Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Spyderco Tenacious - test noża

‹‹ powrót do testów noży

Dlaczego Spyderco Tenacious?

Na rynku jest wiele noży składanych o długości około 20 cm, więc ciężko jest wybrać ten jedyny, odpowiedni. Równie wiele jest w internecie testów i recenzji popularnego Tenka. Mój tekst nie będzie dokładnym opisem, raczej krótkim wyliczeniem największych zalet tego foldera.

Mimo że miałem sporo droższych, jak i tańszych nożyków, właśnie ten od dłuższego czasu wystaje z mojej kieszeni i żaden inny nie jest wstanie go z niej wygonić. Dlaczego? Oto krótki, ale (mam nadzieję) treściwy opis:

Klips. Bardzo ważna część całej konstrukcji. Od niej zależy wygoda przenoszenia noża, ale głównie bezproblemowe i komfortowe wkładanie noża do i wyciąganie z kieszeni. Spyderco wie, jak robić klipsy. Odgięta w górę końcówka sprawia, że nóż elegancko wchodzi do kieszeni, nie musimy się szarpać, by grubsza krawędź spodki weszła między klips a okładki. Nie wszystko jest jednak idealne. Niestety, jakość śrubek do klipsa jest dość mizerna – śrubki są „z plasteliny”. Nieuważnie kręcąc lub używając nieodpowiedniego narzędzia, można je uszkodzić. Śrubki – jedyny poważny minus tej konstrukcji.

Okładki. Ot G10, ale, co ważne, niezbyt ostro teksturowane (nóż nie rwie spodni). Z czasem się wyciera i powstają wybłyszczenia, co jest normalne dla tego materiału, który absolutnie nie powoduje „pływania” noża w ręce gdyż...

...Rękojeść jest doskonale zaprojektowana. Folder dobrze leży w ręce w każdym chwycie, klips nie wżyna się w rękę podczas pracy. Otwarta konstrukcja sprawia, że całość łatwo umyć z brudu. Linersy wzmacniają konstrukcję, całe szczęście są odchudzone, przez co nóż jest lżejszy. Wycięcie w rękojeści daje bezproblemowy dostęp to listka blokady.

Blokada. Stary, dobry liner lock. Działa dobrze, szybko i sprawnie. Nóż nie ma BP ani w pionie, ani w poziomie.

Głownia. Niespotykana jak na Spyderco długość krawędzi tnącej w stosunku do długości całego noża (i nie tylko wśród Spyderco - w nożu, który ma nieco poniżej 20 cm udało się zmieścić 89 mm kt!). Poza tym, użytkowy kształt oraz dziurka do otwierania – może się z nią równać jedynie dobrze zaprojektowany flipper. Stal 8cr13mov – prosta, przyzwoita nierdzewka, nie trzyma ostrości długo ale za to bajecznie szybko się ostrzy.

Co na minus? Wspomniane wcześniej śrubki, śrubki i jeszcze raz śrubki. Poza tym więcej wad nie widzę.

Właśnie te cechy sprawiają, że mimo używania kilkudziesięciu noży, Spyderco Tenacious jest od dłuższego czasu moim faworytem w kategorii EDC Folder.

Dane techinczne

Typ noża: składany

Kształt głowni: drop-point

Długość głowni: 86 mm

Długość całkowita: 197 mm

Stal: 8Cr13MoV

Otwarcie za pomocą obustronnie dostępnego otworu 

Wzmocnienia: stalowe linersy

Blokada: Liner-Lock

Klips: stalowy, czteropozycyjny

Waga: 115 g


kosma, knives.pl

Nóż Spyderco Tenacious_1

Nóż Spyderco Tenacious_2

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com