Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Gaz pieprzowy - środek stosowany do samoobrony

‹‹ powrót do słownika pojęć

Gaz pieprzowy – używany głównie do samoobrony środek biologiczny, mający działanie obezwładniające. Substancja czynna stosowana w gazach pieprzowych to olejek kapsaicyny (lub jego pochodne). Efektem działania gazu pieprzowego jest wywołanie uczucia silnego pieczenia skóry, trudności z oddychaniem, problemów z otwarciem oczu i ogólnej utraty orientacji.

Do celów obronnych gaz umieszczany jest w miotaczach, mających za zadanie wystrzelić substancję na odległość pozwalającą utrzymać bezpieczny dystans od napastnika.

Gaz pieprzowy, pomimo swojej nazwy, może występować w 3 stanach skupienia: żelowym, płynnym i właśnie gazowym. Każda z wymienionych konsystencji w istotny sposób determinuje przeznaczenia i sposób zastosowania danego miotacza gazu.

  • Gaz w żelowej konsystencji jest odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak nagłe powiewy wiatru, a także oferuje duży zasięg. Po trafieniu żel pozostaje na trafionym obiekcie, a żeby się go pozbyć, należy go zetrzeć, co potęguje działanie obezwładniające. Żelowa konsystencja uważana jest za najbardziej uniwersalną.
  • Gaz o płynnej konsystencji, podobnie jak żelowy, odporny jest na powiewy wiatru i zapewnia duży zasięg. Po trafieniu bardzo szybko wchodzi w reakcję, lecz w stosunku do żelu, na celu pozostają mniejsze ilości substancji czynnej.
  • Gaz w aerozolu najszybciej wchodzi w reakcję po trafieniu, a dzięki mniej skondensowanym strumieniom bardziej się rozprasza, co pozwala przy jednym psiknięciu pokryć większy obszar. Takie działanie pożądane jest przez pracowników ochrony mających za zadanie np. kontrolowanie agresywnego tłumu. Aerozole oferują natomiast najkrótszy zasięg oraz są podatne na wiatr.

Oprócz stanów skupienia, miotacze gazu wystrzeliwują 3 typy strumieni:

  • strumień stożkowy
  • strumień punktowy
  • obłok chmury

Zastosowanie takiego podziału umożliwia dostosowanie miotacza do konkretnych zastosowań i potrzeb użytkownika. W każdym opisie oferowanych przez nas gazów znajduje się informacja zarówno o stanie skupienia, jak i typie strumienia.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com