Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Jak ustawić lornetkę, czyli regulacja nowej lornetki

‹‹ powrót do wiedzy

 

Z doświadczenia wiemy, że mało osób wie, że nową lornetkę należy prawidłowo ustawić „pod siebie”, czyli po prostu wyregulować... Jest to bardzo ważne i ułatwia jej późniejsze bezproblemowe użytkowanie. Poniżej napiszemy Wam, jak to zrobić.

Ustawienie rozstawu okularów

Pierwszą czynnością jest ustawienie rozstawu okularów. Praktycznie każda lornetka ma taką regulację za pomocą zawiasu pomiędzy tubusami lornetki. Po prostu bierzemy sprzęt w nasze ręce, przystawiamy do oczu i regulujemy rozstaw tak (poprzez zmianę kąta na zawiasie, czyli jednocześnie zwiększamy lub zmniejszamy odległość pomiędzy okularami), aby widziany obraz był jednym i pojedynczym okręgiem. Jeśli widzimy jakikolwiek inny rodzaj obrazu (np. dwa nachodzące na siebie), to znaczy, że konieczna jest regulacja lornetki. W praktyce, czynność ta jest  bardzo łatwa do wykonania i nie przysparza większych problemów. Ponadto, wykonujemy ją prawie zawsze po wyjęciu lornetki z futerału, gdzie ma dużą szansę na rozregulowanie.

Pierwsze ustawienie ostrości

W lornetkach wykorzystuje się dwa systemy ustawiania ostrości.

Pierwszy system pozwala na osobne ustawianie ostrości dla każdego oka, czyli okularu. Lornetka taka posiada dwa pokrętła, po jednym na każdym z okularów, nie ma natomiast centralnego pokrętła regulacyjnego. Jak można się domyślić, regulacja przebiega na zasadzie ostrzenia osobno prawego i lewego okularu w analogiczny sposób, czyli kręcimy dotąd, aż uzyskamy ostry obraz obserwowanego obiektu. Lornetki tego typu mają w wielu przypadkach dużą głębię ostrości więc nie trzeba zbyt często tych czynności powtarzać.

lornetka delta optical sailor
Przykładowy produkt z kategorii Lornetki i noktowizory

 


Drugi system jest bardziej popularny. Lornetka posiada centralne pokrętło ostrości oraz regulację dioptryczną, czyli tzw. diopter, na jednym z okularów (najczęściej na prawym). Ta regulacja ostrości występuje w modelach lornetek Silva i Delta Optical. W tym systemie regulację musimy przeprowadzić następująco:

- zamykamy prawe oko (bądź zasłaniamy prawy okular - ten z dioptrem) i patrzymy przez lewe na oddalony, wyraźny obiekt

- ustawiamy ostrość centralnym pokrętłem

- nie ruszając w/w pokrętła, patrzymy tylko przez prawy okular (zamykamy lewe oko) na dokładnie ten sam obiekt i ostrzymy za pomocą dioptra

- od tego momentu do ustawień ostrości na różne odległości używamy już tylko centralnego pokrętła i to już wystarczy do efektywnej obserwacji.

lornetka silva epic 10x25
Przykładowy produkt z kategorii Lornetki i noktowizory

 


Po powyższych czynnościach sprzęt uznajemy za ustawiony – oczywiście dla danego obserwatora. Jeśli ktoś nam przestawi diopter, regulację należy wykonać od nowa. Jednak jak widać, nie jest ona ani trudna, ani czasochłonna...

 

Życzymy wielu udanych obserwacji wybranych obiektów!

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com