Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Spyderco Tenacious Blue - test noża

‹‹ powrót do testów noży

Nóż Spyderco Tenacious Blue_1

Tenacious to flagowy model z tzw. Value Series od Spyderco. Jest to linia tanich i sprawdzonych noży, różniących się między sobą rozmiarami, z których każdy wybierze coś dla siebie. Recenzowany nożyk to limited production run, ponieważ regularna wersja posiada okładki z czarnego G10. I tu pojawia się pytanie: Po co kolejna recenzja nożyka szeroko znanego w społeczności nożowej, o którym zostało już powiedziane niemal wszystko? Moim zdaniem, odpowiedzią jest wejście na rynek w 2012r. wersji limitowanych - z zielonymi i niebieskimi okładzinami. Na stronie producenta nigdzie nie wypunktowano ile i jak długo będą produkowane nowe wersje, jednak znając dotychczasową politykę firmy, wcześniej czy później ich zabraknie. Z drugiej strony, trzeba się zdecydować, czy dopłacić ponad 50zł do okładek innego koloru. Warto, ponieważ zamiast czarnego, ponurego knypka, mamy wesołego kompana. Tenacious Blue jest ideałem na letnie EDC (Every Day Carry).

Pierwsze wrażenia

Nożyk o magicznym kodzie C122GPBL to nasz niebieski Tenek. Wyjęty prosto z pudełka nie otwiera się zbyt płynnie, ale trochę reeve'owskiej mikstury i śmiga elegancko. BP nie stwierdzono. Przychodzi zaskakująco dobrze wycentrowany, jak na budżetową produkcję.

Nóż Spyderco Tenacious Blue_2

G10 w niebieskim kolorze jest obrobione całkiem przyzwoicie. Faktura mogłaby być jednak bardziej agresywna.

Nóż otrzymujemy oczywiście naostrzony do poziomu golenia, to standard w przypadku noży Spyderco. Na ostrzu mamy też dyskretny napis China. Niektórym może to przeszkadzać, ale w przypadku takiego budżetowego nożyka dla mnie nie ma to znaczenia.

Budowa noża

Spyderco Tenacious (w jakiejkolwiek wersji kolorystycznej) jest bardzo user friendly. Mamy tutaj przekładalny, 4-pozycyjny klips. Wygodny otwór do otwierania, dobrą blokadę liner lock. Stalowe linersy zostały skutecznie odchudzone, przez liczne otwory.

Nóż Spyderco Tenacious Blue_3

Ostrze ma pełny płaski szlif, jest wykonane ze stali o jakże łatwej do zapamiętania nazwie - 8Cr13MoV. Teoretycznie jest to stal nierdzewna, ale w przypadku korozyjnego środowiska szybko pokryje się rdzawym nalotem. W nożyku EDC sprawdzi się aż nadto. Nóż trzyma ostrość na przyzwoitym poziomie i łatwo się go ostrzy. Oczywiście jest też dziurka do przewleczenia paracordu, ale osobiście nie jestem zwolennikiem dyndających ogonków itp.

Podsumowanie

Dopłacając kwotę, za którą możemy kupić vicka/opinela, otrzymujemy inny kolor okładek. Każdy sam musi podjąć decyzję, czy warto. Tak czy inaczej, mamy uznany i sprawdzony nóż, który gości w kieszeniach wielu z Nas. Nie żałuję tego zakupu.

Dane techniczne

Typ noża: składany

Długość głowni: 86 mm

Grubość głowni: 3 mm

Długość całkowita: 197 mm

Stal: 8Cr13MoV

Ostrze: gładkie

Rękojeść: G10

Blokada: Liner-Lock

Otwieranie: Spyderhole

Waga: 115 g

Producent: Spyderco, USA


AlexP

Nóż Spyderco Tenacious Blue_4