Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

IPSC - strzelectwo praktyczne

‹‹ powrót do słownika pojęć

IPSC (International Practical Shooting Confederation)

Strzelectwo praktyczne IPSC to relatywnie młoda dyscyplina strzelecka, która wywodzi się od systemu szkoleń agentów FBI wdrożonym w latach '30 XX wieku. Wtedy uznano bowiem, że strzelanie statyczne nie jest wystarczające dla agentów i nie przygotuje ich do skutecznego odparcia ataku. Na co dzień mają oni bowiem do czynienia ze zróżnicowanymi sytuacjami dynamicznymi i muszą umieć skutecznie posługiwać się bronią w różnych warunkach. Na przykład wykorzystanie elementów krajobrazu jako osłony jest jednym z podstawowych elementów taktyki w strzelaninie, w której może uczestniczyć agent. Szybkie poruszanie się, strzelanie w biegu, przeładowanie, to ważne elementy w strzelectwie praktycznym. Aby skutecznie walczyć z przestępczością oficer musi mieć przewagę nad przestępcą. Obok niezawodnej broni odpowiednie szkolenie daje taką przewagę.

Sport wywodzący się z praktycznego treningu agentów ewoluował, a w roku 1976 powstała oficjalna federacja IPSC. Wtedy rozpoczęto także wdrażanie niezwykle rygorystycznego regulaminu, który kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo. Wszelkie najdrobniejsze nawet uchybienia na polu bezpieczeństwa skutkują natychmiastową dyskwalifikacją zawodnika. To dlatego nie doszło nigdy do żadnego wypadku na zawodach IPSC. Inaczej niż na zawodach ze strzelania statycznego, podczas strzelania praktycznego nie ma tzw. "zacięć". Zawodnik musi sobie sam poradzić z tym problemem, więc zawodna broń zmniejsza jego szanse na wygraną.

Pistolet pneumatyczny IPSC
Na świecie około 70.000 osób uprawia tę dyscyplinę. Trzeba przyznać, że jest to drogi sport. Koszty sprzętu i amunicji przyprawiają o zawrót głowy. Restrykcyjne przepisy dotyczące pozwoleń na broń w wielu krajach wręcz uniemożliwiają uprawianie tego rodzaju strzelectwa. Dlatego koncern Umarex opracował model pistoletu pneumatycznego stworzonego do trenowania "królowej dyscyplin strzeleckich". Celność i niezawodność to absolutne priorytety. Dlatego RaceGun wykonano z dbałością o każdy szczegół, każdy element jest opracowany z myślą o dobrych wynikach. Frajda ze strzelania to także ważny aspekt. Na pewno jej nie zabraknie podczas strzelania z modelu RaceGun. Pistolet jest masywny i dobrze leży w dłoni. Metalowa konstrukcja gwarantuje trwałość. Powiększone manipulatory ułatwiają szybkie przeładowanie i obsługę pistoletu.