Jaki gaz pieprzowy wybrać? Moc i zasięg gazu pieprzowego

‹‹ powrót do wiedzy

 

 

Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Niemal każda osoba zdecydowana na zakup gazu pieprzowego zastanawia się, jaki dokładnie ma wybrać. Jaki gaz pieprzowy jest najlepszy do obrony? Odpowiedź jest prosta – taki, który w sytuacji zagrożenia okaże się skuteczny. Żeby gaz nas nie zawiódł w sytuacji kryzysowej, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów takich, jak wielkość zbiorniczka, stężenie substancji aktywnej, zasięg, a także wygląd. Gazy pieprzowe występują w postaci cieczy oraz żelu. Posiadają też różne rodzaje dysz rozpylających, warto więc przed zakupem wzbogacić swoją wiedzę na temat tych produktów.

 

Jak duży gaz pieprzowy kupić?

Wielkość powinna zależeć od przeznaczenia gazu. Jeżeli ma służyć do samoobrony, to jednym z podstawowych aspektów jest możliwość wygodnego i dyskretnego przenoszenia gazu przy sobie. Oczywiście gaz musi być zawsze pod ręką, gotowy do użycia, dlatego i w tym wypadku wielkość ma znaczenie. Przy wyborze należy brać zatem pod uwagę nasz styl życia, analizując najbardziej typowe sytuacje, w jakich się znajdujemy oraz ubiór, w jakim zazwyczaj jesteśmy. Pozwoli nam to wybrać pojemność najbardziej odpowiednią dla naszych indywidualnych potrzeb. Wiadomo, że większy zbiornik to więcej gazu, a więc możliwość skutecznego użycia wobec większej liczby napastników. Tak, więc zawsze należy szukać rozwiązania kompromisowego.

Co innego gdy gaz pieprzowy ma być na wyposażeniu np. służb mundurowych, gdzie i tak jest noszony w sposób widoczny i zazwyczaj w specjalnie do tego celu przeznaczonych kaburach. Wtedy najlepiej wybrać gaz o większej pojemności. Profesjonaliści używają bardzo często także gazów w formie gaśnicy, czyli tych o największej pojemności. Gazy w formie gaśnicy idealnie nadają się również do obrony domostwa (często posiadają montaż naścienny).

 

Moc gazów pieprzowych

Siła działania gazu pieprzowego zależy przede wszystkim od wskaźników takich, jak OC i SHU. Im wyższy wskaźnik, tym lepiej. Substancją czynną w gazie pieprzowym jest OC (oleoresin capsicum), czyli kapsaicyna. Jej stężenie na poziomie ok. 10% świadczy o bardzo dobrej jakości gazu pierzowego. Natomiast SHU, czyli jednostki Scoville'a świadczą o „piekących” właściwościach substancji. Bardzo przyzwoitym wynikiem jest wynik ok. 2 milionów SHU.

 

Zasięg gazów pieprzowych

Zasięg gazów pieprzowych jest różny i wynosi od ok. 30 cm (np. KOLTER GUARD  w formie szminki) do nawet 5 m (np. TORNADO z latarką). Z reguły największym zasięgiem cechują się gazy w formie żelu. Pamiętajmy, że poza informacją o zasięgu podaną przez producenta należy brać czynniki zewnętrzne oddziałujące na produkt, takie jak temperatura, wiatr i poziom gazu w zbiorniczku.

 

 

Sprawdź naszą ofertę gazów pieprzowych