x, 20x czy więcej. Oczywiście taki sprzęt powiększy widziany obiekt tyle razy, ile wskazuje opis, ale będzie on wyraźny tylko ze statywu lub ewentualnie stabilnego podparcia. W praktyce wygląda to tak, że patrząc na postać człowieka przez lornetkę o powiększeniu np. 20x „z ręki” jest on na tyle duży, że moglibyśmy rozpoznać twarz, ale tego nie zrobimy, ponieważ drżenie naszych rąk przełoży się na drżenie obudowy i obraz będzie nieczytelny (rozmazany). Z doświadczeń producentów i użytkowników wynika, że do obserwacji „z ręki” nadają się lornetki z powiększeniem do maksymalnie 10x lub 12x. Powyżej tej granicy bez podparcia się już nie obejdzie...

lornetka outdoor

 

Lornetki o zmiennym przybliżeniu

Istnieją również na rynku lornetki o zmiennym przybliżeniu, np. 10-30x50. Zapis ten mówi, że powiększenie jest płynnie regulowane w zakresie od 10x do 30x (np. Bushnell Falcon Vari Zoom 10-30x50). Takie rozwiązanie wydaje się być idealne, bo przecież możemy regulować bardzo ważny parametr. Praktyka troszkę pomniejsza jego znaczenie. Mianowicie, trzeba sobie zdawać sprawę, że taki sprzęt jest bardziej awaryjny i podatny na uszkodzenia mechaniczne, np. przy jakimś niekontrolowanym upadku. Również jakość obrazu przy największym powiększeniu może być niezadowalająca z uwagi na niedopasowanie do średnicy obiektywu (o tym parametrze możecie przeczytać w osobnym wpisie na naszej stronie). Nie można zapominać też o tym, że do obserwacji przy dużych powiększeniach konieczny będzie statyw. Ale jeśli już zdecydujemy się na zakup takiego sprzętu to nierozsądny byłby wybór jakiegoś nieznanego producenta - istnieje wtedy bowiem duża szansa, że nie będziemy z niego zadowoleni.
 

lornetka bushnell falcon
Przykładowy produkt z kategorii Lornetki i noktowizory

 


Jakie więc powiększenie wybrać? Stałe czy zmienne? Duże czy małe? Uogólniając można pokusić się o następujące podpowiedzi:

- lornetka podróżnicza - 8-10x

- lornetka do obserwacji przyrody, krajobrazów itp. - 6-10x 

- lornetka do obserwacji nieba - co najmniej 25x

Myślę, że po przeczytaniu powyższego tekstu odpowiedź na pytanie: "Jakie powiększenie powinna mieć lornetka?" będzie dla Was łatwiejsza.

 

Powodzenia!

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com