Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Karabinek Hatsan Apachi 1100X - test wiatrówki

‹‹ powrót do testów wiatrówek

Wiatrówka karabinek Hatsan Apachi 1100X kal. 4,5 mm został zaprojektowany i wykonany przez turecką firmę Hatsan. Każdy, kto choć trochę interesuje się tym sportem powinien tą firmę znać. Z ich fabryki wyszło wiele uznanych na rynku modeli.

Tym razem testuję wiatrówkę sprężynową z łamaną lufą - czyli klasyka. Również klasyczny jest cały design karabinka. Ale zacznę jak zwykle od początku.

Do testów karabinek Hatsan otrzymałem w fabrycznym opakowaniu, czyli w kartonowym pudełku. Jego jakość jest poprawna, choć znam producentów, u których tektura jest grubsza. Jednak nie powinno to nikomu przeszkadzać, ponieważ ochrona sprzętu jest w nim wystarczająca, a do codziennego przenoszenia i tak należy kupić sobie jakiś futerał.

karabinek hatsan apachi test

We wnętrzu opakowania znalazłem:

- karabinek w worku foliowym zabezpieczony przed przesuwaniem za pomocą styropianowych wytłoczek
- instrukcję obsługi

karabinek hatsan apachi test

W instrukcji podano podstawowe parametry wiatrówki:

- typ lufy: gwintowana
- osada: drewno orzecha
- bezpiecznik automatyczny: tak
- prędkość początkowa: 305 m/s (w zależności od typu śrutu)
- długość całkowita: 1095 mm
- długość lufy: 420 mm
- masa: 2900 g

Konstrukcja i wygląd

karabinek hatsan apachi test

karabinek hatsan apachi test

Testowany karabinek ma elegancką, klasyczną osadę wykonaną z olejowanego drewna orzecha tureckiego. Osada jest symetryczna, więc z powodzeniem może być używana zarówno przez prawo-, jak i leworęcznych strzelców. Jest gładka, miła w dotyku, dobrze polakierowana i sprawia bardzo solidne wrażenie. Mnie ta osada bardzo się podoba (wraz z jej kolorem) - a poza tym ja po prostu lubię drewno.

Drugą rzeczą, jaka od razu przykuła moją uwagę jest gumowa stopka kolby. Jest ona wentylowana, tzn. ma budowę kratownicy i przez to po jej osiowym naciśnięciu łatwo się ugina. Patent ten ma za zadanie amortyzować energię odrzutu po strzale i ograniczać jej przeniesienie na ramię strzelca. Jej wykonanie nie budzi zastrzeżeń, a na dodatek projektant przewidział na niej biały pasek, który skutecznie zdobi całą konstrukcję.

karabinek hatsan apachi test

karabinek hatsan apachi test

W tylnej części "żelaza" znalazło się miejsce automatycznego bezpiecznika.

karabinek hatsan apachi test

Nie trzeba każdorazowo pamiętać o zabezpieczaniu wiatrówki po jej załadowaniu. To dzieje się samoczynnie po każdym naciągnięciu sprężyny. Bardzo lubię takie rozwiązania, ponieważ skutecznie podnoszą one bezpieczeństwo użytkowania wiatrówki (a co za tym idzie - strzelca i osób postronnych). Aby karabinek odbezpieczyć, wystarczy dźwignię bezpiecznika popchnąć do przodu, np. kciukiem - a co ważne dla wygody, można to zrobić trzymając dłoń jak do strzału. Nie ma więc tutaj mowy o jakichkolwiek zbędnych ruchach. Widać, że ktoś to dokładnie przemyślał.

Na górze jest również szyna montażowa w standardzie 11 mm służąca do zamontowania celownika optycznego. Co ważne, posiada ona stopery do zabezpieczenia przed przesuwaniem się montażu optyki do tyłu podczas odrzutu.

karabinek hatsan apachi test

W karabinku, jak na szanującego się producenta przystało, zastosowano otwarte, światłowodowe przyrządy celownicze typu Tru-Glo. Pomagają one przyjemnie celować przy gorszych warunkach oświetleniowych, a i przy dobrych bardzo ciekawie wyglądają... Zawsze to piszę, ale to najszczersza prawda! Tak po prostu jest!

karabinek hatsan apachi test

karabinek hatsan apachi test

A jak już jestem przy muszce i szczerbince, to nie sposób nie wspomnieć, że szczerbinka jest regulowana w dwóch płaszczyznach. Służą do tego dwa pokrętła - jednym reguluję przesunięcie punktu trafienia w pionie, a drugim w poziomie.

karabinek hatsan apachi test

Czynność ta jest nieskomplikowana i każdy choć troszkę zaznajomiony z tematem da sobie radę. A jeśli nie, to pomoże mu instrukcja, w której jest wszystko jasno napisane.

Kolejną ciekawostką w tym modelu jest to, że koniec lufy wygląda tak, jakby był zaopatrzony w tłumik. A jest to tylko polimerowa nasadka, która zwiększa komfort chwytu i ułatwia naciąganie sprężyny.

karabinek hatsan apachi test

Obsługa

Hatsan Apachi 1100X to prosta w codziennej obsłudze wiatrówka, choć nie pozbawiona zaawansowanych rozwiązań... Jednym z nich jest regulowany język spustowy. Jego regulację można przeprowadzić śrubokrętem krzyżakowym za pomocą jednej śruby umiejscowionej przy spuście.

karabinek hatsan apachi test

Działa to mniej więcej tak: gdy obracam tą śrubę w prawo, zwiększeniu ulega droga spustu, a zmniejszeniu siła potrzebna do wyzwolenia strzału i odwrotnie - gdy obracam ją w lewo, zmniejszeniu ulega droga spustu, a zwiększeniu siła potrzebna do wyzwolenia strzału. Prawda, że proste? Choć muszę przyznać, że różnice nie są kolosalne - ale są. I to jest dużą zaletą tego karabinka.

Ważnym elementem jest również Anti Bear Trap Safety, czyli wewnętrzna blokada sprężyny chroniąca przed przypadkowym jej zwolnieniem podczas naciągania. Gdyby jej nie było, a przez przypadek sprężyna zostałaby zwolniona, mogłoby to doprowadzić nawet do jakiegoś urazu ciała... Ta cecha wraz z automatycznym bezpiecznikiem świadczą o tym, że dla firmy Hatsan bezpieczeństwo jest bardzo ważne! Dla mnie również i dlatego przyznaję jej osobistą rekomendację!

Strzelanie

Opis strzelania zacznę od początku. Aby strzelić, musiałem w pierwszej kolejności naciągnąć sprężynę. Złamanie tego karabinka nie jest trudne - wystarczy puknąć w lufę od góry, aby "puścił" zatrzask i ją "złamać" do końca. Siła potrzebna do tej czynności nie jest bardzo duża - spotkałem się już z takimi karabinkami, gdzie musiałem porządnie zaprzeć kolbę o uda, żeby się udało! Naciąganie sprężyny jest wygodne za sprawą polimerowej nasadki lufy oraz jej znacznej długości. A wiadomo nie od dziś, że im dłuższe ramię, tym mniejsza jest potrzebna siła...

Następnie włożyłem śrut typu diabolo, wymierzyłem i nacisnąłem spust. Padł strzał... Pierwszym zaskoczeniem był dla mnie dźwięk wystrzału. Dość cichego wystrzału... Przez chwilę pomyślałem, że na lufie jest rasowy tłumik, a nie nasadka go imitująca. Ale nie... Nie wiem, jak to osiągnęli tureccy projektanci. Ważne, że jest w miarę cicho. Będzie to więc model, którym na co dzień nie będę przeszkadzał na przykład sąsiadom. Dla mnie to akurat jest ważne.

Siła kopnięcia w ramię została w części wytłumiona przez wentylowaną, gumową i ładną stopkę.

Siła ta jest na tyle mała, że jako człowiek o niezbyt dużej ilości pokładów tłuszczu ochronnego na ramionach mogłem bez obaw długo strzelać i nic mnie nie bolało.

Celność

Czytając ten test, pewnie nie możecie się doczekać akapitu o celności... Już to nadrabiam... Ten aspekt też mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. A mianowicie, wiatrówka jest bardzo celna! Zresztą sami zobaczcie.

karabinek hatsan apachi test

karabinek hatsan apachi test

karabinek hatsan apachi test

karabinek hatsan apachi test

Jak widać na dołączonych tarczach jest się czym pochwalić! Przestrzeliny uzyskane z dystansu 15 metrów są wręcz wzorowe! Najgorsza punktacja to 9-tka! Na dalszych dystansach jest oczywiście coraz słabiej, co nie znaczy źle. Tak przecież musi być ze wzrostem odległości. A nawet z 30 m najgorszy wynik, jaki uzyskałem to 3-ka, więc chyba nie ma się czym martwić. A pamiętajcie, że cały czas strzelanie odbywało się przy pomocy muszki i szczerbinki. Gdyby zamontować lunetę, to na pewno zdołałbym poprawić wyniki na dalszych dystansach. Tego jestem pewien!

Podsumowując - karabinek Hatsan Apachi 1100X kal. 4,5 mm jest ładną, estetyczną, klasycznie ładowaną wiatrówką, która może się podobać. Jej obsługa jest prosta i łatwa, co będzie plusem dla początkujących strzelców. Ale nie zawiodą się na niej również średniozaawansowani użytkownicy, a to za sprawą jej ponadprzeciętnej celności. A wszystkie te zalety kupuje się za mniej niż 500 złotych. Czy warto? Według mnie tak.

Zobacz produkt w ofercie sklepu broń.pl

wiatrówka karabinek hatsan apachi

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com