Który kaliber jest lepszy: 4,5mm czy 5,5mm?

‹‹ powrót do wiedzy

 

Nie można jednoznacznie określić, który kaliber jest lepszy, ale oba mają swoje wady i zalety.


Jeśli chodzi o korzyści materialne płynące z użytkowania śrutu 4,5 lub 5,5 mm, lepszy jest śrut 4,5 mm, ponieważ po prostu jest tańszy.

UMAREX 4,5 mm *500* sztuk - 12 zł (pakowany po 500 sztuk)
UMAREX 5,5 mm *500* sztuk - 24 zł (pakowany po 250 sztuk)

Z uwagi na większą masę, śrut 5,5 mm ma większy opad, szczególnie widoczny przy strzelaniu na dalsze dystanse, powyżej 30 metrów. Jego zaletą jest natomiast siła obalania. Jeśli więc zamierzamy strzelać często do przedmiotów (butelek itp.) lub dla rekreacji, jest to lepszy kaliber. Ponadto, niektórzy cenią sobie śrut 5,5 mm za jego wielkość - jest wygodniejszy w użyciu.

Z praktyki wynika, że śrut 4,5 mm jest celniejszy w wiatrówkach poniżej 17 Jouli, a 5,5 mm w wiatrówkach mocniejszych. Te różnice są bardziej jaskrawe, im dalszy dystans, na którym strzelamy. Trzeba tylko pamiętać, że nie jest to jedyny czynnik wpływający na celność.

Najważniejsze czynniki wpływające na celność (z pominięciem umiejętności strzelca):

Kształt i jakość śrutu - Płaski śrut jest najcelniejszy na mniejszych dystansach, do 15 m. Śrut z półokrągłą główką jest najcelniejszy na dalszych dystansach. Śrut szpiczasty jest najmniej celny.

Powtarzalność strzałów - Projekt, precyzja wykonania i jakość materiałów zastosowanych w danej wiatrówce ma tu decydujący wpływ na celność.

Rodzaj lufy - Charakterystyka gwintu, prędkość obrotowa śrutu.

Warunki atmosferyczne - Silny, zmienny wiatr czy ulewa pogarszają celność.


Kaliber 5,5 mm jest bardziej popularny w Anglii, gdzie obowiązuje podobny limit 17 Joulowy i część karabinków "słabych" jest w kalibrze 5,5 mm. Wynika to z większej mocy obalającej śrutu 5,5 mm.

Powyższe informacje nie obejmują oczywiście problematyki umiejętności strzeleckich, które mają decydujący wpływ na końcowy wynik na tarczy.