Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Pistolet HECKLER & KOCH HK45 - test wiatrówki

‹‹ powrót do testów wiatrówek

Pistolet Heckler & Koch HK45 to kolejny już model wiatrówki pochodzący od niemieckiego producenta Umarex. Jest to nowość 2015 roku przedstawiona po raz pierwszy na targach IWA w Norymberdze.

Jak już przyzwyczaił nas ten producent, wiatrówkę otrzymujemy w twardym kartonowym pudełku. Pudełko ma bardzo ładną oprawę graficzną ze zdjęciami pistoletu i strzelca. Wyróżnia się ono spośród innych tego typu opakowań. Nam bardzo przypadło do gustu. Nie zabrakło na nim i tym razem podstawowych parametrów przedstawionych w formie graficznej.

Wiatrówka - Pistolet Heckler & Koch HK45

W wyprofilowanym wnętrzu znajdziemy oczywiście samą wiatrówkę zabezpieczoną folią bąbelkową oraz wielojęzyczną instrukcję obsługi, zawierającą tekst w języku polskim.

Wiatrówka - Pistolet Heckler & Koch HK45

Jak zwykle, instrukcja jest napisana w sposób czytelny oraz opatrzona zdjęciami i rysunkami pomagającymi w zrozumieniu treści. Nie ma się do czego przyczepić. Po prostu to klasa sama dla siebie.

Podstawowe parametry HK45 przedstawiają się następująco:

- system/źródło                       - CO2 / kapsuła CO2 12g

- kaliber/amunicja                   - 4,5mm / kulka stalowa BB

- ilość strzałów                       - 19

- energia pocisku                  - < 3 J

- prędkość                              - max. 122 m/s

- celownik                              - szczerbinka i muszka nieprzesuwne

- waga                                    - 690g

- długość                                - 203mm

Pierwsza myśl, jaka nasuwa się po wzięciu pistoletu Heckler & Koch do ręki to: jaki on duży! Uwagę zwraca bardzo duża rękojeść – zapewne będzie wygodna nawet dla osób o ponadprzeciętnej wielkości dłoni.

Wiatrówka - Pistolet Heckler & Koch HK45

Wiatrówka - Pistolet Heckler & Koch HK45

Z lewej strony naniesiono oznaczenie modelu w dwóch miejscach (na zamku i rękojeści), a z prawej, oprócz oznaczeń, również kaliber i licencję, na której wyprodukowano broń.

Wiatrówka - Pistolet Heckler & Koch HK45

Wszystko zrobione bardzo ładnie i czytelnie. Cały kształt pistoletu był wzorowany na broni palnej. Odwzorowano nawet kurek i dźwignię do odblokowania zamka – niestety w wiatrówce są tylko atrapami.

Wiatrówka - Pistolet Heckler & Koch HK45

Wiatrówka - Pistolet Heckler & Koch HK45

Budowa pistoletu Heckler & Koch HK45

Zamek jest nieruchomy, a pistolet strzela tylko w systemie Double Action. Na dużą pochwałę zasługuje fakt, że zamek jest wykonany z metalu, tak jak w oryginale. Dodaje to „powagi” oraz oczywiście masy. Model wzbudza przez to większe zaufanie. Miło trzyma się w ręku taki kawał metalu (z dodatkiem tworzywa sztucznego, rzecz jasna). Wylot lufy również upodabnia wiatrówkę do oryginału - jego średnica jest zdecydowanie większa niż 4,5mm...

Wiatrówka - Pistolet Heckler & Koch HK45

W HK45 producent bardzo ułatwił celowanie umieszczając białe kropki zarówno na muszce (jedna), jak i na szczerbince (dwie). Sprawiają one po prostu, że mierzenie do celu jest przyjemnością. Takie rozwiązanie jest oczywiście znane z innych modeli, ale bardzo często znaczniki są tylko na jednym z tych elementów.

Obsługa pistoletu Heckler & Koch HK45

Przygotowując się do strzelania, kapsułę CO2 ładujemy do rękojeści odchylając tylną jej część i dokręcając śrubę aż do przebicia i "uszczelnienia połączenia". Jeśli zrobimy to niedostatecznie mocno, będzie słychać uciekający gaz. Nie możemy też oczywiście przesadzać ze zbyt mocnym dokręceniem, aby nie uszkodzić gniazda i uszczelki. Wszystko z umiarem!

Wiatrówka - Pistolet Heckler & Koch HK45

Teraz pozostaje już tylko załadować magazynek kulkami BB. Uwalniamy go z rękojeści za pomocą dwustronnej dźwigni umieszczonej na osłonie języka spustowego. Dzięki temu jest to również świetna wiatrówka dla leworęcznych. Brawa dla projektanta!

Wiatrówka - Pistolet Heckler & Koch HK45

Możemy do magazynka załadować 19 sztuk kulek BB 4,46mm. Pierwsza czynność, którą musimy wykonać, to odciągnięcie zamka magazynka w dół oraz delikatne obrócenie go. Wtedy blokujemy magazynek i łatwo da się umieścić kulki tam, gdzie trzeba. Po załadowaniu, zwalniamy blokadę i wsuwamy go w rękojeść dokładnie tak, jakbyśmy robili to w broni na ostrą amunicję. Przed oddaniem strzału, obracamy bezpiecznik w pozycję FIRE i gotowe.

Strzelanie z pistoletu Heckler & Koch HK45

Oddając pierwszy strzał, zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni! Ściąganie spustu przebiega bardzo gładko, bez zacięć i nie trzeba do tego używać dużo siły. Dużo lepiej niż w wielu innych modelach. Bez problemu może to zrobić nastolatek (oczywiście pod opieką osoby dorosłej). Odrzutu broni przy strzale praktycznie nie ma, więc można skupić się tylko na celowaniu i poprawianiu swoich wyników strzeleckich. Jedna kapsuła CO2 wystarcza na oddanie około 100 powtarzalnych strzałów, czyli opróżnienie pięciu magazynków. Szósty też da się wystrzelać, ale z wyraźnym spadkiem prędkości pocisku.

Poniżej przedstawiamy wyniki przy strzelaniu do tarczy na dystansach: 8, 10, 12, i 15 metrów.

Wynik Heckler & Koch HK45 na tarczy - dystans 8 metrów

Wynik Heckler & Koch HK45 na tarczy - dystans 10 metrów

Wynik Heckler & Koch HK45 na tarczy - dystans 12 metrów

Wynik Heckler & Koch HK45 na tarczy - dystans 15 metrów

Jak widać z wyników na tarczy, sprawa ma się podobnie, jak w innych wiatrówkach na kulki BB. Na dystansie 8m skupienie jest ładne - mieści się w okręgu o średnicy pięciozłotówki. To bardzo dobry wynik. Wyniki na 10m są tylko nieco gorsze, ale nadal skupienie jest na wysokim poziomie. Strzelanie na odległość 12m już powoduje rozrzucenie śrutów po całym okręgu tarczy, ale nadal najgorszy wynik to czwórka. Natomiast dystans 15m to już pewnego rodzaju wyzwanie dla pistoletu na kulki stalowe. Co prawda wszystkie pociski lądują w tarczy, ale zdarzają się takie poza punktacją...

Nie oczekujmy "cudów" od pistoletu z gładką lufą strzelającego kulkami stalowymi... Takie wiatrówki są przeznaczone do rekreacyjnego strzelania ze znajomymi do puszek po napojach, pudełek po śrutach i innych celów tego typu. Do takich zastosowań, HK 45 sprawdzi się znakomicie mając takie zalety, jak:

- celność

- szybkostrzelność

- łatwość obsługi

- podobieństwo do broni palnej

- niezawodność (na kilkaset strzałów testowych ani raz się nie zaciął)

Podsumowując, pistolet Heckler & Koch HK45 to udany model wiatrówki, który z racji swojej niewygórowanej ceny oraz zalet, które za to dostajemy, znajdzie wielu zagorzałych zwolenników i według nas stanie się hitem sprzedaży!

Zobacz produkt w ofercie sklepu broń.pl

Wiatrówka - Pistolet Heckler & Koch HK45