Bron.pl - sklep internetowy z bronią

Koszyk 0
0,00 zł

Konserwacja i czyszczenie wiatrówki

‹‹ powrót do wiedzy

 

 

Linki, które mogą Ci się przydać

Wycior do wiatrówki kaliber 4,5 mm https://www.bron.pl/filtr/wyciory-4-5-mm

Wycior do wiatrówki kaliber 5,5 mm https://www.bron.pl/filtr/wyciory-5-5-mm

Przecieraki filcowe do wiatrówek na CO2 https://www.bron.pl/filtr/przecieraki-do-pistoletow-co2

Olejki czyszczące i konserwujące https://www.bron.pl/wiatrowki-i-akcesoria/czyszczenie-i-konserwacja-wiatrowek

Kapsuły konserwujące https://www.bron.pl/filtr/kapsuly-konserwujace

 

Wiatrówki sprężynowe wymagają należytej konserwacji i czyszczenia. Tak jak w samochodach, powinno się okresowo sprawdzać stan techniczny części, a w razie zużycia – wymieniać.

Metalowe elementy karabinka są pokryte czarną oksydą, która częściowo zabezpiecza przed korozją i nadaje ładny wygląd. Nie chroni jednak przed zbyt dużą ilością wilgoci lub potem, dlatego po każdym strzelaniu należy przetrzeć zewnętrzne części metalowe wiatrówki olejkiem typu Brunox lub Balistol. Trzeba go nanieść na bawełnianą szmatkę i równomiernie rozprowadzić. Gdy wiatrówka jest mokra lub wilgotna, np. po strzelaniu w czasie deszczu, należy najpierw ją wytrzeć i wysuszyć, a dopiero potem użyć olejku konserwującego.

Konserwacja i czyszczenie elementów drewnianych wygląda podobnie, używamy w tym celu olejku Ballistol do drewna.

Gdy wnętrze lufy jest pokryte rdzą, należy użyć środka do odrdzewiania. W tym celu trzeba wlać do niej niewielką ilość np. środka do odrdzewiania Robla Solo Mil firmy Klever. Następnie należy przetrzeć wnętrze twardym, mosiężnym wyciorem. Potem trzeba powtórzyć procedurę, używając delikatniejszego wycioru. Na końcu należy umyć lufę w benzynie ekstrakcyjnej i dokładnie wytrzeć, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.

Okresowej konserwacji lufy powinno się dokonywać mniej więcej dwa razy w roku. Oprócz wyciorów, można ją czyścić specjalnymi filcowymi przecierakami firmy Walther. W tym celu należy nasączyć go olejkiem Robla, włożyć do lufy, a za nim zwykły śrut, typu płaski grzybek. Wystrzeliwujemy. Procedurę powtarzamy kilkakrotnie.

Również elementy wewnętrzne wiatrówki powinno się okresowo konserwować. Do smarowania uszczelki tłoka i wnętrza cylindra używamy olejku silikonowego. Nie należy przesadzić z dozowaniem, wystarczy kropla na palcu i roztarcie jej po uszczelce. Pierwsze strzały mogą być głośne, a z lufy może wydobywać się dym. Gdy dymienie nie ustanie po dziesięciu strzałach, będzie to oznaczało, że użyliśmy zbyt dużej ilości olejku. Jest to tzw. efekt dieslowania, który powoduje niszczenie elementów tłoka i cylindra.

Do konserwacji elementów ruchomych, takich jak zawiasy lufy, elementy naciągu, stosujemy olejki uniwersalne typu Gunex 2000 lub TF2.

Ciekawym preparatem do śrutu jest olejek firmy Logun.Pokrycie śrutu równomierną warstwą tego środka znacznie polepsza poślizg śrutu w lufie. Regularne używanie olejku przyczynia się także do odpowiedniej konserwacji lufy. Dzięki czemu nie osadza się na niej ołów.Śrut należy najpierw wypłukać a następnie dokładnie wysuszyć. Czysty i suchy śrut należy równomiernie spryskać niewielką ilością płynu. W ten sposób usuwane są wszelkie drobinki ołowiu, czy nawet drobne zadziory.

W ten sposób przygotowany śrut charakteryzuje się wzorowymi parametrami powtarzalności śrutu selekcjonowanego.

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com